СТИЛ

НУРЕДИНИ: Можеме да постигнеме многу со заедничко работење на проекти за управување со заедничките ресурси на животната средина

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини присуствуваше и се обрати на промотивниот настан што по повод  регистрирањето на албанскиот дел од Охридското Езеро како природно и културно светското наследство на УНЕСКО, се одржа вчера попладнe во Поградец, Албанија. – Mногу сум среќен што во 1979 год, УНЕСКО …

Повеќе »

ЈП „Комунална хигиена”-Скопје отстрани вкупно 200 кубни метри отпад од диви депонии

Во текот на масовната акција за генерално чистење на скопските општини, ЈП „Комунална хигиена”-Скопје отстрани вкупно 200 кубни метри отпад од диви депонии. Во рамките на акцијата се спроведоа активности за рачно и машинско метење, како и миење на главните и на споредните улици со автоцистерни, а ЈП „Комунална хигиена”-Скопје во девет скопски општини постави специјални контејнери за собирање кабаст …

Повеќе »

Ќе се менуваат имињата на улици, булевари, мостови,  плоштади, паркови и други инфраструктурни објекти во Град Скопје

 Град Скопје денеска објавува анкета за прибирање предлози за нови имиња на топоними (улици, булевари, мостови,  плоштади, паркови и други инфраструктурни објекти). За таа цел објавен е онлајн прашалник (https://skopjelab.typeform.com/to/tyGGmL)  преку кој на граѓаните им се овозможува да ги испраќаат своите предлози за топоними преку интернет, со одговарање на неколку …

Повеќе »

Како и колку често патуваат Европејците? 

Во 2017 година, 267 милиони луѓе во Европската унија, што одговара на 62% од населението, направиле барем едно приватно патување (не за бизнис или мисија). Овој број се зголемил за 4% од 2012 година. Меѓу земјите-членки, Финска (91%), Холандија (86%), Шведска и Чешка (82%) и Луксембург (81%) најмногу патувале. Ова …

Повеќе »

Поради реконструкција автобуската постојка Југодрво е вон употреба

Поради реконструкција на коловозот на булевар „Кочо Рацин“ и воведениот времен режим на сообраќај, автобуската постојка Југодрво е вон употреба. Поради градежните зафати, автобуската линија 9 сообраќа по изменета траса во правец од Скопје Север кон Клинички центар, односно, автобусите после Бит пазар, вртат десно по булевар „Гоце Делчев“, лево …

Повеќе »

Почина актерот Гоце Влахов

Со голема болка и жалење ве известуваме дека почина актерот Гоце Влахов (1949-2019). Од 1980 година до пензионирањето Влахов е дел од Македонскиот народен театар – Скопје, иако остварува бројни улоги на оваа сцена од 1972 година. Гоце Влахов ќе остане запаметен по вештината со која го создаде секој лик …

Повеќе »

ОДБЕЛЕЖАНИ 56 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО СКОПЈЕ

Со голем број на настани и манифестации, вчеравечер /26 јули 2019 година (петок)/, се одбележа 56 годишнината од катастрофалниот земјотрес што со својата уривачка сила во 1963 година го претвори Скопје во урнатина и голем број граѓани ги остави без своите домови. Централната манифестација се одржа во Градскиот парк во …

Повеќе »

„Гласот на Охридското Езеро“ храбра музичко технолошка авантура која никого не остава рамнодушен!

Охрид и Охридското езеро биле инспирација за уметници во различни периоди на историјата. Toa e најстаро езеро на светот, балкански бисер со непроценлива убавина и со фасцинантни карактеристики. Со фантастична микро клима која оневозможила да замрзне во леденото доба, езерото е дом на повеќе од 200 ендемски видови. Интересен факт …

Повеќе »

УТРЕ СЕ ОДБЕЛЕЖУВААТ 56 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО СКОПЈЕ

Секоја година 26-ти јули не потсетува на солидарноста на скопјани и на солидарноста на светот од 1963 година  кога катастрофалниот земјотрес со својата уривачка моќ однесе многу човечки животи и  го претвори  Скопје во урнатина. Овој  датум е врежан во колективната меморија за Скопје  како еден од најтешките моменти во …

Повеќе »