СТИЛ

Поради реконструкција автобуската постојка Југодрво е вон употреба

Поради реконструкција на коловозот на булевар „Кочо Рацин“ и воведениот времен режим на сообраќај, автобуската постојка Југодрво е вон употреба. Поради градежните зафати, автобуската линија 9 сообраќа по изменета траса во правец од Скопје Север кон Клинички центар, односно, автобусите после Бит пазар, вртат десно по булевар „Гоце Делчев“, лево …

Повеќе »

Почина актерот Гоце Влахов

Со голема болка и жалење ве известуваме дека почина актерот Гоце Влахов (1949-2019). Од 1980 година до пензионирањето Влахов е дел од Македонскиот народен театар – Скопје, иако остварува бројни улоги на оваа сцена од 1972 година. Гоце Влахов ќе остане запаметен по вештината со која го создаде секој лик …

Повеќе »

ОДБЕЛЕЖАНИ 56 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО СКОПЈЕ

Со голем број на настани и манифестации, вчеравечер /26 јули 2019 година (петок)/, се одбележа 56 годишнината од катастрофалниот земјотрес што со својата уривачка сила во 1963 година го претвори Скопје во урнатина и голем број граѓани ги остави без своите домови. Централната манифестација се одржа во Градскиот парк во …

Повеќе »

„Гласот на Охридското Езеро“ храбра музичко технолошка авантура која никого не остава рамнодушен!

Охрид и Охридското езеро биле инспирација за уметници во различни периоди на историјата. Toa e најстаро езеро на светот, балкански бисер со непроценлива убавина и со фасцинантни карактеристики. Со фантастична микро клима која оневозможила да замрзне во леденото доба, езерото е дом на повеќе од 200 ендемски видови. Интересен факт …

Повеќе »

УТРЕ СЕ ОДБЕЛЕЖУВААТ 56 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО СКОПЈЕ

Секоја година 26-ти јули не потсетува на солидарноста на скопјани и на солидарноста на светот од 1963 година  кога катастрофалниот земјотрес со својата уривачка моќ однесе многу човечки животи и  го претвори  Скопје во урнатина. Овој  датум е врежан во колективната меморија за Скопје  како еден од најтешките моменти во …

Повеќе »

Војо Цветановски прогласен за уметнички амбасадор на овогодинешниот уличен уметнички фестивал ИНАРТ

Војо Цветановски од здружението на граѓани Театроск е прогласен за уметнички амбасадор на овогодинешниот уличен уметнички фестивал ИНАРТ во Тиват, Црна Гора. Војо Цветановски е дипломиран пантомимичар и театарски режисер, а благодарение на пантоммата, големото искуство во уличниот театар, учеството на најреномирани улични уметнички фестивали и организирањето на неколку улични …

Повеќе »

Прв пат во историјата на наградата „Лукс“ во трка македонски филм, „Господ постои нејзиното име е Петрунија“ на Теона С. Митевска сериозен конкурент за оваа награда

Македонскиот филм „Господ постои нејзиното име е Петрунија“ на режисерката Теона Митевска, по селекцијата во Берлин, успехот во Пула и неколку други филмски фестивали, влегува во трка за престижната награда „Лукс“ што ја доделува Европскиот парламен. Ова беше соопштено на денешната прес конференција организирана од Европскиот Парламент. По излагањето на …

Повеќе »

„Copper room sessions“ на Ивица Јанкуловски до чиста и сурова уметничка слобода во музиката

Ивица Јанкуловски, има уникатна визија за авторската музика во Македонија. Преку проектот „Copper room sessions“ и во студиото „Алшар“ тој одлучи да ги отвори вратите на музичката уметност. Меѓу првите тоа го направи познатата македонска пејачка Sarah Mace. Таа со песната „Бакар боја“ одлучи да започне ново поглавје во својата …

Повеќе »

Зеленилото во Општина Кисела Вода ќе добие своја лична карта

Од денес, Градот Скопје заедно со УНДП, започнуваат со изработка на Катастар на зеленилото во овој дел на градот. За почеток, во сите основни училишта и градинки на територија на општината ќе бидат евидентирани сите зелени површини, дрва и останати насади. Сите информации за урбаното зеленило во Кисела Вода ќе …

Повеќе »