СТИЛ

Грција останува без лекови

Сериозна фармацевтска криза се очекува во Грција, откако водечки светски производители предупредија за прекинувањето на испораките кон земјата поради ниските цени и неможноста да ги соберат нивните плаќања, соопштува британското издание The Guardian. Дури во моментов стотици производи се наоѓаат тешко или воопшто ги нема во аптеките кај јужниот сосед, …

Повеќе »

Кој континент има најмногу милијардери?!

Азија е континент со најмногу милијардери, а потоа Северна Америка и Европа, според објавеното истражување на кинеското списание “Хурун рипорт”. Од вкупно 1453 лица со состојба над 1 милијарда долари во јануари 608 се од Азија, 440 се од Северна Америка и 324 се од Европа. САД продолжуваат да водат …

Повеќе »

Започна сезоната на крузерите и големите попусти за патувања!

Како и секоја година ова е време во кое големите тур-оператори купуваат најмногу за да добијат добри попусти и така да понудат на своите клиенти попривлечни понуди. Цените на морските и речните патувања се во општи линии без промена во однос на минатата година. И така во моментов е сосема …

Повеќе »

Ричард Брансон ќе донира половина богатство

Познатиот британски претприемач Ричард Брансон објави дека се приклучува на иницијативата “дарежливo ветување” (The Giving Pledge) на Бил Гејтс и Ворен Бафет и ќе донира половина богатство за добротворни цели. објави Bloomberg. Листата веќе брои 105 фамилии од 9 земји. Рускиот магнат Владимир Потанин и индискиот софтверски магнат Азим Премжи …

Повеќе »

Црна Гора бележи раст со само 14% невработеност

Црногорскиот Институт за вработување соопшти денеска дека во канцелариите за вработување дека се регистрирани 32 407 лица, а невработеноста во земјата изнесува 13,97 проценти, пренесува Танјуг. Најголема невработеност во Црна Гора била во јули 2000 година – 32,7 проценти, а најниска во август 2009 година – 10,1 проценти. Од почетокот …

Повеќе »

Успешни личности ги споделуваат најдобрите совети што некогаш ги добивале

Во својата нова книга главниот оперативен директор на Facebook Шерил Сандберг зборува за непроценливите ментори, кои нејзе и помогнале да успее, како меѓу нив се Лари Самерс, Марк Зукемберг и др. Секој може да научи нешто од луѓето околу себе, без разлика на тоа колку различни е нивниот поглед кон …

Повеќе »

Грција го продава најголемиот приватен остров

Најголемиот приватен остров во Грција се продава за 40 милиони евра, пишува електронското издание на весникот „Еспресо“. Островот Дулихиум се наоѓа во Јонското Море. Објавата за продажбата на островот веќе е поставена на најпознатиот сајт во светот, кој објавува понуди за приватни острови. Меѓу понудените острови има и многу грчки. …

Повеќе »

Куба бара $ 6 милијарди за својата рафинерија

Куба бара инвеститор кој ќе вложи 6 милијарди долари во проширување на најголемата рафинерија во градот Сиенфуегос. Тоа се случува поради несигурноста околу кинеската улога во проектот и иднината на нејзиниот близок сојузник и снабдувач со нафта Венецуела. Рикардо Кабајеро, кој е извршен директор на кубанскато-венецуелското заедничко вложување Cubvenpetrol, објави …

Повеќе »

Финансиските предизвици пред следниот папа

Во Институтот за верски активности, како што е официјалното име на ватиканската банка, се отворени околу 33 400 сметки. Тој опслужува околу 500 жители на градот и илјадници добротворни католички организации, верски ордени и епархии во целиот свет. Кој и да биде избран за нов папа по повлекувањето на Бенедикт …

Повеќе »