СТИЛ

Сончево со мала до умерена облачност

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе биде во интервал од 9 до 15, а максималната ќе достигне од 26 до 33 степени. УВ=8 Во …

Повеќе »

„Младите доаѓаат“ – концерт со учениците од државните училишта

Овој четврток во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Младите доаѓаат” на кој ќе настапат ученици од државните музички училишта. Диригент е Дијана Илкоска Имери, а на програмата се дела од А.Крепин, В.Пихл, Ф.А.Хофмајстер, В.А.Моцарт, Џ.Росини, Х.Виењавски, Д,Мијо, Е.Лало и С.Прокофјев. Како солисти ќе настапат Ѓорѓи …

Повеќе »

Се огласи мајката на убиецот од Тексас: Еве што изјави во врска убиствата

Мајката на Салвадор Рамос, тинејџерот кој уби 19 ученици и двајца учители во основното училиште Роб во Тексас, молела за прошка за својот син. “Немам зборови. Не знам што сакаше да каже. Тој имаше свои причини зошто го направи тоа што го направи. Ве молам, не го осудувајте. Јас само …

Повеќе »

Сончево и топло со температури до 35 степени

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Ветерот особено Долж Повардарието повремено ќе засилува на интензитет. Во попладневните часови ќе има услови за ретка појава на нестабилност, проследена со пороен дожд, …

Повеќе »

Почна пријавувањето за настанот на тркала „Вози право, вози здраво“

Најмасовниот и најзабавниот настан „Вози право, вози здраво“ во организација на Стопанска банка АД-Скопје повторно се враќа на скопските улиците. На 5 јуни (недела) градот по шести пат ќе биде преплавен со велосипеди, тротинети, ролери, скејтборди и бебешки колички кои ќе возат по улиците ослободени од автомобили, а луѓе од …

Повеќе »

Сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од јужен правец

Времето ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од јужен правец. Попладне, претежно во источните делови, ќе има изолиран развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 9 до 15, а максималната ќе достигне од 29 …

Повеќе »

Проф. д-р Тониќ Рибарска: Концептот на ,,намалување на штети” може да ги минимизира штетните ефекти од тутунот

Неодамна беше презентиран мултидисциплинарниот проект „Социјален пристап и прифаќање на намалување на штети преку наука и истражување“ спроведен од Центарот за стратегиски истражувања „Ксенте Богоев“ при Македонската Академија на Науките и Уметностите. Проектот како дел од работната програма на МАНУ се спроведува во соработка со членови на Академијата во други …

Повеќе »

Презвитер Митевски: Посебно внимание и гостопримство по сите православни норми за пречекот и литургијата на поглаварите Стефан и Порфириј

Во Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје се вршат подготовки пред утрешната заедничка Божествена литургија на поглаварите на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија г.г. Стефан и на Српската православна црква г.г. Порфириј. -Во моментов се одвиваат подготовки на просторот за пречекот на српскиот патријарх, поглаварот на СПЦ г.г. …

Повеќе »

Сончево и топло, попладне нестабилно со дожд, грмежи и ветер

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Околу пладне и попладне особено во западните делови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силни електрични празнења, засилен ветер и услови за …

Повеќе »