СТИЛ

Ресенчанецот Васил Јанкула, момчето  со церебрална парализа, по седум дена возење трицикл низ Македонија, попладнево пристигнува во Охрид

Малкумина веруваа дека може! Васил Јанкула и неговиот тренер Тони Ангеловски беа сигурни дека ќе успеат, и се осмелија да тргнат на пат од околу 600 километри. Од Ресен, преку Битола, Прилеп, Велес, Скопје, Тетово, Гостивар, Маврово, Дебар, и Струга, денеска ќе пристигнат во Охрид. Се очекува на Охридското пристаниште …

Повеќе »

Брејк а Лег ќе ја претставува нашата земја на Европското Првенство во ХипХоп и Брејкденс во Италија

Танчерите на Брејк а Лег ќе ја претставуваат нашата земја на Европското Првенство во ХипХоп и Брејкденс кое ќе се одржи од 16ти до 19ти Мај во Римини, Италија. На Европското првенство учество ќе земат над 2000 танчери од 26 земји, а организатори се Италијанската Танцова Федерација и ИДО (International …

Повеќе »

На што треба да внимавате при избор на стан

Купувањето стан е животна инвестиција. Токму затоа изборот е проследен со многу дилеми. Од една страна се можностите, а од друга потребите и желбите. Како да ги усогласите? Како да изберете стан? На што да  внимавате? Од што да се водите во изборот? Во реализацијата на оваа многу важна одлука …

Повеќе »

Уживањето кое го пружа пиењето свежо мелено кафе!

Кога имате момент за себе,  без разлика колку е тој брз или краток, денот тече поинаку. Еден од тие бесценети моменти е пиењето на првото кафе во денот во мир и тишина. По првата голтка свежо мелено кафе ништо повеќе не изгледа толку страшно или стресно. Навистина има нешто во …

Повеќе »

Се огласи Јоци: Еве што му порача на пратеникот Павле Богоевски

„Дека те снимал таксист е прикаска за мали деца. Да се разбереме, точно се слуша дека снимката е од такси, која ете-потоа магично завршила во Будимпешта. Чиста снимка, од патник одзади, без шумови. Ако мобилниот кој снима е напред, тешко дека вака фино ќе чуевме се’. Дури и да е …

Повеќе »

Се бара Зоки Поки и неговата дружина: отворен кастинг за ТВ-серијата според култната детска книга

Култната детска книга „Зоки Поки” на писателката Оливера Николова наскоро ќе добие своја екранизација. ТВ-серијата според безвременското книжевно дело, која ќе ја режира Александар Поповски во продукција на Кино Око, ќе се снима во текот на летото. Предвидено е снимање на десет епизоди според внимателно одбрани теми и приказни од …

Повеќе »

Десет градови низ Македонија кои се вклучија во акцијата „Сите сити“ ја надминаа планираната количина на донации со храна

Десетте градови низ Македонија кои се вклучија во акцијата „Нахрани 10.000“ ја надминаа планираната храна којашто сакаа да ја соберат, обезбедувајќи 6 тони храна наменета за социјално загрозени категории лица и семејства. Илјадниците граѓани и десеттината компании кои се вклучија во акцијата донираа: ориз, грав, сол, шеќер, брашно, тестенини, масло …

Повеќе »

Слободен пристап на кучињата придружници на лицата со посебни потреби во возилата на ЈСП и на Жичарницата

ЈСП Скопје одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со куче придружник и да им дозволи непречено користење на нашите услуги, односно да дозволи влез на кучињата придружници во возилата на ЈСП и во кабините на Жичарницата. Одлуката е донесена со оглед на фактот дека кучињата …

Повеќе »

Погледнете како изгледа најголемиот аеродром во светот

„Морска ѕвезда“ е најголемиот аеродром во светот изграден во Кина. Аеродромот се наоѓа јужно од Пекинг во провинцијата Хебеи и зафаќа површина од 700.000 квадратни метри. Аеродромот има четири писти и се очекуваат преку 600.000 летови годишно или има планови да превезува до 100 милиони патници и 4 милиони тони …

Повеќе »