СТИЛ

Најдоцна до крајот на септември Шар Планина станува заштитено подрачје во категорија II – Национален парк

Владата на Република Северна Македонија на денешната 49-та седница, ги разгледа и усвои Информациите за потребата, како и одлуките за прифатливост за прогласување на дел од Шар Планина за заштитено подрачје во категорија II – Национален парк и за прогласување на дел од Осоговските Планини за заштитено подрачје во категорија …

Повеќе »

Времето ќе биде облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд

Времето ќе биде облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, а локално ќе биде нестабилно со пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од два до девет степени, а дневната температура од 14 до 25 степени. Во Скопје претежно …

Повеќе »

Трамп ќе објави детали со кои ќе ја поткрепи теоријата дека новиот коронавирус е „пуштен” од лабораторија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека ќе објави детали со кои ќе ја поткрепи теоријата дека новиот коронавирус е „пуштен” од лабораторија во кинескиот град Вухан, каде што започна пандемијата. – Ќе информираме дефинитивно во одреден период, истакна Трамп на прес-конференција во Белата куќа. Првите случаи на Ковид-19 се …

Повеќе »

„Фајзер” почна испитување на вакцина против Ковид-19 врз луѓе

Американската фармацевтска компанија „Фајзер” (Pfizer) почнува испитување врз луѓе на евентуалната вакцина против новиот коронавирус. Компанијата за лекови, заедно со германскиот партнер, врши тестирање врз здрави доброволци, пишува „Њујорк тајмс”. Таа е единствена од неколку компании, која ги забрза обидите да пронајде сигурна, ефикасна вакцина против Ковид-19. Имено, „Фајзер” и …

Повеќе »

Спасен морнар од Сингапур кој три месеци лутал со јахта на море

Маж од Сингапур е спасен откако три месеци поминал на јахта на море, лутајќи од пристаниште до пристаниште, бидејќи државите одбивале да му дозволат да се вкотви, бидејќи пристаништата ширум светот се затворени поради пандемијата со новиот коронавирус. Мажот е доведен на Фиџи. Тој на 2 февруари тргнал од Сингапур …

Повеќе »

Атанасов: Потребна е дезинфекција пред отворање на рестораните

Скопје, 5 мај 2020 (МИА) – Пред отворање на угостителските објекти ќе треба повторно да се изврши дезинфекција и чистење на опремата и површините што служат за обработка на храна. Пред отворањето, рестораните ќе треба да извршат една општа дезинфекција во самиот објект, бидејќи подолго време стоел запечатен, неотворен и не …

Повеќе »

Во кичевското село Црвeвци, лебот се дели бесплатно во чест на месецот Рамазан

Во кичевското село Црвeвци, лебот на селаните се дели бесплатно во чест на месецот Рамазан. Селото Црвевци се наоѓа на само пет километри на северниот дел од Кичево покрај локалната магистралата према Осломеј од левата страна и е едно од најубавите села во овој регион на Кичево, има околу 450 …

Повеќе »

Во Кина за последните 24 часа еден заразен од Ковид-19, нема смртни случаи

Кина пријави еден нов случај на заразен со вирусот Ковид-19, лице кое доаѓа од странство, соопшти Националната здравствена комисија. Во текот на вчерашниот ден не се регистрирани смртни случаи. Кина, исто така, за 4 мај пријави 15 нови асимптоматски случаи, што е за два повеќе од претходниот ден. Бројот заразени …

Повеќе »

Четвртина милион луѓе досега починале од коронавирусот

Најмалку 250.000 луѓе досега починале од пандемијата на коронавирусот во светот, покажуваат податоци на универзитетот Џонс Хопкинс. Поголемиот дел од новите смртни случаи и зарази пријавени во последниве денови доаѓаат од Северна Америка и европските земји, но бројот се зголемува и во помали бази во Латинска Америка, Африка и Русија, …

Повеќе »