СТИЛ

Најпотценетите лидерски вештини на жените

Иако во политиката се повеќе жени се избирани за лидери, сепак дамите продолжуваат да не се целосно прифатени за своите уникатни квалитети и способности, барем во светот на бизнисот. Една жена може да има силна волја, да е вредна, да се бори, да биде организирана, да поседува природни лидерски вештини …

Повеќе »

Најскапо е да се живее во Сингапур

Најскапиот град за живеење во светот е Сингапур, покажуваат последните податоци. Одржлива валутата „Сингапурски долар“ – во комбинација со високата цена на автомобилите и комуналните услуги, помогнаа на Сингапур да го симне Токио од челното место во рангирањето, составено од the Economist Intelligence Unit (EIU).

Повеќе »

Во кои земји е најдобро да се пензионираш ?

Кога станува збор за пензионирање, европските земји нудат некои од најдобрите услови во светот, како во однос на квалитетот на животот и здравствена заштита, така и на финансиската стабилност. Ова го покажува Natixis Global Retirement Index за 2014. Осум од земјите во топ 10 се европски:

Повеќе »

Правило № 1 за ефикасност во работата: Одморајте!

Во работните средини одамна лебди едно погрешно, но многу распространето верување дека поголемата пауза за ручек води до помала ефикасност и пречи на работниот процес. Експертите не советуваат да посветиме внимание не само на дневната доза одмор, но и да го користиме тоа време правилно. Во случајот “правилно” се потпира …

Повеќе »

Плаќајте со вашите прсти

Паричниците се големи и непрактични – во фармерки ни сметаат, во јакна не копка да не паднале, а ако поубавата половина ги стави во ташна, тоа е црна дупка за да го најдеме. 🙂 Еден колеџ во Јужна Дакота сочуствува со вашите проблеми. Школото за технологија во Јужна Дакота започна …

Повеќе »

Канцеларија во автомобилот

Концептуален модел на самоуправувачки автомобил преобразува автомобил во комплетно опремена канцеларија и место за состаноци. Давателот на флексибилниот работен простор ” Регус ” соработува со Rinspeed за развивање на концептуални автомобили XchangE , и ќе биде претставен на автомобилскиот саем во Женева во март.

Повеќе »

5G – мрежата, ќе го обедини светот

До 2020 мобилниот сообраќај на интернет ќе се зголеми повеќе од 30 пати во споредба со 2010. Но, овој сообраќај ќе биде и многу различен – ќе се зголеми не само поради зголемениот број телефоните и таблетите, но и поради зголемените машини кои ќе се користат за комуникација. Сето ова …

Повеќе »

Најпознатите ќерки на милијардери: Иванка Трамп

Ќерката на Доналд Трамп, Иванка е среќна мајка на две деца и десна рака на татко и, пренесува порталот lady.mk. Таа има 32 години, а поседува сопствена линија накит, чевли и додатоци, недвижности, книги за постигнување на успех. Таа изгледа го наследила талентот на својот татко да претвора во злато …

Повеќе »