СТИЛ

За 10 дена отстранети 433 непрописно паркирани возила од јавните површини во Скопје

Во текот на изминатите 10 дена (30.09 – 09.10.2019 година) со специјалните возила пајак се подигнати 433 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 64 се отстранети од зонските паркиралишта, а преостанатите 369 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање …

Повеќе »

Напредок на проектот за интегрирано управување со цврст отопад во Полошкиот регион

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини учествуваше во работилницата „Управување со цврстиот отпад во Полошкиот Регион, Фаза I” наменета за градоначалниците од деветте општините од овој регион, која денес се одржа во Тетово. Тема на работилницата беше разгледување на статаусот на реализација на проектот за интегрирано управување со отпад  во …

Повеќе »

ИНТЕРАКТИВНО ДРУЖЕЊЕ СО РАКОМЕТАРКИТЕ НА РК „ВАРДАР“, ДОКТОРИ ОД „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ СО ЕДУКАТИВНИ РАБОТИЛНИЦИ ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА СВЕСТА ЗА ЖЕНСКОТО ЗДРАВЈЕ

Месец октомври е месец за подигнување на свеста за ракот на дојка, а Клиничката болница „Аџибадем Систина” го одбележува со неколку работилници и едукативни средби за женското здравје во институции и домашни компании. Низ нив треба да се потенцира потребата од зголемување на свесноста кај младите и кај жените воопшто …

Повеќе »

Влатко Стефановски и Јесим Устаоглу на „Киненова“: Музиката ги кристализира емоциите

Турската режисерка Јесим Устаоглу, која годинава е член на жирито на фестивалот „Киненова” на македонската публика и беше претставена со три филмови во програмата „Посветено на…”. Станува збор за филмовите „Патување до Сонцето”, „Сомнеж” и „Пандорината кутија”, кој ќе биде прикажан утре. За филмот „Патување до Сонцето” музиката ја компонираше …

Повеќе »

Близу 300 казни за возачи на подрачјето на град Скопје

Одделението за безбедност на сообраќајот при СВР Скопје на 06.10.2019 во времето од 06.00 до 24.00 часот спроведе акциска контрола за откривање на возачи кои ја пречекориле брзината на движење со моторно возило. Притоа, санкционирани се 78 возачи кои ја пречекориле брзината. Откриен е и 61 останат прекршок за кои …

Повеќе »

Израелците воодушевени од концертите на нашата Филхармонија

Со овации и одлични реакции од публиката, но и од стручната јавност беа проследени трите концерти кои Филхармонија од 1 до 6 oктомври ги реализира на успешната турнеја во Израел. На првото гостување во светата земја, оркестарот се претстави под диригентската палка на Маестро Јерухам Шаровски и со младата солистката …

Повеќе »

„Путиновите сведоци” на Витали Мански на „Киненова”: По проекцијата разговор со режисерот

Филмот „Сомнеж”, чија проекција е закажана за 18 часот денеска во Кинотека, ја започнува денешната фестивалска програма на „Киненова”. Филмот едел од програмата „Посветено на…” и се прикажува во чест на Јесин Устаоглу, мошне плодна и успешна турска авторка, која годинава е член на жирито на фестивалот. „Сомнеж” е засега …

Повеќе »

Со концерт во Ришон Ле Цион заврши неколкудневната турнеја на Филхармонијата во Израел

Со концертот во Ришон Ле Цион во близина на Тел Авив на матичната сцена  на Израелскиот симфонски оркестар, заврши неколкудневната турнеја на Филхармонијата на Северна Македонија во Израел. Пред концертот,  во организација на  амбасадата на Република Северна Македонија во Израел,  се одржа свечен  прием, на кој присутните гости ги поздрави …

Повеќе »

Криви Дол доби ново детско игралиште, со реквизити за деца, клупи за седење

Новото детско игралиште, со реквизити за деца, клупи за седење, корпи за отпадоци и лед осветлување беше причина за одржување на маалска дружба во населеното место Криви Дол. Станува збор за населба која со години беше заборавена и делуваше отсечено од урбаниот дел на Карпош. На маалската дружба присуствуваа жители …

Повеќе »