СТИЛ

Успешни личности ги споделуваат најдобрите совети што некогаш ги добивале

Во својата нова книга главниот оперативен директор на Facebook Шерил Сандберг зборува за непроценливите ментори, кои нејзе и помогнале да успее, како меѓу нив се Лари Самерс, Марк Зукемберг и др. Секој може да научи нешто од луѓето околу себе, без разлика на тоа колку различни е нивниот поглед кон …

Повеќе »

Грција го продава најголемиот приватен остров

Најголемиот приватен остров во Грција се продава за 40 милиони евра, пишува електронското издание на весникот „Еспресо“. Островот Дулихиум се наоѓа во Јонското Море. Објавата за продажбата на островот веќе е поставена на најпознатиот сајт во светот, кој објавува понуди за приватни острови. Меѓу понудените острови има и многу грчки. …

Повеќе »

Куба бара $ 6 милијарди за својата рафинерија

Куба бара инвеститор кој ќе вложи 6 милијарди долари во проширување на најголемата рафинерија во градот Сиенфуегос. Тоа се случува поради несигурноста околу кинеската улога во проектот и иднината на нејзиниот близок сојузник и снабдувач со нафта Венецуела. Рикардо Кабајеро, кој е извршен директор на кубанскато-венецуелското заедничко вложување Cubvenpetrol, објави …

Повеќе »

Финансиските предизвици пред следниот папа

Во Институтот за верски активности, како што е официјалното име на ватиканската банка, се отворени околу 33 400 сметки. Тој опслужува околу 500 жители на градот и илјадници добротворни католички организации, верски ордени и епархии во целиот свет. Кој и да биде избран за нов папа по повлекувањето на Бенедикт …

Повеќе »

HP се обидува да ја ограничи училишната работа во Кина

Електронскиот гигант наметнува правила, кои ќе ги штитат кинеските ученици од експлоатација во фабриките на подизведувачот на HP. Американскиот технолошки производител Hewlett-Packard (HP) применува нови ограничувања на привремено вработување на ученици и вработени во фабриките на подизведувачот во Кина, информира “Њујорк тајмс”.

Повеќе »

Пензиите на грчките пратеници се намалени за над 60% од 2010 година досега

Пензиите на грчките пратеници се намалени за над 60% од 2010 година досега, како што се намалени и сите други пензии во државната администрација, согласно мерките за штедење, соопшти весникот “Нафтемборики”. Тоа значи дека ако во декември 2009 година пратеник во Грција добивал 3 660 евра, во февруари оваа година …

Повеќе »

Panasonic продава телевизор-гигант за 500 илјади долари

Јапонската компанија Panasonic нуди на пазарот плазма ТВ-џин – со дијагонала на екранот 152 инчи (3.86 метри). Продажната цена му е 500 000 долари за готово, пренесува “Волстрит џурнал”, пренесува МИА. TH-152UX1 тежи околу 570 килограми и нуди уникатен лик 4096 на 2160 пиксели. Тоа е четири пати повисока резолуција …

Повеќе »

Триесет сопственици на недвижности во Русија зеле $ 7.5 милијарди од имот во 2012 година

Триeсет најголеми сопственици на руски недвижности во 2012 година, добиле 7.5 милијарди долари од кирии, според списанието “Форбс”. Оваа година во рејтингот на изданието за богатите сопственици на деловен простор се вклучени како руските, така и странските сопственици во Русија.

Повеќе »

Најбогатите се збогатија со уште 44,5 милијарди долари за недела

Стоте најбогати луѓе во светот ја зголемија општата состојба со 44,5 милијарди долари минатата недела, откако американскиот берзански индекс S & P 500 забележа најдолга победничка серија од 2004 година, информира агенцијата “Блумберг”. Богатството на основачите на технолошкиот гигант Google, Сергеј Брин и Лари Пејџ се зголемило за 2,2 милијарди …

Повеќе »