СТИЛ

Ивановски не успеа да се пласира во полуфиналето на јуниорскиот Вимблдон

Македонскиот тенисер Калин Ивановски не се најде помеѓу четворицата најдобри тенисери на јуниорскиот дел од Грен слемот Вимблдон. Македонецот попладнево загуби од Шпанецот Педро Роденас (Шпанија) со 2:1. Во меч што траеше два часа, Ивановски го доби првиот сет со 6:3, вториот го загуби на тај-брејк со 6:7 (5:7), а …

Повеќе »

Правото на здравје значи право на намалување на штетите

Денеска во светот има повеќе од една милијарда пушачи и статистиката покажува дека секој шести човек пуши. Сите релевантни податоци покажуваат дека пушењето е еден од главните ризик фактори за развој на најраспространетите заболувања, кои што се поврзани со смртност во развиените земји, а тоа се кардиоваскуларните болести и карциномот. …

Повеќе »

Трета по ред керамичка работилница „Терра арт“

Триесетина студенти, уметници и заљубеници во уметноста кои се дел од овогодишната работилница за керамика „Терра арт“ ги совладуваат новите техники на изработка и боење на дела од глина. Иницијаторот и организатор на работилницата, скулпторот Џезаир Реџепи, рече дека годинава покрај постојаните 14 учесници, има заинтересирани кои самоиницијативно се приклучија …

Повеќе »

„БРЕЈК А ЛЕГ“ – ЕВРОПСКИ ШАМПИОНИ!

Најуспешниот македонски хип хоп клуб, „Break a Leg“ кој брои повеќе од 400 членови, се закити со три титули на Европското првенство во хип хоп 2022 на кое учествуваа над 1800 танчери, од 21 земја од Европа. Имено, танчерите од „Break A Leg“ се прогласени за Европски шампиони во категорија …

Повеќе »

Декоративен камен како декорација во градината!

Декоративниот камен со својата уникатна текстура и боја, добро испланиран во градината може да биде одлична декорација. Поставен како декорација во саксија, или пак како бордура и граничник во дворот може визуелно да го збогати просторот. Каменот асоцира на трајност, стабилност и со својата убавина навистина носи нешто посебно во …

Повеќе »

Приведен уличен дилер на дрога, продавал кокаин и марихуана во Скопје

На 03.07.2022 полициски службеници од Секторот за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи – Оддел за криминалистичка полиција, во координација со полициски службеници од ОСПО-САЕ Тигар, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Единицата за недозволена трговија со дрога при СВР Скопје го лишија од слобода …

Повеќе »

Од 2 јули старт на втората сезона на „Клан“ ексклузивно на Суперстар ТВ

За долгите жешки вечери ова лето, искусната авторска екипа на чело со креаторот на серијата Бобан Скерлиќ, подготви уште повозбудливо продолжение на популарната серија „Клан“. Премиерно на Суперстар ТВ, од 2 јули, публиката ќе има прилика во осум нови епизоди да ги проследи возбудливите приказни кои го следат понатамошниот подем …

Повеќе »

Користете медицинска заштита од сонце со минерални филтри кои ги одбиваат штетните УВ зраци!

Сонцето го подобрува нашето расположение, ја подобрува циркулацијата, метаболизмот на нашето тело, продукцијата на витаминот Д,  ги поттикнува и одбранбените механизми на нашата кожа, но истовремено мора и да се заштитиме од него, посебно при предолга изложеност, а особено децата. Нанесувањето на квалитетна крема за заштита од сонце е клучно …

Повеќе »

Промоција на добитниците на наградата ДЕНЕС 2022 во Националната галерија

Во Националната галерија на Република Северна Македонија вечер ќе бидат промовирани четворицата уметници финалисти на наградата ДЕНЕС 2022, Дарко Алексовски, Ивана Мирчевска, Кристина Пулејкова и Зоран Шекеров. Организацијата „Факултет за работи што не се учат“ во соработка со Центар за современи уметности – Скопје, Мрежата „Награди за млади визуелни уметници“ …

Повеќе »