СТИЛ

Кинески милијардер суден за ” мафијашки ” пристап кон бизнисот

Еден од најпознатите големи кинески бизнисмени Лиу Хан е суден за “мафијашки начин на работа”, соопштува руската служба на BBC. Милијардерот е обвинет за “организирање на грабежи, убиства, киднапирања и трговија со оружје”. Според државните медиуми на Народна Република Кина ( НР ) сопственикот на рударската компанија ” Ханлун ” …

Повеќе »

Најскапиот пазар на канцеларии е Лондон

Компанијата за недвижности Cushman & Wakefield го објави својот годишен извештај за пазарот на канцелариски простор во светот. Втора година по ред Лондон го држи првенството со цена од 2122 евра за квадратен метар годишно. На второ место се подредува Хонгконг откако минатата година беше префрлен од челната позиција со …

Повеќе »

$ 230 000 месечна плата на директор во Зимбабве

Државните весници во Зимбабве изнесоа податоци за наводни измами и надуени хонорари во голем број на компании, контролирани од владата, објавија Bloomberg. Тоа ги засили шпекулациите во врска со одлуката на владејачката партија, за кој да го наследи 89 -годишниот претседател на земјата, Роберт Мугабе.

Повеќе »

Топ 10 на нај-атрактивните професии за жени, работени од дома

Работата од далечина е сè почеста и добива се поголема брзина во многу родни фирми. Тоа сепак изгледа тешко, па дури и застрашувачки. Многу луѓе мислат дека станува збор само за хонорарни преведувачи или професионалци од специфични области. Излегува дека тоа не е така! Работата од далечина обично се спроведува …

Повеќе »

Експерти: Интернетот на нештата ќе биде нешто големо

Во иднина приходите од т.н.. “Интернет на нештата” ( Internet of things – IoT ) ќе бидат навистина изненадувачки, тврдат од “Бизнис инсајдер “. Анализа на изданието тврди дека бројот на уреди кои ќе бидат вклучени во идната IoT мрежа – од автомати за паркирање до печки и термостати, навистина …

Повеќе »

Што да ( не ) се прави кога не ви се јавуваат по интервју за работа

На секој му се случило. Одиме на интервју за работа со големи надежи и очекувања, минуваме ( по наше мислење ) многу добро, работодавачот изгледа искрено заинтересиран. Два, пет, седум дена подоцна … и сеуште никој не се јавува. Чувството дефинитивно е непријатно, но постојат неколку работи кои можат да …

Повеќе »

Најмладата милијардерка во САД

30-годишниот сопственик и претседател на синџирот In-N-Out Burger, Линзи Торес е една од најмладите милијардери жени на планетата и секако – најмладата во САД. Ова го покажува Индексот на милијардери на агенцијата “Блумберг”, пишува американското издание “Бизнис инсајдер”. Како се случило тоа? Таа го наследува синџирот за брза храна после …

Повеќе »

29 -годишна дама, која може да седне на столот на Бафет

29 -годишното девојче од Канзас е сосема близу до тоа да стане еден од највлијателните луѓе во бизнис круговите во светот. Трејси Брит Кул е еден од најдоверливите советници на милијардерот Ворен Бафет. Таа е еден од најмладите директори кои ја раководат компанијата од листата Fortune 500, пренесе lady.mk.

Повеќе »

Принцот Алуалид : Имам скриени богатства за 11-12 милијарди долари

Цената на акциите на инвестициската компанија на саудискиот принц Алуалид кој се самопрогласи за Ворен Бафет на Саудиска Арабија, се зголемиле за 52% од 5 септември наваму, а принцот изјави во интервју за Bloomberg дека располага со средства за кои луѓето дури и не се сомневаат.

Повеќе »