СТИЛ

Студенти географи во Чешка ќе ги претстават најзначајните карактеристики на Македонија

Претставници на Истражувачкот здружение на студенти географи „Природник“ – EGEA Skopje во периодот од 16 до 22 септември ќе учествуваат на Годишниот конгрес на Европската асоцијација на студенти географи каде што ќе го претставуваат Здружението и Македонија. Конгресот ќе се одржи во Чешка, во организација на ЕГЕА ентитетите Брно и …

Повеќе »

Какво време не очекува денес

Времето денес ќе биде претежно сончево, во источните делови со мала локална облачност и со умерен до засилен ветер од северен правец. Во текот на ноќта ќе преовладува претежно ведро и ќе дува слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 6 до 16, а максималната …

Повеќе »

Пендаровски: Штом ќе доживее четириесет години, за еден фестивал не велиме дека е стар, туку дека пронашол трајно своето место во културата

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски се обрати на отворањето на 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки”. Честитајќи го 40-годишниот јубилеј на фестивалот, претседателот Пендаровски истакна дека тој е резултат на истрајноста и неуморниот ангажман во изминатите четири децении на сите коишто се вклучени во …

Повеќе »

Министерот за култура Хусни Исмаили во работна посета на институциите од областа на културата во Битола

Министерот за култура Хусни Имаили престојуваше во  Битола каде што  оствари работна посета на институции од областа на културата. Министерот за култура при посетата на: Универзитетската библиотека „Свети Климент Охридски”; Народниот театар; Центарот за култура; Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј – Битола и НУ Музеј на …

Повеќе »

Министерот за култура Исмаили го отвори научниот симпозиум „Рударство и археологија“

Министерот за култура Хусни Исмаили, синоќа во Штип се обрати на отворањето на меѓународниот научен симпозиум „Рударство и археологија“, чиј домаќин  е Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј Штип. Во присуство на бројни гости, министерот за култура Исмаили истакна дека одржувањето на овој настан со мошне специфична …

Повеќе »

„Звуците на културата“ по вторпат во општина Ѓорче Петров: Погледнете ја целосната програма

Од 20-22 септември во паркот во Ѓорче Петров, по вторпат ќе се одржи манифестацијата „Звуците на културата“. Трите денови ќе бидат исполнети со богата културно-уметничка програма, како и низа активности за најмладите, но и за повозрасните граѓани. Настапи на културно-уметнички друштва, хорови, музички точки на училишта, баскер артисти, танцување, проекција …

Повеќе »

Наградени карикатуристи на 51. Светска галерија Скопје 2019

Карикатуристот Мојмир Михатов од Хрватска е добитник на Гран при, а Шахрох Хејдари од Франција на прва награда на 51-та Светска галерија на карикатури Скопје 2019. „Остен“ соопштува дека второнаграден на Галеријата е Белгиецот Лук Дешимакер, додека третата награда отиде кај повеќе карикатуристи: Хуле Ханушиќ – Австрија, Константин Казанчев – …

Повеќе »

Прваче со аутизам го дочека првиот училишен ден на скали и со солзи

Хрвоје Козмус, е татко на едно момче кое е со посебни потреби и почна да оди во прво одделение во Славонски Брод. Бидејќи момчето е со посебни потреби, требало да добие помошник во наставата. „Училиште на иднината. Мојот син со аутизам седи пред училиштето и го чека помошникот за настава. …

Повеќе »

Ирена Ристич: Знам дека сум романтик, знам дека се занесувам, али…

Знам дека сум романтик, знам дека се занесувам, али… Не знам колку внимателно ме следите, во задњиов месец секојдневно објавувам ѓубришта од разни локации низ Македонија кои ми ги праќаат у инбокс и кои се постираат од наши членови во групата… Нејсе, да скратам! Шо ми е идејата! Денес е …

Повеќе »