СТИЛ

Во август минималните потреби на домаќинствата изнесувале 33.538 денари

Триесет и три илјади и петстотини и триесет и осум денари е вредноста на синдикалната минимална кошница за август годинава. Тоа биле потребите на едно домаќинство за храна, пијалаци, домување, хигиена, превоз, облека, обувки… Податоците на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) за врдноста на синдикалната минимална кошница, покажуваат дека …

Повеќе »

Агрон Биба: Јас, како Албанец, сум се повеќе горд со нашата заедничка држава

Честит 8 Септември до сите сограѓани на Републиката! Почитувањето се купува со почитување! Почитувањето на Албанскиот јазик и култура, ми извира чисти и силни патриотски чувства кон мојата држава Македонија. Јас конечно научив да ја почитувам мојата држава и од срце им благодарам на сите што ми помогнаа во тоа. …

Повеќе »

Радмила од Богданци и Мартин од Битола, лица со оштетен слух си отворија кафуле во Скопје со дигитално мени

Радмила Периќ и Мартин Ангелов, искористувајќи ја програмата за самовработување, од неодамна почнаа свој бизнис – отворија кафуле. Кафе барот е во центарот на Скопје на улица Васил Главинов, и ако некогаш престојувате во Скопје, влезето во него. Ќе ве пречекаат гостопримливи сопственици и интересно мени. Станува збор за прв …

Повеќе »

Апарат за мерење на шеќерност во виното од 1534 година, 115 таков предмет во светот, дел од новоотворениот Вински музеј во Кавадарци

Кавадарци, 7 септември 2020 (МИА) – Апарат за мерење на шеќерност во виното од 1534 година, 115 таков предмет во светот, е дел од регионалниот Вински музеј кој денеска беше отворен во Кавадарци. Меѓу поинтересните постари експонати е и таканаречениот фрижидер-ледара од 1934 година, во кој своевремено се носел лед …

Повеќе »

Ова се новите цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,73% во однос на Одлуката од 31.08.2020 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 0,50 ден/лит и …

Повеќе »

Новак Ѓоковиќ се огласи во јавноста по дисквалификацијата од Ју-Ес опен: Еве што напиша

Новак Ѓоковиќ се огласи во јавноста по дисквалификацијата од Ју-Ес опен. „Целата оваа ситуација направи да се чувствувам тажен и празен. Проверив како се чувствува линискиот судија и според информациите што ги добив, таа е добро, фала му на Бога. Нејзиното име не можам да го откријам, морам да ја …

Повеќе »

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 335 возила

Како дел од континуираните заложби да се овозможи безбедно рекреирање на пешаците и на велосипедистите во деновите кога е најпосетено Водно, Градот Скопје и ЈП „Градски паркинг“ воведоа зонско паркирање на паркиралиштата на Средно Водно. Паркирањето се наплаќа за време на државните празници и за викендите од 9 до 16 …

Повеќе »

Пет причини зошто повеќето луѓе никогаш нема да се збогатат

Многу луѓе се желни да се ослободат од своите хронични проблеми со пари и да постигнат финансиско изобилство. Но, за жал, само неколку од нив успеваат да го сторат тоа. И факторите за ваква лоша среќа во парите се многу, но за некои од нив ќе се дискутира во следните …

Повеќе »

Се трчаше Авицена Женска трка, освен победничките, победиja и дисциплината и почитувањето на мерките против Ковид-19

Во организација на Сојуз на Спортови на Скопје и А.К. Работнички, а под покровителство на Град Скопје, денеска се одржа Авицена Женска трка. Трката се трчаше според специјалниот протокол кој што беше одобрен од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство. Со целосно почитување на мерките за заштита на …

Повеќе »