СТИЛ

Вчера 33 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената

Во текот на изминатиот ден (16.07.2019) на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје преземени се мерки и активности и констатирано е дека 33 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај исклучени се 26 возачи од кои: пет возачи управувале возило под дејство на алкохол, 20 возачи …

Повеќе »

Боки не бил сам на граничниот премин Богородица – Eве кој бил со него

Порталот Сигнал.,мк, објави информации дека на граничниот премин „Богородица“ Боки 13 бил запрен и задржан, a со него во автомобилот била и водителката Лила Филиповска. При обидот да ја премине границата, тој наводно бил придружуван од популарната ТВ водителка.  

Повеќе »

Погледнете што открија нуркачите од Акватек во Охридското езеро

Од нуркачкиот центар од Охрид, Акватек, на својата ФБ страница објавија фотографии направени од дното на Охридското Езеро. „Некој си го реновирал клозетот. Секоја чест, Браво.. Локација: Помеѓу Срјшче и Мостот на Желбите, 100 метри од брегот, длабочина 5 метри. Фото: Никола Паскали

Повеќе »

Продолжува петвековната традиција на пеливанството во Македонија

Министерот за култура Хусни Исмаили вчера присуствуваше и се обрати на Меѓународната културно-спортска манифестација во традиционално борење (пеливанство) која вчера се одржа во Спортско-рекреативниот центар во Студеничани. Пред присутните  министерот Исмаили истакна дека Министерството за култура ја дава својата поддршка  за прогласување на овој етно-спорт за културно добро на Република …

Повеќе »

Какво ќе биде времето наредните денови?!

Продолжува променливото и посвежо време. Најоблачно и најсвежо ќе биде во вторник, кога во западните и јужните делови од земјава ќе има и пообилни врнежи од дожд, проследени со грмежи. Потоа дневната температура ќе биде во пораст, а кон крајот на неделата во попладневните часови повторно ќе има локални врнежи …

Повеќе »

Подршка од цела Европа за еден од најдобрите изведувачи на слободни удари во светот – Видеа кои ќе останат во незаборав од Синиша Михајловиќ

Синиша Михајловиќ e српски фудбалски тренер и поранешен играч од одбраната. Во моментов ја води екипата на Болоња. Кариерата ја започнал како лево крило, меѓутоа со преоѓањето во Италија бил прекомандуван во одбраната, каде што играл до крајот на својата играчка кариера. За репрезентациите на СФР Југославија, СР Југославија и …

Повеќе »

Невремето “Бери” се претвори во ураган

Американскиот центар за урагани предупреди денеска дека ураганот “Бери” достигна максимална брзина на ветерот од 120 километри на час, Повеќе од 50.000 луѓе во американската држава Луизијана останаа без електрична енергија во тропската бура, а американскиот претседател Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во текот на невремето. “Бери” се приближува до …

Повеќе »

Вчера 55 возачи ја пречекориле брзината во населено место

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје на 12.07.2019 година (петок) во периодот од 06.00 до 24.00 часот спроведе зајакната акциска контрола за откривање возачи кои управуваат моторни возила со брзина поголема од законски пропишаната во населено место на подрачјето на град Скопје. Од страна …

Повеќе »

ДОМ: Уривање на дивоградбите во Охрид е единствено целисходна мерка која може да придонесе да го сочуваме УНЕСКО статусот

По објавените информации за уште една нова дивоградба, на државно земјиште, во заштитеното градско подрачје на Охрид, ДОМ бара надлежните институции веднаш да постапат согласно законските одредби и да започнат со рушење на нелегалните градби во Охридскиот регион. Единствен начин да го сочуваме нашето единствено светско природно и културно наследство …

Повеќе »