СТИЛ

Пожарникарот-спасител Борис Станковски позитивен од Ковид 19 испрати отворено писмо до министерот Филипче: Еве што порачува

Почитуван Министер Др.Венко Филипче Јас сум пожарникар-спасител Борис Станковски вработен во ТППЕ Куманово и приклучен сум на Општинскиот Штаб за Заштита и Спасување ( ОШЗС ). Бев тестиран за вирусот Ковид 19 на 12.04.2020 година, заедно со останатите членови на општинскиот штаб по барање на епидемиолог. Тогаш беа извршени повеќе …

Повеќе »

Без струја утре делови од Буњаковец и две улици во Ѓорче

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре (5 мај, вторник, без електрична енергија неколку часа ќе остане дел од ТЦ Буњаковец и две улици во Ѓорче Петров. Од 08:00 до 14:00 часот без струја ќе бидат корисниците од дел од булевар Партизански Одреди бр.29 лок.1, 2, 3, 4, 5, …

Повеќе »

Трамп: Околу 100.000 Американци може да умрат од Ковид-19

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека веќе се смета за можно речиси 100.000 Американци да умрат од Ковид-19, откако бројот на починати ги надмина неговите претходни проценки. – Ќе изгубиме некаде од 75, 80 до 100.000 луѓе. Тоа е ужасно, рече Трамп за „Фокс њуз”. Тој во петокот изрази надеж …

Повеќе »

САД нема да забранат извоз на Ремдесивир

Директорот на американската лабораторија Гилеад, Даниел О’Деј изјави дека Вашингтон нема да забрани извоз на експерименталниот антивирусен лек Ремдесивир, кој според големо клиничко испитување, за неколку дена го скратува закрепнувањето на пациентите со тежок облик на Ковид-19. – Мислам дека се согласуваме со американската Влада дека треба да бидеме на …

Повеќе »

Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на патиштата се одвива по наместа влажни коловози, а интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични премини за влез во државата за странски државјани, патници и возила, освен …

Повеќе »

Бразил/Ковид-19: Над 100.000 заразени

Новите случаи на заразени со новиот коронавирус во Бразил се 4.588 за изминатиот ден, а смртните случаи за истиот период се 275, соопшти бразилското Министерство за здравство. Со тоа, вкупниот број потврдени случаи во Бразил надминува 100.000. Бразил досега има регистрирано 101.147 потврдени случаи од вирусот и 7.025 починати. Бројот …

Повеќе »

Крушево ги преживува најтешките моменти. Вонредната ситуација и пандемијата го запре крвотокот на градот

Крушево ги преживува најтешките моменти. Вонредната ситуација и пандемијата го запре крвотокот на градот. Има тројца со крона вирусот – еден почина, друг оздраве, третиот се бори со заразата. Се преживува од ден-за ден со мерките за заштита, за дезинфекција, со отворените прашања каква е здравствената ситуација. И без полициски …

Повеќе »

Трамп: Вакцина за новиот коронавирус до крајот на годината

Американскиот претседател Доналд Трамп  изјави дека вакцината против новиот коронавирус ќе биде откриена до крајот на оваа година. – Сметаме дека ќе ја имаме вакцината до крајот на оваа година, рече Трамп во изјавата за „Фокс њуз”. – Лекарите ќе речат: Не смеете да го кажете тоа. Но, јас го …

Повеќе »

Помпео: Постојат многу докази дека Ковид-19 потекнува од лабораторија во Вухан (видео)

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави денеска дека постојат многу докази дека новиот коронавирус потекнува од лабораторија во кинескиот град Вухан, а не од пазар. – Постојат бројни докази дека таму се почнало. Уште од почеток зборувавме дека вирусот потекнува од Вухан, истакна Помпео за Еј Би Си. Меѓутоа, тој …

Повеќе »