СТИЛ

50% од денешните професии исчезнуваат до 2025 година

Во следните 10 – 15 години се очекува да настапи промена во начинот на кој функционираат работните места и тоа ќе направи вишок речиси 50% од постоечките професии денес, алармираат американските медиуми. Процесот на работа, работата со клиенти и големи удели од просечниот менаџмент едноставно ќе исчезнат. Извештајот за 2030 година „Иднината …

Повеќе »

Факти за Холандија, кои можеби не ги знаете

Земјата на лалињата има БДП од 800.2 милијарди долари во 2013 година и население од 16.7 милиони луѓе. Главниот град е Амстердам и тоа е еден од најпосетените градови во Европа. Но, тоа се познати факти за луѓето. Сега следат некои факти за Холандија кои не ги знаете: Холанѓаните се највисоките …

Повеќе »

Временска прогноза

Утре (12.05.2015) времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб северен ветер. Температурата ќе се движи од 15 до 24 степени

Повеќе »

На аукција продадоа часовник од розово злато за 2,7 милиони долари

Специјалната аукција во неделата вечерта на часовниците „Патек Филип” (Patek Philippe) постигна рекордни резултати во Женева, соопшти аукциската куќа Кристис (Christie`s). Продажбата на 100 часовници на познатиот Женевски часовничар беше организирана по повод 175-годишнината на брендот. Продажбата надмина два пати над очекуваното и достигна 19,7 милиони долари, пренесе франс прес. …

Повеќе »

Зошто Марк Цукерберг носи исти маици секој ден?

Главниот извршен директор на Facebook, Марк Цукерберг вчера одржа јавна дискусија, на која одговараше на секакви прашања. Тој одговори на многу различни прашања и едно предизвика најмногу интерес. Тоа гласеше: „Зошто носиш иста маица секој ден?” И додека многумина очекуваа некој на шега да одговори, Цукерберг даде пристоен одговор. „Навистина сакам …

Повеќе »

Бизнис виц на денот

Началник се враќа од службено патување. Секретарката му вели: – Имам неколку лоши вести и една добра. – Кажи ги лошите. – Па даночните служби ни направија проверка и ги блокираа сметките на фирмата. Возачот ја удри службената кола. Ни пропаднаа и две продажби … – А добрата вест? – …

Повеќе »

Најдобрата бизнис лимузина на сите времиња

Volkswagen го претставува новиот Passat – Иновација, раскошни перформанси, изразена естетика, поврзување, ефикасност, врвен квалитет и безбедност споени во новиот Volkswagen Passat – Со големиот спектар на системи за помош на возачот автомобилот ги надминува границите на својата класа – Најмоќниот дизелски агрегат има 240 КС, автоматски DSG менувач и …

Повеќе »

Разговор со Милан Џукиќ – ПР Менаџер во Нордеус

1. На 13 декември во Белград, во просториите на компанијата „Нордеус“ програмери и дизајнери на видео игри од Македонија и од регионот ќе имаат ретка можност да учествуваат во хакатон натпревар, во брзо програмирање на видео игри. Кој се може да учествува? На Хакатон натпреварот може да учествува секој кој …

Повеќе »

5 стратегии кои гарантираат напредок во кариерата кај жените

Успехот на работното место не е среќа, ниту случајност. Тој е резултат од десетици непроспиени ноќи. Еве како да победувате, кога другите губат: Лошиот стил на облекување се забележува веднаш во канцеларијата. Погрешните комбинации од бои, големини и модели сигурно не работат во ваша корист. Чистите чевли се најважни за …

Повеќе »