СТИЛ

Пентагон развива безшумен мотор

Министерството за одбрана на САД нарачало на компанијата Logos Technologies да развие хибриден мотор со минимално ниво на бучава. Возилото ќе биде опремено со два мотори – бензинец и електричен. Нарачано е за потребите на воените делови со посебна намена. Logos Technologies ќе работи на проектот заедно со производителот на …

Повеќе »

Ова е најголемиот трговски центар во Европа

Десеткатниот Istanbul Cevahir, кој се наоѓа во Истанбул, Турција, е најголемиот трговски центар во Европа. Вкупната изградена површина на молот е 432 илјади квадратни метри, што му дава место и меѓу 10-те најголеми трговски центри во светот. Неговата површина е 110 илјади квадратни метри, вклучувајќи 343 продавници и ресторани на …

Повеќе »

Како Шекил О’Нил започна да се занимава со бизнис?

1992 година е одлучувачка во животот на кошаркарската легенда Шекил О’Нил. Тогаш О’Нил е избран за број еден во тимот на Орландо Меџик, а потоа ја освојува и наградата за најдобар дебитант за сезоната 1992-93 година. Џонсон беше акционер во Лос Анџелес, на кафетериите Starbucks и синџир на кина. Денес …

Повеќе »

Неколку работи кои треба да ги знаете за Audi

Victor 2014: Audi е „ИТ бренд на годината” Audi ја освои ИТ наградата „Victor 2014″. Компјутерските списанија „PC магазин“, „PCgo“ и „Business&IT“ го прогласија Audi за „Бренд на годината”. Жирито својата одлука ја донесе врз основа на можноста за поврзување на автомобилот, а брендот Audi континуирано го унапредува поврзувањето на …

Повеќе »

8-те најбогати луѓе во геј круговите

Од геј изданието Queerty ги прогласија најбогатите личности во геј круговите. Листата е на база на листата на најбогатите во светот на магазинот Forbes. Некои многу влијателни геј личности не се во листата, бидејќи нивните банкарски сметки не се доволно големи, иако се меѓу најпопуларните лица во САД.

Повеќе »

Романија сака Нобелова награда за изградба на најмоќниот ласер во светот

Романија може да добие Нобелова награда за изградбата на најмоќниот ласер во светот, кој започна да се гради минатата година, пишува на Facebook страницата романскиот премиер Виктор Понта. “Во Магуреле ќе биде изграден најмоќниот научен проект именован како ELI – NP, кој би можел да донесе на Романија Нобелова награда. …

Повеќе »

Кисела Вода ќе добие свој Веро Супер маркет

На големо задоволство на жителите на скопската населба Кисела Вода, во сабота на 12 април, на булевар Борис Трајковски (поранешна Првомајска)на просторот на некогашните магацини на Жито Лукс, во непосредна близина на просториите на општината Кисела Вода, ќе се отвори нов Веро Супермаркет. Станува збор за јубилеен 10-ти по ред …

Повеќе »

8 милиони цветни ливчиња покрија мало село во Костарика

Неверојатна експлозија од бои поплави едно мало гратче во Коста Рика. Населеното место беше буквално преплавено од 8 милиони цветни ливчиња. Настанот е дел од снимањето на рекламниот спот за новиот телевизор на компанијата, кој истекува во резолуција 4К (4 пати квалитетот на HD). Највпечатливо е дека сепак овие цветни …

Повеќе »