СТИЛ

ТОП 3 ПРОИЗВОДИ КОИ СЕКОГАШ ТРЕБА ДА ГИ КУПУВАТЕ ОНЛАЈН

  Иако стана славна со улогите во блокбастерите, и Twilight сагите, вистинските познавачи на филмот, но и на модата, како една од најдобрите улоги на Кристен Стјуард ја наведуваат онаа во филмот ,,Personal Shopper”, односно личен асистент за шопинг. И навистина, филмот е најдобар хроничар на едно време бидејќи модерното …

Повеќе »

Сопругата на претседателот домаќин на настанот “Три генерации македонска мода – пренесување на знаење”

  На иницијатива на сопругата на претседателот, г-а Елизабета Ѓоргиевска, а во соработка со професори при Институтот за дизајн и инженеринг на облека при Технолошко-металуршкиот факултет при УКИМ, вчеравечер во Кабинетот на претседателот се одржа настанот „Три генерации македонска мода – пренесување на знаење”. Во своето обраќање до присутните на …

Повеќе »

Светскиот форум за тутун и никотин 2020: Oдржлива промена преку иновации и регулативи

Од популарна навика поврзувана со зрелост и гламур, преку широко призната број 1 причина за предизвикување болест, која може да се спречи, на годишно ниво до развој на глобална стратегија за намалување на ризик која навлегува длабоко во суштината на изворот на самиот проблем – пушењето цигари! Низ годините перцепцијата, …

Повеќе »

ОТВОРЕН ПРВИОТ ВЕЛОШТАД ВО СКОПЈЕ

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и амбасадорот на делегацијата на ЕУ во Северна Македонија, Дејвид Гир, денеска го отворија првиот плоштад за велосипеди во Скопје – Велоштад, кој произлезе како резултат на спроведената ревизија на велосипедски политики која Град Скопје ја спроведе со целосна поддршка од Германското друштво за …

Повеќе »

Производите со несогорлив тутун можат да бидат едно од решенијата за денталните проблеми предизвикани од пушењето

Чадот од цигарите е одговорен за многу болести и промени на забите и усната празнина, од оние кои се од естетска природа, до многу посериозни, како парадонтот и секако малигни заболувања. Многу научни студии кои се правени за влијанието на чадот врз оралното здравје и споредбено со тоа на влијанието …

Повеќе »

„Бела ноќ” 2020 – изложби, концерти, перформанси и многу други културни настани во Скопје

По 16-ти пат, в сабота на 26. септември, една недела порано од вообичаеното, Скопје и скопјани беа дел од овогодинешниот градски културен настан – Бела ноќ. На 10-те локации (паркингот пред СРЦ Борис Трајковски, МКЦ, Зеленото пазарче, Ибни Пајко плоштадот, Музејот на современа уметност, Домот на култура Кочо Рацин, Архитектонскиот …

Повеќе »

Како да го навикнете вашето дете да пие повеќе вода?

Кај сите деца, особено кај оние во процес на формално образование, може да се забележи сличен однос кога се во прашање течностите кои ги внесуваат на дневно ниво – ја избегнуваат водата, а преферираат големи колични засладени и газирани пијалаци. Активниот живот кој го водат децата подразбира намалување на нивото …

Повеќе »

Градскиот стадион во Кавадарци добива нов лик (Фото)

Градскиот стадион во Кавадарци го добива својот нов лик, започна дренажа на новиот терен финансиран со 200.000 евра од Агенција за млади и спорт. За околу две недели теренот ќе биде подготвен за одржување на натпревари, информираат од Кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев. -Континуирано се работи и на изградба и …

Повеќе »

Прво дигитално издание на „Race for the Cure“ во скопскиот Градски парк

 Во текот на овој викенд, на 25, 26 и 27 септември, во Скопје и низ повеќе од 30 градови во Европа се одржа првото дигитално издание на трката „Race for the Cure“, посветена на подигање на свеста за боробата против ракот на дојка, како и давање поддршка на сите кои …

Повеќе »