СТИЛ

Продолжува петвековната традиција на пеливанството во Македонија

Министерот за култура Хусни Исмаили вчера присуствуваше и се обрати на Меѓународната културно-спортска манифестација во традиционално борење (пеливанство) која вчера се одржа во Спортско-рекреативниот центар во Студеничани. Пред присутните  министерот Исмаили истакна дека Министерството за култура ја дава својата поддршка  за прогласување на овој етно-спорт за културно добро на Република …

Повеќе »

Какво ќе биде времето наредните денови?!

Продолжува променливото и посвежо време. Најоблачно и најсвежо ќе биде во вторник, кога во западните и јужните делови од земјава ќе има и пообилни врнежи од дожд, проследени со грмежи. Потоа дневната температура ќе биде во пораст, а кон крајот на неделата во попладневните часови повторно ќе има локални врнежи …

Повеќе »

Подршка од цела Европа за еден од најдобрите изведувачи на слободни удари во светот – Видеа кои ќе останат во незаборав од Синиша Михајловиќ

Синиша Михајловиќ e српски фудбалски тренер и поранешен играч од одбраната. Во моментов ја води екипата на Болоња. Кариерата ја започнал како лево крило, меѓутоа со преоѓањето во Италија бил прекомандуван во одбраната, каде што играл до крајот на својата играчка кариера. За репрезентациите на СФР Југославија, СР Југославија и …

Повеќе »

Невремето “Бери” се претвори во ураган

Американскиот центар за урагани предупреди денеска дека ураганот “Бери” достигна максимална брзина на ветерот од 120 километри на час, Повеќе од 50.000 луѓе во американската држава Луизијана останаа без електрична енергија во тропската бура, а американскиот претседател Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во текот на невремето. “Бери” се приближува до …

Повеќе »

Вчера 55 возачи ја пречекориле брзината во населено место

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје на 12.07.2019 година (петок) во периодот од 06.00 до 24.00 часот спроведе зајакната акциска контрола за откривање возачи кои управуваат моторни возила со брзина поголема од законски пропишаната во населено место на подрачјето на град Скопје. Од страна …

Повеќе »

ДОМ: Уривање на дивоградбите во Охрид е единствено целисходна мерка која може да придонесе да го сочуваме УНЕСКО статусот

По објавените информации за уште една нова дивоградба, на државно земјиште, во заштитеното градско подрачје на Охрид, ДОМ бара надлежните институции веднаш да постапат согласно законските одредби и да започнат со рушење на нелегалните градби во Охридскиот регион. Единствен начин да го сочуваме нашето единствено светско природно и културно наследство …

Повеќе »

Охрид полн со туристи, а охридско езеро од Самоиловата тврдина кон Партизан со фекалии

На плажата од Самоиловата тврдина кон Партизан, Младост во Охрид од вчера е забрането капењето. Очевидци велат отпадните води директно се слеваат во Охридското Езеро. Пред неколку недели „Охрид SOS“ сподели статус во кој се вели дека градоначалникот на Охрид Константин Георгиески наместо храброст и одлучност, покажува дека нема искрена …

Повеќе »

Павловден – Зошто апостол Павле е особено значаен за Македонија?!

Павловден жените го држеле како празник повеќе од Петровден. Во некои места на овој ден не се работело за да не бидат каснати од пајак бидејќи се верувало дека човек каснат од пајак на овој ден тешко ќе оздрави. Затоа овој ден е познат и како Пајаковден, вели Китевски за …

Повеќе »

Чернобил ќе стане туристичка атракција: Потпишан декрет за создавање пешачки улици

Новиот украински претседател сака да ја претвори областа околу Чернобил во туристичка атракција. Володимир Зеленски потпиша декрет за создавање пешачки улици и подобрување на мобилната телефонија во оваа област. Чернобил е едно од најсмртоносните места во светот – областа на најлошата несреќа во нуклеарната централа во април 1986 година. Во …

Повеќе »