СТИЛ

Роботи на Panasonic ќе служат болница

Јапонскиот гигант во електрониката Panasonic, соопшти дека овој месец ќе ги лансира комерцијално своите роботи HOSPI кои можат да им помагаат на персоналот на болничките установи, особено во пренесувањето на лекови. Овие паметни електронски машини, чие лице е екран, а телото наликува на огромен печатач, свртен со дршката надолу се …

Повеќе »

ТУИ планира 2 милиони германски туристи во Грција

Германскиот туристички оператор ТУИ кој е светски лидер во секторот, се обврза да донесе догодина два милиони туристи во Грција, пишува весникот “Имерисија”. Тоа се случило во рамките на посетата на главниот менаџер на компанијата Петер Лонг, кој во Атина беше усвоен и од премиерот Андонис Самарас.

Повеќе »

Лондон: 10 % раст на цените на куќите

Просечната вредност на домување во Лондон во септември се зголеми за 10% и достигна 544.230,00 британски фунти или близу 881 000 долари, објави весникот “Фајненшл тајмс”. За периодот 8 – 12 септември цените на куќите се подигнале со над 50.000 фунти, прецизираше весникот и така дојде до историски рекорд на …

Повеќе »

Саудиска Арабија е веќе најголемиот нафтен производител во светот

Саудиска Арабија, најголемиот светски извозник на нафта, веќе е и најголемиот светски производител. Производството на Саудиска Арабија е зголемено на рекордно ниво во последните 30 години и забележува ниво од 10.19 милиони барели на ден во текот на август.

Повеќе »

Кинези ја измислија првата сијалица, која ќе дава безжичен интернет

Научници од Кина ја направија првата сијалица во светот која дава WiFi сигнал, пренесе Daily Mail. Името на новата технологија ќе биде Li- Fi. Научниците тврдат дека сигналот од сијалицата е дури и подобар од оној од редовните добавувачи во Кина. Цели четири уреди распоредени во близина на сијалицата може …

Повеќе »

5 % раст на туризмот во светот

Во првите 8 месеци од 2013, меѓународниот туризам забележува 5 % раст, достигнувајќи рекордни 747 милиони луѓе, што е за 38 милиони повеќе од истиот период 2012 година. Тоа се забележува во последниот Туристички барометар на Светската туристичка организација на ОН. Меѓународниот туризам забележува раст најмногу поради добрите резултати на …

Повеќе »

Ирак купува руски оружја за 4,3 милијарди долари

Договорот меѓу Русија и Ирак за продажба на оружје е во процес на реализација. Вредноста на договорот е 4,3 милијарди долари, објави Стандард њус. Русија почна со испораки на оружје и воена техника за Ирак по договор, потпишан во октомври 2012 година, пренесе Лента.ру.

Повеќе »

Samsung гради истражувачки центар со Калифорнија

Најголемиот производител на Smartphones во светот – “Самсунг Електроникс”, ја започна изградбата во Калифорнија на нов центар за истражување и развој, соопшти претставник на технолошкиот гигант. Отворањето на центарот во Маунтин Вју е закажано за декември следната година. Неговата супер-современа опрема и кампус ќе дозволат да се спроведува иновативен развој …

Повеќе »

Која е најскапата улица?

Менхетн е симболот на луксузот и бурните живот, а за тоа не случајно и најскапата улица се наоѓа токму таму. 5th avenue е лидер како со модните бутици, така и со цената на кв.м. површина за купување.

Повеќе »