СТИЛ

Од утре промена на времето – Еве што не очекува

Утре времето на повеќе места ќе биде нестабилно со интензивен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Потоа во следните два дена времето ќе биде претежно сончево и значително потопло. Како што најавуваат од УХМР, во недела ќе има нови врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува засилен …

Повеќе »

Претпладне облачно, од пладне облачноста ќе се намалува и ќе преовладува сончево со мала до умерена облачност

Времето ќе биде променливо облачно, претпладне во јужните делови ќе има локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 0 до 5, а максималната ќе достигне од 11 до 17 степени. Во Скопје, претпладне претежно облачно, од пладне …

Повеќе »

„Ротари Клуб Скопје Интернационал“ продолжува со отворени разговори за менталното здравје

„Панични напади. Дали умот го владее разумот?“ „Ротари Клуб Скопје Интернационал“, со цел подигнување на свеста за важноста на менталното здравје, продолжува со серијата отворени разговори насловени „Криза на менталното здравје, знаеме ли што ни се случува? Пандемија во пандемија.“ Во таа насока, вечерва ќе се одржи вториот отворен настан, …

Повеќе »

“Волшебно велигденско дрво” во Рамстор Мол

И оваа година по повод Велигден, во Рамстор мол традиционално ќе се одржи хуманитраната акција “Волшебно велигденско дрво“. Оранизирана и овозможена благодарение на Црвен крст на Град Скопје и Рамстор Mол во соработка со ЈУ Меѓуопштински центар за социјални работи на град Скопје, а поддржана од Комерцијална банка АД Скопје, …

Повеќе »

НЕ за нови рудници за лигнит и јаглен

Еко-свест најостро ги осудува најавите за отворање на нов рудник за лигнит во Живојно, во општината Новаци. Овој проект е неприфатлив од еколошки, енергетски и економски аспект, а е спротивен со сите стратегии и декларираните заложби на државата. Откако на листата на пријавени проекти за Економскиот и инвестициски план за …

Повеќе »

Натпревар за најдобра маска во Скопје Сити Мол

Голем првоаприлски Mask’n’Мall во Скопје Сити Мол Главното прво-априлско случување во градот е токму во Скопје Сити Мол. Ве покануваме да дојдете со вашите дечиња или пријатели маскирани и да се приклучите на забавата по повод денот на шегата. Традиционално на 1 април денот на шегата Скопје Сити Мол организира …

Повеќе »

Архитектите рекоа ДА за кровните градини! Тоа е иднината

Кровните градини се иднината на урбаните средини. Нивната важност е до тој степен голема што одредени земји како на пример Франција воведоа закон со кој сите нови згради и комерцијални зони делумно треба да бидат покриени со растенија или соларни панели.  Во Норвешка нема закон, но веќе секој втор покрив …

Повеќе »

„Арс Ламина” ќе промовира десет тома од творештвото за возрасни на Оливера Николова

На 30 март (среда), со почеток во 19 часот, во фоајето на Националната опера и балет, ќе се одржи промоцијата на десет тома со 12 книги за возрасни на познатата писателка Оливера Николова. Издавачката куќа „Арс Ламина”, под својот импринт „Арс Либрис”, го реобјавува целокупното творештво за возрасни од Николова. …

Повеќе »

Осум медали за каратистите на „Макпетрол” на „Гран при Сараево”

Главниот град на Босна и Херцеговина викендов беше домаќин на „Топ-тен турнир” со најдобрите светски каратисти, како и на „Гран при Сараево”, собир на којшто учествуваа стотина клубови и над 1.000 спортисти, меѓу кои и членови на „Макпетрол” од Скопје. На топ-тен турнирот имаше 12 учесници од девет држави, а …

Повеќе »