СТИЛ

Хотелите „Славија” и „Попова Шапка” ги прилагодија цените и аранжманите согласно барањата на граѓаните за користење на ваучерите за летување

Хотелите Славија и Попова Шапка информираат дека ги прилагодија цените и аранжманите согласно барањата на граѓаните за користење на ваучерите за летување доделени од државата со проектот „Дома си е дома”. Двата хотела во ски-центарот Попова Шапка, кои се во сопственост на АД ЕСМ, а со кои стопанисува „Елемтурс”, обезбедија …

Повеќе »

Е.Д.Е.Н. и Веган 365 Кујна поделија близу 700 вегански оброци на загрозени лица во Скопје

Близу 700 вегански оброци во текот на мај и јуни поделија Здружението за заштита на животните и животната средина Е.Д.Е.Н. и Веган 365 Кујна на загрозени категории на граѓани на Град Скопје, во рамки на проектот „Промени ја исхраната, промени го светот!”. Како што информира Здружението, овие вегански оброци се …

Повеќе »

57,5 проценти од жителите кај нас не можат да си дозволат еднонеделен годишен одмор

Околу 29 проценти од жителите на земјите членки на ЕУ на возраст над 16 години не можеле да си дозволат еднонеделен годишен одмор надвор од својот дом во 2019 година, покажуваат податоците на Евростат. Кај нас во 2018 година, за кога последно има податоци на Евростат, 57,5 проценти од жителите …

Повеќе »

Санкционирани 100 непрописно паркирани возила за седум дена во Општина Центар

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје за седум дена санкционирале 100 непрописно паркирани возила што го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот. Во периодот од 13.07. до 19.07.2020 година, со помош на специјалните возила „Пајак” на ЈП ПОЦ отстранети се 46 непрописно …

Повеќе »

Стручен тим предводен од кардиохирургот Д-р Чадиковски го оперираше малиот Василиј

Во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ стручен кардиолошки тим предводен од единствениот лиценциран детски кардиохирург, д-р Владимир Чадиковски, го оперираше малиот Василиј. Детето за кое јавноста дозна преку апелите на мајката за помош е родено во 27. гестациска недела, со тежина од само еден килограм. Тој имаше повеќе здравствени проблеми, а …

Повеќе »

Поднесени 1.350 апликации за субвенции за инвертери, остануваат средства за уште околу 4.000

Во текот на изминатите 15 дена поднесени се 1.350 апликации за субвенции за инвертери, а остануваат средства за уште околу 4.000 барања, соопштија од Град Скопје -Според досегашните бројки, следната зима во Скопје би требало да има околу 1.350 домаќинства кои ќе го сменат начинот на греење, или кажано поинаку, …

Повеќе »

Филипче: Доколку се придржуваме до превентивните мерки бројот на заболени ќе се намалува

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека ние сме една од ретките земји која целиот овој изминат период има протоколи за функционирање на компании, бизниси, угостителски објекти, хотели, плажи, базени. -Тие протоколи се темелат на јасни епидемиолошки принципи. Задолжителното носење маски, одржувањето на физичката дистанца е единствениот начин со којшто …

Повеќе »

Регистрирани 218 прекршоци за неносење маски

Регистрирани се 218 прекршоци по однос на мерката за неносење лична заштита на лице во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија. Министерството за внатрешни работи и денеска апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19   …

Повеќе »

Аирбнб повторно со пораст на резервациите

Онлајн платформата за резервации за сместување Аирбнб соопшти дека на 8 јули се регистрирани еден милион резервации ширум светот, со што повторно е достигнато претпандемичното ниво. „Голем дел од резервациите се поврзани со патувања што ќе започнат на 7 август или пред тој датум”, се наведува во соопштението на Аирбнб …

Повеќе »