СТИЛ

Синдикатот за здравство и фармација апелира граѓаните да се воздржат од организирање настани и верски манифестации

Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита апелира до граѓаните да се воздржат од организирање настани и верски манифестации. – Вработените во здравството заедно со вработените од полицијата и одбраната, беа, се и ќе останат на првата борбена линија на заштита на здравјето на граѓаните, но во надминување на …

Повеќе »

Филипче: Се шири лажен меил меѓу граѓаните, не подлегнувајте на оваа манипулација

Меѓу граѓаните се шири имејл со невисината содржина испратен од лажна адреса, која личи на Министерство за здравство, соопшти министерот Венко Филипче. Тој додаде дека за случајот е известен Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР кој веќе постапува за овој случај. „Апелирам до сите да не потпаѓаат …

Повеќе »

Ќе се градат три нови сообраќајници во Гевгелија

Согласно годишната програма за изградба на локални патишта и улици во Општина Гевгелија, денеска градоначалникот Сашо Поцков соопшти дека во Гевгелија ќе се градат три нови улици за кои веќе ги подигнал техничките документи од Министерството за финансии. Тој потврди дека Општината имала доставено три апликации на Јавниот повик и …

Повеќе »

Тетовската полиција предупредила 177 луѓе за неносење маски

Од 1 до 10 мај колку што трае мерката за задолжително носење маска 177 лица се писмено предупредени за непочитување на наредбата за користење на заштитна опрема на подрачје на Секторот за внатрешни работи Тетово, соопшти денеска тетовската полиција. Воедно, евидентирано е дека две лица во Тетово за изминатите 24 …

Повеќе »

Еве колку се новите случаи со заболени од коронавирус во нашата држава

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 64 оздравени пациенти во: Скопје-17, Куманово-9, Прилеп-12, Тетово-3, Струга-12, Охрид-9, Гостивар-1 и Кичево-1. Во изминатите 24 часа направени се 145 тестирања, а потврдени се 22 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-13, Прилеп-2 и Тетово-7. Вкупната бројка на …

Повеќе »

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов иако вети ревитализација на езерото Треска, три години потоа шајка нема заковано

Градоначалникот Петре Шилегов вети дека ќе го врател сјајот на езерото Треска. Тоа е ветено во неговата програма за живот во Скопје на страница 28. Пред локалните избори Петре Шилегов вети и напиша “ревитализацијата на комплексот, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Треска” е истовремено и социјална и културна мерка. …

Повеќе »

Дрвокрадците и шумската мафија беа тема во денешниот „Стадион“: Наместо да ги демотивираат, казните ги стимулираат криминалците (видео)

Дрвокрадци, шумска мафија, зелена мафија, палење шумски површини, мито и корупција при (не)легална сеча… Од бесправно сечење годишно во Македонија се печалат по најмалку 25 милиони евра. Можна ли е шумска мафија без аминување или ортаклак со институциите или поединци во нив? Колку е тарифата за замижување? Што е тоа …

Повеќе »

Си-Ен-Ен: Новите жаришта во Кина и Јужна Кореја причина за загриженост ?

Новите жаришта на коронавирусот во Кина и Јужна Кореја се загрижувачки поради очигледната способност на вирусот да продолжи да се шири незабележано. Иако бројката е далеку помала од оние што секојдневно се пријавуваат во Западна Европа и САД, враќањето на вирусот, особено во град со толку интензивен надзор и ограничувања …

Повеќе »

Земјотрес со интензитет од три до четири степени ја погоди нашата држава

Земјотрес со интензитет од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала утрово, во 5 часот и 9 минути, е почувствуван од населението во Охрид, Струга и околината. Како што соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот се наоѓа на 114 километри југозападно од Скопје и …

Повеќе »