СТИЛ

RoboMac 2019 – натпревар по роботика и автоматика во Македонија

Факултетот за електротехника и информациски технологии ги повикува сите студенти, ентузијасти и љубители на роботиката да се пријават на меѓународниот натпревар по роботика и вештачка интелигенција „RoboMac 2019”, кој ќе се одржи по деветти пат во периодот од 18-ти до 23-ти март. Учесниците на натпреварот ќе имаат можност да работат …

Повеќе »

Граѓанските организации бараат итно донесување на Предлог-законот за спречување и заштита од дискриминација

Предлог-законот за спречување и заштита од дискриминација веќе 8 месеци е заглавен во Собранието: неговото донесување арбитрарно се одолговлекува што ги лишува граѓаните од ефективни и ефикасни механизми кои ќе ги заштитуваат од дискриминацијата со која секојдневно се соочуваат во различни области, соопштуваат граѓански организации, здруженијата и фондациите кои ги …

Повеќе »

Овој март, четврто издание на FASHION & LIFESTYLE EXPO!

Пролетна возбуда. Нови почетоци. Разигрување на духот и целосен пролетен хедонизам… #Градот повторно се буди! Овој Март, традиционално ќе биде одбележан од единствениот lifestyle настан во нашата околина кој ја слави уметноста, неконвенционалноста и убавината на живеењето – четвртото издание на Fashion & Lifestyle Expo. Несомнено, фоајето на МОБ ќе …

Повеќе »

Без изговори, без оправдувања! Во сообраќајот нема место за неисправни и нерегистрирани возила!

Безбедноста во сообраќајот во голема мера зависи од исправноста на возилото. Неретко, токму возилото е причина за сообраќајна незгода со тешки и фатални последици. Но, и покрај тоа,   одредена група возачи ги користат возилата и активно учествуваат во сообраќајот, избегнувајќи или „заборавајќи“ на задолжителниот технички преглед на возилото, редовниот сервис, …

Повеќе »

Заев: Kазна за фрлање боја веќе платив и јас лично

„Шарената револуција“ беше настан кој ја одбележа 2016-та година во Македонија. Илјадниците граѓани кои со месеци протестираа по улиците ги поттикнаа граѓаните да се вклучат во политичките и општествените процеси. По подолг период во врска прашањето со прекршочните казни од Шарената револуција се огласи премиерот Заев: „Претставници на извршната власт …

Повеќе »

Изложбата „Длабочина” на Анита Огњановска во НЛБ Галерија

Утревечер (28.2.2019 година), со почеток во 20 часот во НЛБ Галерија, љубителите на визуелните уметности ќе имаат можност да ја проследат самостојната изложба на Анита Огњановска насловена „Длабочина”. Триесетина дела масло и акрил на платно го прикажуваат патот на еден автор во откривањето на сопствениот свет и пронаоѓањето на својот …

Повеќе »

Oбединети дизајнери од Европа на 19-тиот Моден викенд во Скопје

Во рамки на богатата програма што ќе се одржи од 29.03 до 31.03 во поранешната печатница на НИП „Нова Македонија“, дваесет и деветте интернационални учесници на шоурумот премиерно ќе ги изложат новите колекции за есен-зима 2019/2020 пред домашната и странската публика. Освен од земјата домаќин, посетителите на најголемиот моден настан …

Повеќе »

Спасовски: Безбедноста во сообраќајот е еден од главните приоритети на Министерството за внатрешни работи

“Безбедноста во сообраќајот е еден од главните приоритети на Министерството за внатрешни работи. Оттаму и како министер за внатрешни работи, но и како граѓанин, апсолутно ја поздравувам и поддржувам иницијативата на Автомото сојузот на Македонија за приклучување кон проектот за зголемување на степенот на сообраќајна безбедност, особено на оние популациски …

Повеќе »

„Каква Германија, оваа земја е рај за нас“ – Босанец открива како стигнал до плата од 60.000 евра

Жителите на Босна и Херцеговина постојано се во потрага по подобра работа и живот, во земјите на западна Европа, туку и многу подалеку од дома, кон Исток. Според неофицијални информации, во претприемништвата на Авганистан и Ирак, во американските воени бази, ангажирани се околу 7.000 работници од БиХ, претежно од Тузла …

Повеќе »