СТИЛ

Започна 11.Летен кампус на Воената академија – студенти и питомци од 16 земји ќе учествуваат на симулирани вежби во поддршка на мирот

Во организација на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски” денеска во Центарот за обука „Пепелиште” беше отворен 11. Летен Кампус на кој учествуваат 90 студенти и питомци од 16 партнерски и пријателски земји. На овогодинешниот Летен кампус, учествуваат питомците и студентите од Албанија, Австрија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Германија, Хрватска, Италија, …

Повеќе »

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне и во вечерните часови во северените делови ќе има изолирана нестабилност со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал …

Повеќе »

Три четвртини од пушачите сакаат носителите на одлуки да ги земат предвид нивните ставови при изготвување на регулативите за тутун и никотин

Меѓународно истражување на компанијата Филип Морис Интернешнл опфати 44 илјади луѓе ЛОЗАНА, Швајцарија – Речиси секој осми пушач од 22 земји верува дека лидерите треба да ги почитуваат нивните ставови и интереси при одлучувањето за регулативите за тутунот и никотинот, покажа новото меѓународно истражување на компанијата Филип Морис Интернешнл. Истражувањето …

Повеќе »

Заврши 19.тото издание на Поточиња

На прагот од летото, детските желби станаа реалност. 19.тото издание на фестивалот Поточиња официјално се одржа на 18-ти и 19-ти јуни во Македонска филхармонија. „Поточиња“ докажа дека можеби е најдобриот детски фестивал кај нас. Фестивалот кој беше вистинска забава за најмалите се одржа во трите достапни термини изминатиот викенд и …

Повеќе »

Сончево и топло до 34 степени

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималните температури ќе бидат во интервал од 7 до 16, а максималните ќе се движат од 27 до 34 степени. УВ индексот ќе изнесува 8, соопшти Управата за хидрометеоролошки …

Повеќе »

Овој викенд ќе се пее на „ПОТОЧИЊА 2022“!

Во овој јунски долгоочекуван викенд, детските чекорчиња ќе брзаат кон Филхармонија, со желба да уживаат и пеат заедно со Поки и дечињата на новото издание на најомилениот детски фестивал во Македонија, – „ПОТОЧИЊА 2022“. Од организацијата на „Поточиња“ информираат дека на денот на секоја од претставите, – и во сабота …

Повеќе »

Индивидуалци и тимови наградени за најдобар концепт за видео игра на тема „Заштита на животната средина“

Тројца основци се добитници на првите три награди на конкурсот за најдобар концепт за видео игра на тема „Заштита на животната средина“ во рамки на проектот „Видео игротека“. Првото место го освои Матеј Цветковски од Радовиш, второто ѝ припадна на Темјана Јорданоска од Скопје, а Душко Геразов од Скопје ја …

Повеќе »

Скопје танцов театар ќе настапи на Фестивалот за современ танц во Летонија

Со кореографијата „Не ми ги допирај очите“ во која настапуваат Анастасија Данчевска и Дејан Битровски, Скопје танцов театар вечер ќе настапи на најголемиот интернационален фестивал за современ танц во Летонија „Laikis Dejot“, што се одржува од 12 до 21 јуни во Рига. Кореографијата „Не ми ги допирај очите“ е дело …

Повеќе »

193 сообраќајни прекршоци во Скопје: 64 за пребрзо возење, 17 возеле без возачка дозвола

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (14.06.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 193 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 64 санкции, 17 мерки за возење без возачка дозвола, 12 санкции за возење …

Повеќе »