СТИЛ

Робот ќе помага на постарите луѓе кои живеат сами дома

94 -годишната Леа Мина Релито не може да живее без туѓа помош, но и покрај тоа не сака да го напушти својот дом. Таа е типичен пример за однесувањето на многу постари луѓе кои не би ја замениле куќата за ништо на светот, и истовремено некој да се грижи за …

Повеќе »

Земјите во кои е најлесно да станете милијардер

Центарот за политички науки во Лондон идентификуваше 1000 суперпредприемачи од 53 различни страни, анализирајќи ги листите на списанието Forbes за најбогатите луѓе во светот од 1996 до 2010 година. Извештајот не вклучува луѓе кои наследиле пари или наследиле па потоа инвестирале. Тука се вклучени само луѓе, чии бизнис потфати донесоа …

Повеќе »

Ќе се здобие ли светот со трилионер во 21 век ?

Кога Forbes почнува да ја следи состојбата на 400 – те најбогати Американци во 1982 година, и започнало рангирањето, биле потребни само 75 милиони долари. Денес минимален услов е 1 милијарда долари. Ако богатството на најбогатите 51 Американци за минатата година биде собрано, тоа ќе достигне 1 трилион долари. Оваа …

Повеќе »

Кој сака да биде милионер?

Истражувањата покажуваат дека мажите и жените милионери основале половина од најголемите новооткриени фирми, создадени по крајот на Втората светска војна. Авторите исто така заклучиле дека: – Уделот на ” Суперпредприемачите ” значително се разликува во различни земји. Во Хонг Конг овие претприемачи имаат најмногу – околу 3 милиони население, проследено …

Повеќе »

Да добиеш 32 милиони долари за една вечер

Најдобро платениот спортист во светот Флојд Мејведр Џуниор освои 90 милиони долари во 2013 година, а 73,5те милиони долари се од двете негови борби минатата година. Боксерот излезе на рингот против Маркос Мејдани, и доби нови 32 милиони долари. Според гласините, тој има договор со Showtime за 6 средби во …

Повеќе »

Продаваат виолина Страдивариус по феноменална цена

Ретка виолина на Страдивариус, проценета на 45 милиони долари, може да стане најскапиот музички инструмент продаден некогаш. Виолината ќе биде продадена до крајот на оваа година од аукциската куќа Sotheby’s. Понудите се примаат до 26 јуни. Виолината е на возраст од околу 300 години и направена е од италијанскиот мајстор …

Повеќе »

Новиот најскап стан во Лондон

Стан во централен Лондон стана најскапото живеалиште во историјата на Велика Британија, откако богата источноевропеец го купил за 140 милиони фунти, соопштува профит. Пентхаусот сеуште не е довршен. Тој се наоѓа во елитниот комплекс One Hyde Park во Најтсбриџ. Купувачот е анонимен, а се знае само дека е Русин или …

Повеќе »