СТИЛ

Вработен во Општина Кисела Вода заразен со коронавирус

Вработен во Општина Кисела Вода бил заразен со вирусот Ковид-19, а петмина вработени, кои биле во контакт со инфицираниот ќе бидат во карантин, информираат од општината. Градоначалникот Филип Темелковски и кризниот штаб на денешниот состанок донеле препораки како за вработените така и за жителите на Општината. За состојбата во Општина …

Повеќе »

Шкријељ: Градинките ќе бидат отворени кога ќе биде безбедно, дотогаш важат уредбите на Владата

Комисијата за заразни болести и Владата работат на протокол со кој ќе се овозможи повторно отворање на градинките и нивно безбедно функционирање, рече денеска на прес-конференција дополнителната заменик министерка, Санела Шкријељ. Таа одговарајќи на новинарско прашање истана дека првиот приоритет и на Министерството и целосно на Владата ќе биде грижата …

Повеќе »

ЗНМ: МВР и ОЈО веднаш да го најдат лицето кое му се закани на новинарот Мишко Иванов

Здружението на новинарите на Македонија остро ги осудува вербалните закани кон новинарот Мишко Иванов, испратени до него на социјалната мрежа Фејсбук. Вчеравечер, веднаш по завршувањето на интервјуата со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Христијан Мицкоски и Зоран Заев, извесен Бобан Петровски испратил порака полна со говор на омраза и закани …

Повеќе »

ССНМ: Ги осудуваме онлајн нападите врз новинарите и бараме реација од институциите

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) ги осудува онлајн нападите и заканите на социјалните мрежи врз колегата Мишко Иванов, како и зачестените напади врз други новинари и новинарки. По тој повод ССНМ апелира до сите новинари и медиумски работници сите овие напади, закани, онлајн малтретирање и слично да …

Повеќе »

Повеќе од 20 деца, од кои најмалите имаат две години, се примени во њујоршките болници со мистериозни симптоми на болест

Повеќе од 20 деца, од кои најмалите имаат две години, се примени во њујоршките болници со мистериозни симптоми на болест, кои до сега не им се целосно јасни на лекарите, а се чини дека имаат врска со коронавирусот. Како што пишува „Њујорк Тајмс”, четири од децата се позитивни на коронавирусот, …

Повеќе »

Бразил/Ковид-19: Рекорден број новозаразени и смртни случаи

Во Бразил во последните 24 часа регистрирани се рекордни 6.935 нови случаи на коронавирусот, а починале 600 лица. Досега речиси 115.000 луѓе се заразени со вирусот во земјата и околу 8.000 починале, со што Бразил е најтешко погодената земја со Ковид-19 во Латинска Америка. Најмногу болни има во државите Сао …

Повеќе »

Физичката неактивност и стресот се најчест предизвикувач на болки во грбот и вкочанетост – Како да се справиме?

Високото ниво на стрес и недостатокот на физичка активност се новиот предизвик со кој сите се соочуваме, поради мерките за справување со светската пандемија со COVID-19 и постојаното седење дома. Колку и да се трудиме да бидеме имуни, новото време во кое што живееме изминатиов период секако влијаат врз нашето …

Повеќе »

Каков е сообраќајот на државните патишта денес?!

Г.П. Илинден – Струга известува дека на ден 06.05.2020 (среда), на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека – с.Врбјани, помеѓу 10.00 – 13.00ч. сообраќајот ќе биде во прекин во период од 15 – 20 минути поради изведување градежни работи на пат (минирање). Патниот правец Р2332 Охрид – …

Повеќе »

Најдоцна до крајот на септември Шар Планина станува заштитено подрачје во категорија II – Национален парк

Владата на Република Северна Македонија на денешната 49-та седница, ги разгледа и усвои Информациите за потребата, како и одлуките за прифатливост за прогласување на дел од Шар Планина за заштитено подрачје во категорија II – Национален парк и за прогласување на дел од Осоговските Планини за заштитено подрачје во категорија …

Повеќе »