СТИЛ

Македонија треба да ги следи светските искуства и да го препознае бенефитот од користењето алтернативни тутунски производи за унапредување на оралното здравје

Бројни научни и релевантни студии го истакнуваат пушењето цигари како еден од најважните ризик фактори одговорен  за почеток и развој на различни орални воспалителни состојби, вклучувајќи ја пародонталната болест, денталниот кариес, улцеро-некрозниот  гингивит, афтозниот стоматит, никотинскиот стоматит, оралниот карцином, орална леукоплакија (преканцероза), меланоза, влакнест јазик  и останати бенигни слузокожни заболувања. …

Повеќе »

ССНМ со осуда на онлајн нападите врз новинарката Мирослава Бурнс

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници остро ги осудува онлајн нападите и заканите по безбедноста на нашата колешка Мирослава Бурнс. Бурнс, вчера пријави до ССНМ низа онлајн напади преку социјалната мрежа Фејсбук, кои се закана по нејзината безбедност, а следувале по нејзиното објавување на текст за организирање свадба во …

Повеќе »

Струмичани многу малку се интересираат за летување преку туристичките агенции

Во услови на пандемија на Ковид-19 струмичани покажуваат многу мал интерес за летување преку туристичките агенции за дестинациите каде можат слободно да патуваат, информираат од агенциите. Граѓаните на нашата држава засега можат да патуваат во Турција, Албанија и Србија без тест за коронавирус, додека традиционалните дестинации Грција, Бугарија, Црна Гора …

Повеќе »

Дуа Липа падна пред Македонските “Анонимуси”: Еве како и врати хакерската група

По фотографиите од голема Албанија и пораките за Косово на Дуа Липа се огласија и македонските “Анонимуси” (Anonymous). Хакерската група објави на Твитер дека и го урнале официјалниот сајт на пејачката во знак на револт и дека нема да биде функционален 1 час. А и да, вака изгледа ддос од …

Повеќе »

Еве што изјави Филипче за потребата од нови рестрикции

Министерот за здравство Венко Филипче ја оцени епидемиолошката состојба како генерално стабилна и дека има се помалку пациенти во болничките одделенија, па нема потреба од рестрикции. – Засега нема најава за нови дополнителни рестрикции, апсолутно нема никаква индикација, или пак, кој било параметар да укажува дека ситуацијата се влошува – …

Повеќе »

Сочувајте ја свежината на храната во фрижидерот со советите од Рептил

  Во последните 4 месеци, со едно пазарење во маркет, сите научивме брзо и едноставно да се обезбедиме со овошје, зеленчуци и продукти за целата недела. Некои ги усовршија вештините за брзо онлајн пазарење. Однапред е испланирано и менито за секој од следните седум дена, збогатено со свежи производи и …

Повеќе »

За оние кои НЕ знаат што значи да се биде на РЕСПИРАТОР. Од искуство! Мојата ќерка живееше 4 месеци со таа машина …

За оние кои НЕ знаат што значи да се биде на РЕСПИРАТОР. Од искуство! Мојата ќерка живееше 4 месеци со таа машина…Искуството е страшно,болно а резултатите доживотно да плачеш бидејќи има последици 🙁 За почеток, респираторот не е кислородна маска ставена преку устата на пациентот, додека тој лежерно одмара и …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Ќе расте бројот на пензионери – за пензии повеќе од 1 милијарда евра!

Сумата за редовна исплата на пензиите значајно ќе расте следните две години. Ќе се зголемува и бројот на пензионери. По увидот во новиот Стратегиски план 2020 – 2022 година на државниот Фонд за пензиско и инвалидско осигурување, “Порталб” објавува дека проекциите укажуваат на тоа дека во 2022 та година за …

Повеќе »

Вознемирувачко видео од вчерашната сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Вчера околу 3 часот попалдне на регионалниот пат Куманово-Свети Николе, кај с.Скачковце, се случи сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „шевролет спарк“, со кумановски регистарски ознаки, управувано од 21 годишно лице од с.Скачковце, кумановско, и патничко возило „бмв“, со кумановски регистарски ознаки, управувано од 30 годишно лице од Куманово. На интернет …

Повеќе »