СТИЛ

Многу насмевки за хуманитарна акција „Еден милион насмевкиˮ

Во неделата, на 22 јуни, светскиот ден на музиката, првиот ден на летото и воедно најдолгиот ден во годината, во Градскиот парк во Скопје, кај школка, се одржа претставата „Волкот и трите прасиња“ во изведба на театарски и балетски уметници која ги воодушеви најмладите. Со ова оваа изведба се означи …

Повеќе »

Новата А6 запира, ако на возачот му се слоши

Следната генерација на Audi A6 ќе располага со функција за итна помош на возачот. Во случај ако на возачот на автомобилот му се слоши, колата застанува, пишува германскиот весник „аутобилд мониторинг“. Системот е дизајниран така што ќе ги запира автомобилите настрана од патот, и тоа што е можно побрзо и …

Повеќе »

Овој човек прави по 4 милиони долари годишно од YouTube

Феликс Келберг, шведскиот YouTube феномен повеќе познат како PewDiePie, заработува околу 4 милиони долари годишно од продажба на реклами, според Wall Street Journal. Поголем дел од приходите на Келберг имаат чист профит, и доаѓа од зачленетите 27.8 милиони луѓе на неговиот YouTube канал. Минатата година каналот на Келберг PewDiePie стана …

Повеќе »

Honda повлекува 2 милиони автомобили од пазарот

Honda (Хонда) повлекува повеќе од 2 милиони автомобили ширум светот поради проблем со воздушните перничиња. Тоа го соопштија денес од јапонскиот автомобилски гигант. „Хонда” ги има изработено предметните автомобили во периодот помеѓу август 2000 и декември 2005 година и тие биле пласирани на домашниот и регионалниот пазар, како и во …

Повеќе »

Погледнете кој е најбогатиот политичар во Косово

Навикнати сме да го поврзуваме Косово со конфликти и сиромаштија, но тоа не значи дека и таму нема богати претставници на власта. Косовската агенција за борба против корупцијата соопшти дека најбогатиот политичар во Косово е претседателот на Алијансата за ново Косово и поранешен вицепремиер Беџет Пацоли, чие богатство се проценува …

Повеќе »

Колку заработуваат судиите на Мундијалот

Се знае колку заработуваат фудбалерите, а сигурно многу луѓе ги интересира колку судиите на Светското првенство во Бразил ќе бидат платени. За еден месец на Мундијалот поединечни судии би можеле да заработат и до 50.000 долари, но се проценува дека само десетина ќе стигнат до таа сума.

Повеќе »

Мадона сеуште најмногу заработува во музичката индустрија

Мадона продолжува да биде највисокоплатената дама во музичката индустрија. Таа заработила 125 милиони долари во изминатата 2013 година. Средствата дошле претежно од нејзината успешна турнеја наречена MDNA. Дополнителен приход и носи и продажбата на облека од нејзината колекција, како и на нејзиниот парфем „Truth or Dare“, пишува Forbes.

Повеќе »

YouTube отстранува илјадници музички спотови

YouTube ги објави плановите да лансира платена музичка услуга. Од компанијата изјавија дека се здружуваат со стотици водечки и независни музички продукциски компании за лансирање на таква платформа пренесе „Ројтерс” Од сајтот одбија да коментираат за условите на трансакции со компаниите, но рекоа дека новата услуга ќе донесе свежи приходи …

Повеќе »

Facebook објави нова апликација

Facebook официјално ja претстави својата нова апликација Slingshot што веќе е достапна за симнување за двете најпопуларни мобилни платформи iOS 7 и Android Jelly Bean, или повисоки верзии на платформата Google. Апликацијата овозможува испраќање на пораки, во кои може да се прикачат видео клипови и слики, но тие можат да …

Повеќе »