СТИЛ

Како се финансира најголемата терористичка организација во светот

Исламската држава во Ирак и Левант (ИДИЛ) во моментов е најбогатата терористичка организација во светот, според списанието Foreign Policy. Изданокот на Ал-Каеда има амбиции за огромни профити од трговијата со нафта и шверцот, како што покажува годишниот извештај од март месец, кој е долг неколку стотици страници. Се смета дека …

Повеќе »

Која е разликата помеѓу менталитетот на милијардерите и милионерите?

Што ги разликува луѓето со богатство од над 1 милион и над 1 милијарда? Според Џон Свиокла и Мич Коен, автори на „The Self-Made Billionaire Effect: How Extreme Producers Create Massive Value”, разликата е во начинот на размислување. Свиокла и Коен ги проучиле детално навиките на 120 луѓе со богатство …

Повеќе »

Nielsen и Adobe со нова технологија за мерење на публиката

Nielsen и Adobe Systems Inc најавија нова соработка. Таа има за цел да се измери публиката на интернет телевизијата на бројни уреди – телевизори, смартфони, таблети. Обединувањето меѓу Nielsen кои доминира во подготовката на рејтингот кај традиционалната телевизија, и Adobe, кои располагаат со многу податоци за тоа како луѓето гледаат …

Повеќе »

Жените или мажите работат подобро во стресни ситуации?

Состојбата на стресот влијае позитивно на процесот на донесување одлуки кај жените и негативно кај мажите. Студиите на University of Southern California и Duke University открија дека генерално жените носат помалку ризични одлуки во стресни ситуации. Под нормални околности, жените и мажите донесуваат одлуки на сличен начин, но кога се …

Повеќе »

За 24 милиони долари се продава чудо на природата

Омилено место на нуркачите на Бахамите е сината дупка Деан, а наскоро ќе биде продадена на аукција. Почетната цена на необичниот лот е 24 милиони долари, пренесуваат од gradina.mk. Природното чудо со длабочина од 193 метри се наоѓа во Заливот на о. Лонг Ајленд, западно од градот Кларенс, на Бахамите. …

Повеќе »

Се продава најскапиот мотор во светот

Чоперот кој актерот Питер Фонда го возеше во легендарниот филм од 1969 година „Easy rider”, беше продаден на аукција во Калифорнија за 1,35 милиони долари без вклучена такса за аукцијата. Платената цена за него е речиси два пати поголема од претходната рекордна сума платена за мотоциклот на аукција (Winchester од …

Повеќе »

На eBay го продаваат автомобилот-амфибиан на Џејмс Бонд

Целосно обновениот Lotus Esprit S1, кој учествувал во филмот „Шпионот кој ме сакаше”, беше ставен на продажба на eBay за сума од 1 милион долари. Во лентата учествувале шест такви автомобили, а до денес има само три преживеани. Објавениот модел за продажба е реставриран целосно од специјалистот Рик Дејл, а …

Повеќе »

80% од новите автомобили ќе имаат врска со интернет до 2016

До 2016 година 80% од новите автомобили ќе имаат врска со интернет. Соединувањето меѓу автомобилот и интернетот ќе доведе до „револуција во автомобилската индустрија”, истакна претседателот на Здружението на германските автомобилски компании (VDA) Матијас Висман, пренесува германското издание Handelsblatt. За оваа цел, автомобилската индустрија во наредните години ќе инвестира меѓу …

Повеќе »

Lenovo со понуда за купување на BlackBerry?

Кинескиот ИТ гигант Lenovo може оваа недела да прати официјална понуда за купување на производителот на смартфони BlackBerry, соопшти Slashgear.com, пренесуваат од TechNews.bg. Зделката на Lenovo ќе му овозможи да го прошири својот асортиман на мобилни уреди и да ја зајакне својата позиција во корпоративниот сегмент. BlackBerry, за возврат, ќе излезе од …

Повеќе »