СТИЛ

Каква е водата за пиење во Скопје според последните анализи?!

Скопје, 24 август 2020 (МИА) – Испитувањата на водата за пиење во град Скопје, покажаа дека скопјани пијат безбедна и квалитетна вода, информираат од ЈП „Водовод и канализација” – Скопје. Анализите спроведени во Секторот за санитарна контрола, за период од 17 до 21 август, направени на 186 примероци за физичко-хемиска …

Повеќе »

Арбиенби воведува забрана за забави

Арбиенби денеска објави дека забранува забави во сите објекти на својата листа. Компанијата исто така најави и ограничување на сместувањето до максимум 16 луѓе. Арбиенби соопшти дека ја менува својата политика за забавите за време на пандемијата со новиот коронавирус за да се овозможи одговорно патување. Сепак компанијата нагласи дека …

Повеќе »

Граѓаните не носат маски: МВР казни 657 лица за неносење маски

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 657 прекршоци. Министерството за внатрешни работи и денеска апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19. Скопје, …

Повеќе »

Како изгледа спортско – адреналински парк долж кејот на реката Вардар?! (Фото)

Со поддршка на Европската Унија наскоро ќе биде отворен спортско – адреналински парк долж кејот на реката Вардар. Општина Карпош за овој парк, преку Секторот за развој, аплицираше со проект во рамки на Проектот за локална и регионална конкурентност (ПЛРК), при што добиен е грант во висина од 38.100.000 денари. …

Повеќе »

ИЗМИНАТАТА СЕДМИЦА САНКЦИОНИРАНИ 184 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА НА ТЕРИТОРИЈА НА ОПШТИНА ЦЕНТАР

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје изминатата седмица санкционираа 184 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот. Во периодот од 10.08. до 16.08.2020 година, со помош на специјалните возила „Пајак“ на ЈП ПОЦ отстранети се 92 непрописно паркирани …

Повеќе »

Балканската багер мафија си работи во Германија: Погледнете како крадат моќни машини од 200.000 евра (Видео)

„Мафијата на багерот“, користејќи лажен идентитет, краде багери, натоварувачи и други градежни машини со тежина до неколку тони во Германија. Полицијата обично ги прекинува истрагите, а машините завршуваат на Балканот. Цепелин е водечка компанија за изнајмување градежни машини, а една од вработените во компанијата забележала дека клиентот на багерот може …

Повеќе »

Хуманитарна акција „Со срце за Цобе”

Младиот Слободан Попоски кој веќе 10 години се бори со остеодарком со третмани на онкохипертермија и хемотерапија, го чека операција која што може да му го спаси животот, а која што чини 50.000 евра. Таа операција не би можела да се случи доколку го оставиме Цобе сам, кој нема доволно …

Повеќе »

За неносење маски казни за 511 лица

Полицијата во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија регистрирала 511 прекршоци за неносење лична заштита на лице. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19. Скопје, 12 август 2020 (МИА)

Повеќе »

Здравата исхрана стартува со листата за пазарење

  Изборот на здрава храна е голем предизвик поради богатиот избор на разновидни производи во маркетите, меѓу кои може да се протне и производ што вообичаено не би го купиле поради слабите нутритивни вредности. Најсилниот сигурносен штит од можните грешки во пазарењето за повеќето потрошувачи е листата со намирници за …

Повеќе »