СТИЛ

Тимот на Ramstore заедно  со своите верни потрошувачи и пријатели од трисомија 21 со учество на  Скопскиот Маратон 2019

Тимот на Рамсторе на 4 мај во саботата, учествуваше и успешно ја заврши трката на Виз Ер Скопскиот Маратон и докажа дека од година до година расте тимскиот и спортски дух, остварува нови цели, мотивира пријателства и многу дружење. Оваа година за првпат на нашиот тим се приклучија и нашите …

Повеќе »

ЈСП: Утре превозот ќе биде бесплатен за сите граѓани

Утре, вторник (7.05.2019 година), за време на Апостолската посета на Папата Франциск ќе има посебен режим на сообраќање на возилата од јавниот превоз во период од 5 до 19 часот, информираат од ЈСП Скопје. Поголем дел од линиите ќе имаат изменет режим на сообраќање, ќе возат по изменети траси од …

Повеќе »

Поради посетата на Папата Франциск апел за преместување на возилата од големиот ринг

Поради посетата на Папата Франциск, во Скопје се воведува посебен сообраќаен режим и промени во движењето на граѓаните. Поради специјалниот режим на движење, граѓаните што живеат во централното градско подрачје, во зоната „Голем ринг“, во вторник нема да може да ги користат своите возила, до колку сакаат да ги користат …

Повеќе »

ЕНВЕР МАЛИЌИ ОФИЦИЈАЛНО ПРОГЛАСЕН ЗА ПОЧЕСЕН КОНЗУЛ НА МЕКСИКО

Заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи е официјално именуван за почесен конзул на Мексико во Македонија од претседателот на Обединетите Мексикански Држави. Конзуларните функции на г-дин Малиќи се заштита на интересите на мексиканските државјани и организирање бројни активности со цел промовирање на Мексико на полето на трговијата, културата и туризмот. „Mојата …

Повеќе »

Какво вино ќе се пие на свечениот ручек за папата Франциск

Папата Франциск за време на неговата историска посета на земјава утре (7 мај) ќе биде послужуван со ексклузивни вина на винарницата „Стоби”. Најквалитетните вина на оваа винарница ќе се служат на свечениот ручек што ќе се организира во чест на папата Франциск и на кој, освен Светиот Отец, ќе присуствуваат …

Повеќе »

Русјаков: Да. Не беше лесно да ја донесеме одлуката. Јас бев растргнат, распнат меѓу одлуките

„Ветив во последната колумна. Ќе ја објавам својата одлука. Пишав, во вторник. Вторник замина. Имав неодложни професионални обврски. Денес е среда. А јас имам одлука. Конечна. Преговорите беа напорни и нервозни. Дебатата траеше долго. Сепак конечната одлука ја донесовме заедно. Ги разгледавме сите факти, ставови, предвидувања, сценарија, закани и совети. …

Повеќе »

Мохамед е најчестото име кај новородените во Берлин во 2018 година

Мохамед било најраспространетото име меѓу новороденчињата во Берлин во 2018 година, покажуваат податоците. Второ е името Луис, а трето е Емил. Во Бремен името Мухамед е на второ место, по Бен и пред Елиас, пишува весникот “Билд”. Д-р Андреа-Ева Евелс, управен директор на GfdS изјави: “Од вкупно 22177 момчиња родени …

Повеќе »

Ауто Шоу од 10. од 12. мај со олдтајмери и електрични автомобили во Скопје Сити Мол

Од 10. до 12. мај, во надворешниот дел на Скопје Сити Мол ќе може да се погледне несекојдневна автомобилска изложба која ќе опфати олдтајмери, но ќе даде призвук и кон електричната иднина. Ова Ауто Шоу има за цел да послужи како своеивиден времеплов обединувајќи го минатото преку најстарите автентични олдтајмери, …

Повеќе »

Брзо и едноставно прочистете го организмот со овие 3 чудотворни продукти

Постите завршија. По нив следеа Велигденските празници кои со себе носат обилни и богати трпези. Велигденското прејадување, залеано со алкохолни пијалаци, а особено по долг период на пост, може тешко да го дисбалансира вашиот организам. Ова нагло прејадување, може да биде почеток и на многу други здравствени проблеми, како зголемување …

Повеќе »