СТИЛ

HP се обидува да ја ограничи училишната работа во Кина

Електронскиот гигант наметнува правила, кои ќе ги штитат кинеските ученици од експлоатација во фабриките на подизведувачот на HP. Американскиот технолошки производител Hewlett-Packard (HP) применува нови ограничувања на привремено вработување на ученици и вработени во фабриките на подизведувачот во Кина, информира “Њујорк тајмс”.

Повеќе »

Пензиите на грчките пратеници се намалени за над 60% од 2010 година досега

Пензиите на грчките пратеници се намалени за над 60% од 2010 година досега, како што се намалени и сите други пензии во државната администрација, согласно мерките за штедење, соопшти весникот “Нафтемборики”. Тоа значи дека ако во декември 2009 година пратеник во Грција добивал 3 660 евра, во февруари оваа година …

Повеќе »

Panasonic продава телевизор-гигант за 500 илјади долари

Јапонската компанија Panasonic нуди на пазарот плазма ТВ-џин – со дијагонала на екранот 152 инчи (3.86 метри). Продажната цена му е 500 000 долари за готово, пренесува “Волстрит џурнал”, пренесува МИА. TH-152UX1 тежи околу 570 килограми и нуди уникатен лик 4096 на 2160 пиксели. Тоа е четири пати повисока резолуција …

Повеќе »

Триесет сопственици на недвижности во Русија зеле $ 7.5 милијарди од имот во 2012 година

Триeсет најголеми сопственици на руски недвижности во 2012 година, добиле 7.5 милијарди долари од кирии, според списанието “Форбс”. Оваа година во рејтингот на изданието за богатите сопственици на деловен простор се вклучени како руските, така и странските сопственици во Русија.

Повеќе »

Најбогатите се збогатија со уште 44,5 милијарди долари за недела

Стоте најбогати луѓе во светот ја зголемија општата состојба со 44,5 милијарди долари минатата недела, откако американскиот берзански индекс S & P 500 забележа најдолга победничка серија од 2004 година, информира агенцијата “Блумберг”. Богатството на основачите на технолошкиот гигант Google, Сергеј Брин и Лари Пејџ се зголемило за 2,2 милијарди …

Повеќе »

Оптимизмот на американската економија ја зголеми цената на нафтата

Цените на нафтата на светските берзи денеска забележаа благ пораст, како резултат на оптимистичките прогнози за заздравување на американската економија, по објавувањето на последните статистички податоци за стапката на невработеност, продажбата на недвижности и вкупниот стопански раст. На електронското тргување на Њујоршката берза америкнакста „лесна“ нафта за испорака во март …

Повеќе »

“Фајненшл тајмс”: Русија сака од Украина 7 милијарди долари за гас

Украина треба да и исплати на Русија седум милијарди долари за прекршување на обврските за увоз на природен гас, пишува денеска британскиот весник “Фајненшл тајмс”. Според весникот “Гаспром” официјалната сметка за таа сума е поднесена уште во средината на минатата недела.

Повеќе »

Истанбул ќе го гради најголемиот аеродром во светот

Во најскоро време Истанбул ќе ја започне изградбата на аеродром со капацитет од над 100 милиони патници годишно. Ова автоматски ќе го претвори во најголем аеродром во светот. Тендерот за проектот ќе се објави на 3 мај, а изградбата на мега објектот ќе трае 42 месеци, рече турскиот министер за …

Повеќе »

Еврокомисијата ја прекина дозволата за одгледување на ГМО

Европската комисија го замрзна процесот за доделување на дозволи за одгледување на генетски модифицирани култури во Европската унија до крајот на сегашниот мандат во 2014 година, и одлучи да се бара решение преку преговори со земјите членки, пренесува Франс прес. “Ако сака, ЕК може да го активира процесот на доделување …

Повеќе »