СТИЛ

Севернокорејски бегалец: Ким Џонг-ун е 99 отсто мртов

Ји Сонг Хо, кој побегнал од Северна Кореја и станал пратеник во јужнокорејскиот Парламент, тврди дека 99 отсто севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е мртов, а власта ќе ја преземе неговата сестра. Ји нагласи дека е информиран оти Ким починал пред една недела и Пјонгјанг веста би можел да ја објави …

Повеќе »

Првата првомајска прослава во Кавадарци била организирана во 1914 година

Кавадарци, 1 мај 2020 (МИА) – Првата првомајска прослава во Кавадарци била организирана во 1914 година, потсети денеска историчарот Петре Камчевски. Ова било запишано во весникот „Радничке новине” ( орган на Социјалдемократската партија и на главниот работнички сојуз), број 93. – Се разбира, по својата масовност и содржини оваа првомајска …

Повеќе »

Во последните 24 часа починати се 4 лица во нашата држава од коронавирус

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 69 оздравени пациенти во: Скопје-18, Куманово-36, Дебар-1, Штип-1, Велес-10, Гевгелија -1. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица од Прилеп, пациентка на возраст од 55 години лекувана на клиниката од 24 април и 87 годишен …

Повеќе »

Богоев: Спроведовме мерки за заштита на младите и нивно вклучување во општеството

Скопје, 1 мај 2020 (МИА) – Општина Карпош спроведе повеќе мерки за заштита на младите од коронавирусот, но и за нивно активно вклучување во општеството. Потребно е да се зголеми поддршката за мерката Младинска гаранција, која овозможува вработување или јакнење на вештините на младите, истакна градоначалникот на општината, Стефан Богоев. …

Повеќе »

Од денеска ќе се казнува неносењето на заштитна опрема

Скопје, 1 мај 2020 (МИА) – На 1, 2 и 3 мај односно петок, сабота и недела, ќе биде дозволено движење на граѓаните од 05 часот наутро до 14 часот, носењето на заштитна опрема е задолжително и на отворени простори, а нејзино непочитување од денеска ќе се казнува прекршочно, соопшти …

Повеќе »

Пополнети викендиците во Дојран за првомајскиот викенд

Гевгелија,1 мај 2020 (МИА) – За продолжениот првомајски викенд, покрај локалните жители, во Дојран ќе престојуваат околу 3.000 сопственици на викендици и нивни гости кои во одморалиштето пристигнаа уште вчера попладне и во текот на претпладневните часови денеска, изјави за МИА дојранскиот градоначалник Анго Ангов. Според негова проценка, околу 75 …

Повеќе »

МТСП: Наша должност е да создаваме услови да може да се живее чесно и достоинствено

Скопје, 1 мај 2020 (МИА) – Министерството за труд и социјална политика, честитајќи го 1 мај – Ден на трудот, порача дека останува посветено на поставувањето стандарди, принципи и права при работа кои ќe создадат поголеми можности за жените и мажите за пристојна работа и приходи, како и на јакнењето …

Повеќе »

Јапонија сместува пациенти со Ковид-19 во хотели за кои се грижат и роботи

Јапонските власти почна да сместуваат луѓе во хотели кои се позитивни на коронавирусот и чии симптоми се премногу лесни за да бидат хоспитализирани. Неколку од овие хотели денеска ги отворија своите врати, а на влезот, пациентите ги пречекуваат роботи кои им помагаат на медицинските сестри во грижата за болните. Повеќе …

Повеќе »

Пчеларите да ги заштитат пчелните семејства: Во понеделник авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Градот Скопје ги известува граѓаните дека првата фаза од авионската дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против ларви од комарци, ќе се изврши на 04.05.2020 година (понеделник), во раните утрински часови. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, истата ќе се изврши во истиот термин првиот нареден ден, …

Повеќе »