СТИЛ

Во кои градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19?!

Министерството за здравство согласно последниот, вчерашен извештај на Институтот за јавно здравје информираше дека во шест градови во земјава, во Дебар, Радовиш, Гевгелија, Струмица, Пробиштип и Демир Хисар нема повеќе активни случаи со коронавирус. – Од почетокот на епидемијата, во Дебар беше регистриран 51 случај, досега четири лица починаа, а …

Повеќе »

Канадската Влада забрани продажба на 1.500 видови на оружје

Отава, 2 мај 2020 (МИА) – Канадската Влада забрани продажба и употреба на 1.500 видови на воено оружје, изјави премиерот Џастин Трудо. – Од сега во Канада веќе не е дозволено да се продава, купува, превезува, увезува или да се користи воено оружје. Тоа оружје е произведено само со една …

Повеќе »

Земјотрес попладнево ги вознемири жителите од поширокиот дебарски регион

Земјотрес попладнево ги вознемири жителите од поширокиот дебарски регион. Поради полицискиот час и подготовката на домаќинствата од исламска религија за ифтар вечера сите жители беа во своите домови. Дел од нив, оние кои живеат во повисоките стамбени згради за кусо ги напуштија своите домови. Потресот беше почувствуван во 18:21 часот …

Повеќе »

МВР заплени поголема количина оружје и хероин

Три автоматски пушки, една снајперска пушка, два автоматски пиштоли со пригушувачи, рамки со муниција, една полуавтоматска пушка, оружје кое потекнува од кражба од продавницата за оружје, вчера беа пронајдени во Скопје. Како што информираше МВР, оружјето вечера било пронадено во бункери, денеска при пребарување на теренот во специјално направен бункер …

Повеќе »

Севернокорејски бегалец: Ким Џонг-ун е 99 отсто мртов

Ји Сонг Хо, кој побегнал од Северна Кореја и станал пратеник во јужнокорејскиот Парламент, тврди дека 99 отсто севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е мртов, а власта ќе ја преземе неговата сестра. Ји нагласи дека е информиран оти Ким починал пред една недела и Пјонгјанг веста би можел да ја објави …

Повеќе »

Првата првомајска прослава во Кавадарци била организирана во 1914 година

Кавадарци, 1 мај 2020 (МИА) – Првата првомајска прослава во Кавадарци била организирана во 1914 година, потсети денеска историчарот Петре Камчевски. Ова било запишано во весникот „Радничке новине” ( орган на Социјалдемократската партија и на главниот работнички сојуз), број 93. – Се разбира, по својата масовност и содржини оваа првомајска …

Повеќе »

Во последните 24 часа починати се 4 лица во нашата држава од коронавирус

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 69 оздравени пациенти во: Скопје-18, Куманово-36, Дебар-1, Штип-1, Велес-10, Гевгелија -1. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица од Прилеп, пациентка на возраст од 55 години лекувана на клиниката од 24 април и 87 годишен …

Повеќе »

Богоев: Спроведовме мерки за заштита на младите и нивно вклучување во општеството

Скопје, 1 мај 2020 (МИА) – Општина Карпош спроведе повеќе мерки за заштита на младите од коронавирусот, но и за нивно активно вклучување во општеството. Потребно е да се зголеми поддршката за мерката Младинска гаранција, која овозможува вработување или јакнење на вештините на младите, истакна градоначалникот на општината, Стефан Богоев. …

Повеќе »

Од денеска ќе се казнува неносењето на заштитна опрема

Скопје, 1 мај 2020 (МИА) – На 1, 2 и 3 мај односно петок, сабота и недела, ќе биде дозволено движење на граѓаните од 05 часот наутро до 14 часот, носењето на заштитна опрема е задолжително и на отворени простори, а нејзино непочитување од денеска ќе се казнува прекршочно, соопшти …

Повеќе »