СТИЛ

Одржана Јавна расправа за Нацрт-Планот за управување и за Нацрт-Извештајот за стратегиска оцена на животната средина за планот за управување со природното и културното наследство на Охридскиот регион 2019-2028г.

Вчера, во Скопје, во организација на Министерството за животна средина и просторно планирање беше одржана првата од трите Јавни расправи за Нацрт-Планот за управување со природното и културното наследство на Охридскиот регион 2019-2028г. и за Нацрт-Извештајот за стратегиска оцена на животната средина за планот за управување со природното и културното …

Повеќе »

90 години од раѓањето на славната „Принцеза Грејс“

Грејс Патриша Келис (родена на 12 ноември 1929 – починала на 14 септември 1982) – американска актерка која по венчавањето во 1956 година кнезот на Монако, Рејнер III станала Кнегиња на Монако, именувана како Нејзиното Височество Кнегињата од Монако, често нарекувана „Принцеза Грејс“. По впуштањето во актерските води во 1950 …

Повеќе »

ПО ПОВОД 75 ГОДИНИ ОД ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА СКОПЈЕ Е ПРОМОВИРАНА НОВА ПОШТЕНСКА МАРКА

Градоначалникот Петре Шилегов и директорот на Македонски пошти, Ејуп Рустеми денеска одржаа прес-конференција во бифето на Филхармонија – Парк Ибни Пајко, на којашто ја промовираа новата поштенска марка по повод 75 години од ослободувањето на Скопје. – Во пресрет на одбележувањето на 75 години од ослободувањето на Скопје, а како …

Повеќе »

Млади фудбалери од повеќе од 40 националности се натпреваруваа на меѓународен турнир во Скопје

Меѓународен фудбалски турнир на кој учествуваа младинци од нашата земја како и од Полска, Австрија, Русија и Унгарија се одржа од седми до деветти ноември на теренот на академијата „Вардар” во Градскиот парк во Скопје. Домаќин на овој интернационален настан беше меѓународното училиште „Нова”, а тимот составен од средношколци од …

Повеќе »

НАРАТИВНИ ПРИКАЗНИ ЗА ГРАДОТ СКОПЈЕ СО ДАНИЛО КОЦЕВСКИ ВО МУЗЕЈОТ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА

Оваа година градот Скопје одбележува значаен јубилеј од својата историја. На 13 ноември се навршуваат 75 години од ослободувањето на градот. Пред 75 години, Скопје било ослободено од германските окупаторски воени единици. Утрото на 12 ноември 1944 година, започнале борбите за конечно ослободување на градот Скопје. Партизаните од 12-та, 3-та …

Повеќе »

Сопственикот на Екоцентар 97: резервоарите се стари со децении, кородирани, а вентилот дотраен

Статусот на O2 иницијатива ви го пренесуваме во целост: „❌ Сопственикот на Екоцентар 97 изјави „Ние не сме знаеле, граѓаните први осетиле, ние не сме присутни нон-стоп тука. Ние обавуваме одредени активности од време на време. Во меѓувреме се случил дефектот, ние не сме знаеле дека има дефект и граѓаните …

Повеќе »

Со проектите на Локалните акциони групи до подобрување на условите за живот во руралните средини 

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски и директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, денеска ги доделија договорите на седум од вкупно девет Локални акциони групи(ЛАГ-ви), коишто добија финансиска поддршка преку Програмата за рурален развој, наменета за проекти за развој на руралните …

Повеќе »

Ерден Сарач – Насмевката на лицето е најважна за здрав и долг живот

„Модерниот живот претставува голема опасност за нашето здравје, го уништува нашето тело и нашиот дух. Брзата храна, генетски модифицираната храна, електро магнетското загадување се закани на модерното живеење. За да го зголемиме животниот век потребно е да се грижиме за себе во младите и средните години од нашиот живот. Пред …

Повеќе »

Поранешната сопартијка Куновска му врати на Заев: Еве што му порача!

Познатата актерка Софија Куновска реплицираше на пораката од премиерот Зоран Заев од вчерашната трибина на СДСМ во Струмица. „Ако власта се потрошЕ, Влаата стоо!“, напиша на Фејсбук поранешната пратеничка на СДСМ, како одговор на премиерот Заев, кој пред граѓаните рече: „Ако баклавата е изедена, типсијата стоо (тепсијата стои)! Сè е …

Повеќе »