СТИЛ

ЈП „Водовод и канализација”: Скопјани пијат вода со непромент и висок квалитет повеќе од 60 години

Скопје, 26 септември 2020 (МИА) – Скопјани пијат вода со непромент и висок квалитет повеќе од 60 години, покажуват резултатите од извршените анализи од хемиската лабораторија која функционира во рамки на Секторот за санитарна контрола при ЈП Водовод и канализација – Скопје, информираат од јавното претпријатие. -Врз основа на резултатите …

Повеќе »

СВЕТСКИОТ ДЕН НА ТУРИЗМОТ ВО КРУШЕВО ОДБЕЛЕЖАН ВО ЗНАКОТ НА ПЛАНИНСКИОТ ВЕЛОСИПЕДИЗАМ

Во организација на Швајцарската програма за зголемување на пазарната вработливост – ИМЕ и Ски центар Панорама – Крушево, на 25 и 26 септември беа одржани неколку активности за да се одбележи Светкиот ден на туризмот, кој традиционално се одбележува на 27 септември. На 25 септември, новиот заменик-амбасадор на Швајцарија, Луциен …

Повеќе »

НЛБ Банка ги повикува децата да цртаат за убавините на нашата земја по повод Месецот на штедење

Оваа година, по девети пат, НЛБ Банка го организира НЛБ Месецот на штедење на тема: „Ги истражуваме убавините на нашата земја со Тиби и Штуки!”. НЛБ Месецот на штедење започнува на 25 септември и ќе трае до 25 октомври 2020 година, a во рамките на истиот децата на возраст од …

Повеќе »

Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

Забава во градината со соседите, игра со внуците или пак можеби прв состанок со новата љубов? Дури и на зрела возраст, нашиот секојдневен живот може да биде многу активен. И додека се обидуваме да го следиме темпото, сепак сакаме да изгледаме апсолутно најдобро во нашите златни години. Меѓутоа, од околу …

Повеќе »

Отворен фестивалот „Албански театар во Македонија”

Дебар, 25 септември 2020 (МИА) – На отворено, поради пандемијата со Ковид-19, во дворот на општинското основно училиште „Саит Најдени” во Дебар, синоќа почна 19-то издание на фестивалот „Албански театар во Македонија”. Прогласувајќи го за отворен градоначалникот Хекуран Дука на учесниците, гостите и публиката, им посака добредојде и успешни фестивалски …

Повеќе »

Општина Бутел отвори јавен повик за субвенции на велосипеди и електрични тротинети

Општина Бутел од денеска отвори јавен повик за субвенционирање на велосипеди и електрични тротинети. Од општината очекуваат голема заинтересираност од жителите, а секој купен велосипед го субвенционираат со 50 проценти од вкупниот износ на новокупениот велосипед или максимум 3.000 денари од цената. Доколку жителите на Бутел се одлучат да купат …

Повеќе »

Владата размислува дали да ја зголеми казната за неносење маска

Владата размислува дали да го зголеми износот на казните за неносење маски за заштита од КОВИД-19, обемот на работа на полицијата во таа насока е зголемен и ќе има се повеќе контроли и во угостителските објекти и на собирите на граѓаните, информира денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. – …

Повеќе »

Прв веб речник на Македонски знаковен јазик “РАЦЕ ШТО ЗБОРУВААТ”

Првиот веб речник на Македонски знаковен јазик е веќе достапен за јавноста. www.znakoven.mk Речникот е целосно изработен од членовите на Здружението на глуви и наглуви “ТИШИНА” – Карпош со поддршка  на Министерството за Надворешни работи  на кралството Норвешка, Меѓународната фондација “Борис Трајковски“  и маркетинг агенцијата SkyBlueMedia. Преку проектот “Раце што …

Повеќе »

И Атиџе на фестивалот „Денови на македонскиот мед 2020″

Атиџе Муратовска, главната протагонистка на македонскиот докумантарен филм „Медена земја” што беше номиниран за два оскара, го привлече вниманието на оние што денеска дојдоа да го посетат Фестивалот на мед во Скопје. Фестивалот се одржува на улица „Македонија”, а Атиџе, која скромно дојде на отворањето, побуди голем интерес кај присутните. …

Повеќе »