СТИЛ

Снегот пристигнува побрзо отколку што мислевме: Еве кога се најавени првите снегулки, но и какво време не очекува пред Нова Година

ДОДЕКА ОД ПЕТОК 25 / 12, ПОПЛАДНЕ И НАВЕЧЕР ОД ЗАПАД ДОАЃААТ ДОЖДОВНИТЕ ОБЛАЦИ КОИ НИ ЈА НОСАТ ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО. СЛЕДНИОТ ВИКЕНД ОБЛАЧНО И ВРНЕЖЛИВО ВО ПОГОЛЕМ ДЕЛ ОД МАКЕДОНИЈА НА ПОНИСКИТЕ МЕСТА ОД ДОЖД, НА ПОВИСОКИТЕ МЕСТА И ПЛАНИНИТЕ СО ВРНЕЖИ ОД СНЕГ. ВИКЕНДОТ ЌЕ ИМАМЕ И ОПАЃАЊЕ …

Повеќе »

До четврток стабилно и суво време, викендот врнежи од дожд и снег во западните делови од земјата

До четврток ќе се задржи стабилно и суво време по котлините со појава на магла и значителна ниска облачност, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Од петок до недела, под влијание на влажен бран ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, а на планините со снег. Поради продор на …

Повеќе »

Поради печалбарите повеќе возила на улиците, СВР Тетово предупредува за почитување на прописите

Тетовската полиција евидентира зголемување на сообраќајниот метеж поради доаѓање на печалбари со нивни возила и апелира до сите учесници во сообраќајот, пред се до возачите на моторни возила за доследно почитување на сообраќајните прописи и правила. Особено во градот важно е правилното паркирање како начин да се избегне сообраќајниот метеж, …

Повеќе »

Актерите од кумановскиот театар по повод празниците читаа бајки и приказни за најмладите

Актерите од кумановскиот театар читаат бајки и приказни за најмладата публика од градот, информираа денеска надлежните од театарот. Децата ќе имаат можност да ги проследат и слушаат новогодишните бајки во изведба на Александра Михајловска, Нина Максимова, Сања Русеска, Владо Дојчиноски, Владанка Димковска, Жарко Јовановиќ и Давид Илиќ. На овој начин …

Повеќе »

Пронајдено телото на исчезнатата прилепчанка

Во водите на прилепското вештачко езеро изутринава е најдено безживотното тело на 50-годишната прилепчанка која исчезна кога излегла од својот дом околу 23 часот на 16 декември. Според Дарко Неданоски, спелеолог и раководител на спасувачката служба „Златоврв”, биле подготвени со чамци и евентуално нуркање во езерото за да ја побараат …

Повеќе »

И покрај забраната, во Врапчиште се правела свадба – Полицијата го лишил од слобода домаќинот

Гостиварската полиција попладнево прекинала свадбена свечност во селото Врапчиште која се организирала пред семејна куќа. Во полициска станица бил приведен сопственикот кој ќе се соочи со кривична пријава. Од СВР Тетово информираа дека околу 15 часот и 40 минути, полициски службеници на СВРТетово-ОВР Гостивар го лишиле од слобода А. З. …

Повеќе »

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска по втор пат покровител на настанот „Едно семејство” на СОС Детско село

Сопругата на претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска, продолжувајќи ја минатогодишната традиција и годинава беше покровител на настанот „Едно семејство” во организација на СОС Детско село. Посочувајќи дека со овој настан, во пресрет на Меѓународниот ден на човековата солидарност – 20 декември, им се оддава признание на сите пријатели, донатори и …

Повеќе »

Драмско читање на текстови од пет млади македонски драматурзи

Во организација на ЈУ Дом на култура „Кочо Рацин” – Скопје деновиве беше реализиран проектот „Млада македонска драматургија” – драмско читање на 5 драмски извадоци од пет млади македонски драматурзи: Стефан Марковски, Мона Паскалова, Марина Трајковска, Артин Селмани и Јован Саркањац. Во извадоците, кои беа читани од актерите Теоман Максут …

Повеќе »

Магла на Стража и во југозападниот дел на државата

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Намалена видливост поради појава на магла има на патниот правец Тетово – село Лисец до 20 метри, на планинскиот премин Стража, каде видливоста е до 50 метри и во југозападниот дел на државата, каде видливоста е од 50 до …

Повеќе »