СТИЛ

ЕГЗИТ ги урна рекордите: 200 илјади посетители го посетија фестивалот минатиот викенд

ЕГЗИТ, еден од водечките светски музички фестивали во изминатите две децении, ги затвори портите во понеделникот наутро, по уште еден спектакуларен настап на изгрејсонце на својата глобално пофалена mts Dance Arena сцена! Пред големата 20-годишнина од следната година, овогодинешното издание го достигна својот нов историски врв на многу различни точки, …

Повеќе »

Скопје танцов театар дел од светската елита во современ танц

Скопје танцовиот театар е првиот македонски театар и компанија која доби покана за гостување во Националниот театар за современ танц „Шајо“ во Париз, Франција. Престижниот француски театар, еден од симболите на светската културна елита, ќе биде домаќин на Скопје танцовиот театар во сезоната 2020/2021, сезона во која „Шајо“ ќе одбележи …

Повеќе »

ГРАД СКОПЈЕ ВОЗИ ЗА ПРИМЕР: НОВИ ЕКО-ВОЗИЛА ЗА АДМИНИСТРАЦИЈАТА

Градот Скопје денеска ги промовираше новите хибридни возила што се набавени за потребите на градската администрација и даде пример за одговорно однесување кон животната средина и проблемот со аерозагадувањето. „Исполнуваме уште едно од предизборните ветувања, дека Градот Скопје и градската администрацијата ќе бидат пример и стимулатор на еколошкиот начин на …

Повеќе »

“ПЕТРУНИЈА” ПРОДОЛЖУВА ДА ДОБИВА ПРИЗНАНИЈА НИЗ ЦЕЛИОТ СВЕТ И ОСВОИ УШТЕ ЕДНА НАГРАДА ЗА НАЈДОБРО СЦЕНАРИО

                   “Господ постои, името ѝ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска продолжува да го освојува светот. На штотуку завршениот 15 филмски фестивал Евроазија во Казахстан “Господ постои, името ѝ е Петрунија” ја освои наградата за најдобро сценарио за сценаристите на филмот Елма Татарагиќ …

Повеќе »

УХМР: Очекувајте нестабилно време наредните денови

Во првите два дена од работната седмица се уште ќе биде топло, но во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи, претежно во северните и западните делови каде ќе има и опаѓање на дневната температура. Под влијание на влажна, посвежа и нестабилна воздушна маса во среда …

Повеќе »

Синоќа се огласи Тамара: Еве што ја извести повторно јавноста

Синоќа се огласи Тамара: Еве што ја извести повторно јавноста: „Почитувани, очигледната ненамерна грешка при пеењето на химната прерасна во вистински пекол за мене и моето семејство. Со оглед на тоа што не сакам да придонесувам за зголемување на нашата агонија како семејство и во интерес на смирување на целата …

Повеќе »

Хуманитерен потфат на тројца македонски планинари

Миленка Шаровиќ, Васко Русевски и Христифор Саракинов ќе искачат вкупно 11.983 метри на Елбрус и Алпите во хуманитарен потфат за поддршка на семејствата кои се соочуваат со ретки болести. Тие објавија јавен повик до поединци и компании да донираат по 2 денари од искачен метар за фонд кој ќе биде …

Повеќе »

Да се плаши човек да прегледа вести, да отвори социјални мрежи … секој ден скандал до скандал, шок до шок…

„НОБЕЛОВА ЗА МИР ЗА СОЗДАВАЊЕ НА НЕМИР Предложен е за Нобелова награда за мир, а (се) создаде огромен немир во општеството – по сите основи. Освен криминалците во политиката од трите страни и стотина илјади луѓе што чепнуваат од буџетот преку плати и некакви повластици – гледам нема задоволни од …

Повеќе »

Лавина реакции по пропустот со химната од Тамара: „Mе нервира тоа што ја навредуваш интелигенцијата наша“

Пејачката Тамара Тодевска вчера на прославата на годишнината од независноста на САД не го отпеја делот каде се споменуваат имињата на револуционерите Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев и Сандански. Еве што пишува дел од публиката за неа на Facebook:

Повеќе »