СТИЛ

Потпишан Меморандум за спроведување на проекти за заштита на животната средина во населените места на кањонот Матка

ЈП „Комунална хигиена“-Скопје и невладината организација за екологија „ФОР СЕЛЕКТ“ денеска потпишаа Меморандум за спроведување на проекти за заштита на животната средина во населените места на кањонот Матка и течението на реката Треска. Во рамките на предвидените активности, ЈП „Комунална хигиена“-Скопје ќе обезбеди садови за примарна селекција на отпадот, ќе …

Повеќе »

Отворено ново социјално претпријатие- пекарница за реинтеграција на лицата од терапевската заедница Покров

Вчера во Струмица, Здружението на граѓани ,,Избор” отвори пекарница којашто ќе функционира како социјално претпријатие. На отворањето присуствуваа министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, Директорот на ГИЗ за Северна Македонија и Косово,  Давид Оберхубер и преставници од други иституции и организации. „Денеска имам особена чест и задоволство да …

Повеќе »

RoboMac 2019 – натпревар по роботика и автоматика во Македонија

Факултетот за електротехника и информациски технологии ги повикува сите студенти, ентузијасти и љубители на роботиката да се пријават на меѓународниот натпревар по роботика и вештачка интелигенција „RoboMac 2019”, кој ќе се одржи по деветти пат во периодот од 18-ти до 23-ти март. Учесниците на натпреварот ќе имаат можност да работат …

Повеќе »

Граѓанските организации бараат итно донесување на Предлог-законот за спречување и заштита од дискриминација

Предлог-законот за спречување и заштита од дискриминација веќе 8 месеци е заглавен во Собранието: неговото донесување арбитрарно се одолговлекува што ги лишува граѓаните од ефективни и ефикасни механизми кои ќе ги заштитуваат од дискриминацијата со која секојдневно се соочуваат во различни области, соопштуваат граѓански организации, здруженијата и фондациите кои ги …

Повеќе »

Овој март, четврто издание на FASHION & LIFESTYLE EXPO!

Пролетна возбуда. Нови почетоци. Разигрување на духот и целосен пролетен хедонизам… #Градот повторно се буди! Овој Март, традиционално ќе биде одбележан од единствениот lifestyle настан во нашата околина кој ја слави уметноста, неконвенционалноста и убавината на живеењето – четвртото издание на Fashion & Lifestyle Expo. Несомнено, фоајето на МОБ ќе …

Повеќе »

Без изговори, без оправдувања! Во сообраќајот нема место за неисправни и нерегистрирани возила!

Безбедноста во сообраќајот во голема мера зависи од исправноста на возилото. Неретко, токму возилото е причина за сообраќајна незгода со тешки и фатални последици. Но, и покрај тоа,   одредена група возачи ги користат возилата и активно учествуваат во сообраќајот, избегнувајќи или „заборавајќи“ на задолжителниот технички преглед на возилото, редовниот сервис, …

Повеќе »

Заев: Kазна за фрлање боја веќе платив и јас лично

„Шарената револуција“ беше настан кој ја одбележа 2016-та година во Македонија. Илјадниците граѓани кои со месеци протестираа по улиците ги поттикнаа граѓаните да се вклучат во политичките и општествените процеси. По подолг период во врска прашањето со прекршочните казни од Шарената револуција се огласи премиерот Заев: „Претставници на извршната власт …

Повеќе »

Изложбата „Длабочина” на Анита Огњановска во НЛБ Галерија

Утревечер (28.2.2019 година), со почеток во 20 часот во НЛБ Галерија, љубителите на визуелните уметности ќе имаат можност да ја проследат самостојната изложба на Анита Огњановска насловена „Длабочина”. Триесетина дела масло и акрил на платно го прикажуваат патот на еден автор во откривањето на сопствениот свет и пронаоѓањето на својот …

Повеќе »

Oбединети дизајнери од Европа на 19-тиот Моден викенд во Скопје

Во рамки на богатата програма што ќе се одржи од 29.03 до 31.03 во поранешната печатница на НИП „Нова Македонија“, дваесет и деветте интернационални учесници на шоурумот премиерно ќе ги изложат новите колекции за есен-зима 2019/2020 пред домашната и странската публика. Освен од земјата домаќин, посетителите на најголемиот моден настан …

Повеќе »