СТИЛ

Независен синдикат на градежни работници: Универзална сала може со мала инвестиција да се санира, граѓаните да застанат во одбрана на овој објект

Независниот синдикат на градежни работници и инжинери и трговци во градежништвото НС ГРИТГ смета дека Универзална сала може многу лесно и со мала инвестиција да се санира и да продолжи да работи. Претставникот на Синдикатот Атанас Трајковски денеска на прес-конференција ги повика граѓаните да застанат во одбрана на Универзална сала, …

Повеќе »

Станува тренер на најтрофејниот клуб во Италија: Кој е Андреа Пирло?

Андреја Пирло e роден на 19 мај 1979 и тој е поранешен италијански фудбалер-освојувач на светско првенство. Неговата позиција е внатрешен играч за врска, но со своите квалитети при додавањата и разигрувањето на топката во својата половина може да се каже за него дека тој имал улога на изнесувач-плејмејкер. Пирло …

Повеќе »

„Со срце за Цобе“ – Повик за спас на живот, на Цобе му е потребна нашата помош

Животот знае да биде немилосрден, особено когана 38 години треба да уживаш во благодетите на семејниот живот и радоста со сопругата и со 5 годишната ќерка, како што е случајот со Слободан Попоски. Тој веќе 10 години се бори со остеодарком, немилосрдна болест која Цобе, како што го нарекуваат најблиските, …

Повеќе »

Инспектори влегле свадба во Струга: Еве што направиле свадбарите

Пазарните инспектори упаднале на свадба во Струга која ја растуриле, а за угостителот во чиј објект се одржала свадбата поднеле кривична пријава и парично го казниле. З време на постапувањето инспекторите биле пцуени и колнети, но не подлегнале на притисокот, вели директорот на инспекцијата, Стојко Пауновски за „А1он“. „Угостителот бил …

Повеќе »

Уште еден од нашите естрадни пеачи е позитивен на коронавирус: Вирусов воопшто не е шала и лага, толку ќе ви кажам

Денес некои портали ја пренесоа веста дека Огнен е позитивен на новиот корона вирус. Тој на социјалните мрежи објавувајќи фотографија од болница се огласи и ги потврди пишувањата на домашните медиуми. „Луѓе, до сите што ме прашувате… “НЕ Е ЛАГА ТОА ШТО ГО ЧИТАТЕ НА ПОРТАЛИТЕ”… Позитивен сум на “Covid …

Повеќе »

Канализацискиот систем не е депонија, граѓаните да се однесуваат одговорно со отпадот

Скопје, 7 август 2020 (МИА) – Граѓаните да се однесуваат одговорно и да не фрлаат отпад или градежен шут во канализацискиот систем зашто така го затнуваат и ја нарушуваат неговата функционалност, па наместо да се одведуваат, урбаните отпадни води се слеваат по улиците, апелира јавното претпријатие „Водовод и Канализација” – Скопје. …

Повеќе »

Македонецот кој ја преживеа несреќата во Бејрут: Еве што се случи

Неофицијално во Бејрут живеат двајца Македонци, а Душко е еден од нив, кој за „Факултети.мк“ раскажа дека станот на неговото семејство е на само 2 километра од пристаништето каде што се случи катастрофалната експлозија, кој за порталот раскажа дека ова не е прва експлозија што ја доживеал, но секако бил …

Повеќе »

Ова се добитниците од шестото коло месечни награди преку MojДДВ#МојаНаграда

Извлечени се 15-те добитници на месечните награди од по 20.000 илјади денари преку наградната игра МојДДВ#МојаНаграда, на јавно извлекување кое се одржа вчера на ТВ Канал 5, соопшти денеска Министерството за финансии. Станува збор за Филип Петрески од Прилеп, Игор Кацар од Куманово, Марија Бојкикева – Скопје, Бобан Спасовски – …

Повеќе »

На 60 години решила да започне свој сопствен бизнис во Скопје: СЕ РЕШИВ. Цврсто и ЖЕНСКИ, едноставно морав да пробам

Јас сум Светлна Грујовска, жена, сопруга, мајка, баба а најново жена претприемач. Затоа дозволете на кратко и јавно да ја раскажам мојата најнова приказна што стана реалност. Тешко е, не знам дали ќе успеам, на само неколку години пред пензионирањето, дали ќе можам сето ова да го износам сама итн. …

Повеќе »