СТИЛ

Два дена без починати од Ковид-19, најмногу заразени во Скопје

Во изминатите два дена не се регистрирани починати од коронавирусот во државава, а се бележи минимален пад на бројот на заразени, кој вчера достигна 21, а завчера беше 37. Вкупната број на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава од почетокот на епидемијата, изнесува 1.999, бројката на оздравени пациенти е 1.439, на …

Повеќе »

Какво ќе биде времето денеска?!

Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо. На повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен северен ветер, информира Управата за хидрометеоролошки работи. Утринската температура ќе се движи од 3 до 12 степени, а дневната од 14 до 21 степен. Во Скопје и околината времето ќе …

Повеќе »

Силвестер Сталоне ја продава својата вила во Калифорнија за 3,35 милиони долари. Како таа изгледа?

Актерот Силвестер Сталоне ја продава својата куќа во Ла Квинта, Калифорнија, за 3,35 милиони долари. Сепак, ова е околу 1,15 милиони долари помалку од цената што холивудската ѕвезда ја плати за имотот пред една деценија, пишува Мејнџ Глобал. Вилата, која е во медитерански и тоскански стил, има 1.500 квадратни метри …

Повеќе »

Акција „Секој ден е ден на планетата Земја” за заштита на дрвјата низ Тетово

Активисти на Локалниот младински совет при општина Тетово започнаа активности наречени „Секој ден е ден на планетата Земја”, а насочени кон заштита на младите засадени дрвја низ градот. Во рамки на акцијата се поставува заштитно средство на стеблата од дрвјата. -Ноќеска беше прв ден од активностите, а ќе работиме вкупно …

Повеќе »

Тестирање: Новата Opel Mokka на патот кон подготвеност за производство

Динамична, ефикасна и со висок квалитет: ова се само неколку од развојните цели на целосно новата Opel Mokka. Со типична прецизност, германските инженери ги ставаат завршните детали во следната генерација на бестселерот. Во тест-центарот Родгау-Дуденхофен во Германија, тие моментално ја поставуваат новата Mokka за оптимална акустична удобност во ентериерот, одлична …

Повеќе »

Подгответе се за невреме: Еве какво време не очекува од вечерва

Поладнево и вечерва, како и во текот на ноќта се очекуваат поројни врнежи од дожд, придружувани со засилен ветер и локално во форма на невреме, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Кај поголемите водотеци, како што информираат, не се очекуваат појави на излевање на водата од речните корита, ниту, …

Повеќе »

Еве кога угостителските објекти ќе бидат отворени

Угостителските објекти ќе се отворат на почетокот на следната недела, информира министерот за здравство Венко Филипче. Тој појасни дека тие ќе се отворат во вторник ако Комисијата за заразни болести ја донесе одлуката в петок. -Доколку не биде донесена одлука в петок, отворањето на угостителските објекти сигурно ќе биде во …

Повеќе »

Филипче: Уште е рано за отворање на границите

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека се уште е рано да се отворат границите затоа што, според него, доколку се отворат огромен дел од мерките и бенефитите на националните стратегии можно е да паднат во вода. Филипче смета дека отворање на границите треба да биде координирано …

Повеќе »

Променливо облачно, попладне на повеќе места нестабилно со породен дожд

Времето ќе биде променливо облачно, претпладне со повеќе сончеви периоди. Попладне и во вечерните часови на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за појава на град. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец, кој кон крајот на денот вдолж …

Повеќе »