СТИЛ

Трамп: Вакцина за новиот коронавирус до крајот на годината

Американскиот претседател Доналд Трамп  изјави дека вакцината против новиот коронавирус ќе биде откриена до крајот на оваа година. – Сметаме дека ќе ја имаме вакцината до крајот на оваа година, рече Трамп во изјавата за „Фокс њуз”. – Лекарите ќе речат: Не смеете да го кажете тоа. Но, јас го …

Повеќе »

Помпео: Постојат многу докази дека Ковид-19 потекнува од лабораторија во Вухан (видео)

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави денеска дека постојат многу докази дека новиот коронавирус потекнува од лабораторија во кинескиот град Вухан, а не од пазар. – Постојат бројни докази дека таму се почнало. Уште од почеток зборувавме дека вирусот потекнува од Вухан, истакна Помпео за Еј Би Си. Меѓутоа, тој …

Повеќе »

ЈСП: Автобусите од градскиот превоз од денес ќе сообраќаат во две смени

Ги потсетуваме корисниците на јавниот превоз, дека автобусите на ЈСП Скопје и приватните превозници од утре, понеделник (04.05.2020 год) продолжуваат да сообраќаат во две смени, односно од 5 до 9 часот, па од 13 до 19 часот. Автобусите ќе возат по саботен возен ред, со исклучок на линиите 9, 19, …

Повеќе »

Кои се најевтините градови за живот во светот?

Азија, а особено Југоисточна Азија, е регионот во светот кој е пред сите други во брз раст, како кај населението така и во економијата. Сепак, таа и понатаму останува една од најсиромашните и следствено на тоа, трошоците за живот таму се едни од најниските. Ова во најголем дел се должи …

Повеќе »

Оваа држава регистрираше најголем дневен пораст на заразени случаи од коронавирус

Индија денеска регистрира најголем дневен пораст на заразени случаи со коронавирус, влегувајќи во 40-от ден од блокадата на земјата. Нови случаи во последните 24 часа се 2.600, а вкупниот број во земјата изнесува околу 40.000. Бројот на починати достигна 1.301, вклучувајќи ги и 83 смртни случаи во последното деноноќие, соопштија …

Повеќе »

Состојба со Ковид-19 во светот до 19 часот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 3.531.120 лица. Од нив починале 246.825, а оздравеле 1.131.423 луѓе. – Во американската сојузна држава Њујорк потврдени се нови 280 смртни случаи од Ковид-19, изјави гувернерот Ендрју Комо. Сите болници ќе мораат да имаат резерви на заштитна опрема за …

Повеќе »

Репортажа на „Торонто сан”: Инсектите повторно во мени на пазар во Кина (видео)

Инсекти повторно се на менијата на злогласниот кинески пазар во Нанинг. Улицата Жонгшан се здоби со (не) позната репутација ширум светот заради тоа што луѓето многу често бираат порција скакулци. Пазарот беше затворен повеќе од два месеца поради пандемијата на коронавирус, но „Торонто Сан” во репортажа известува дека е отворена …

Повеќе »

Пендаровски: Улогата на медиумите е особено важна во време на криза и конфликти

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до новинарите и медиумските работници во земјава по повод 3 Мај – Меѓународниот ден на слободата на медиумите. – Важноста на улогата на новинарите и медиумските работници е особено голема во време на неизвесност, криза или конфликти. Во сегашната пандемија од коронавирусот, кога најголем дел …

Повеќе »

Американски медиуми: Коронавирусот се шири низ затворите во САД

Коронавирусот го загрозува затворскиот систем во САД, а во некои затвори речиси сите затвореници се заразени, оставајќи ги затворските администрации и вработените позитивни за коронавирусот пред невозможна мисија за заштита на здравјето на затворениците, јавија американски медиуми. Затворот Мерион во Охајо има највисока стапка на зараза во американскиот затворски систем …

Повеќе »