СТИЛ

Сте виделе ли стан во Mercedes?

Навикнати да гледаме првенствено спортски и луксузни автомобили од Mercedes, овој пат германската компанија одлучи да ги изненади обожавателите на брендот со импресивен нов „вен“ концепт.   Sprinter Caravan комбинира во себе автомобил и луксузно опремен мал стан. Моделот ќе дебитира за време на Caravan Salon во Дизелдорф, Германија.

Повеќе »

Србите потрошиле 1 милијарди долари за летен одмор

Финансиската криза очигледно не ги попречува ни српските туристи да го поминат добро летниот одмор. Во оваа сезона Србите дале вкупно 1 млрд.долари за одмор. Излегува дека само за еден викенд тие потрошиле 80 милиони долари. Само во Грција тие оставиле околу 250 милиони долари.

Повеќе »

Србија купува “невидлив” МИГ

Ако српското и руското раководство постигнат договор оваа есен за условите за кредитот за купување на авиони “МИГ-29М2” и ракетните ПРО-системи S-300, во блиска иднина ќе добијат “невидливи” повеќенаменски авиони, пишува српскиот весник “Вечерње новости”.

Повеќе »

Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар

Според податоците на Државниот завод за статистика, во јули 2013, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.2% на месечно ниво а се повисоки за 2.9% на годишно ниво.

Повеќе »

Деловни тенденции во градежништвото

Според податоците на Државниот завод за статистика, раководителите на деловните субјекти од областа на градежништвото ја оценија економската состојба во второто тримесечје од 2013 година како поповолна во однос на претходното тримесечје, а поповолна и во однос на истото тримесечје од 2012 година. Оценката за финансиската состојба на нивните деловни …

Повеќе »

Кина ја гради највисоката зграда во светот

Кина ја започна изградбата на највисоката зграда во светот, пренесе ИТАР-ТААС. Sky City ќе биде со висина од 838 метри. Зградата ќе има 208 ката и во неа ќе бидат сместени канцелариите на компаниите, хотелски соби, училиште, болница, продавници, ресторани, спортски сали и соби за 4 илјади семејства.

Повеќе »

Кипар ќе се бори со кризата преку казиното

Заглавени во финансиски проблеми оваа земја членка на Европската унија ќе се бори против кризата со изградба на казино-одморалиште. Владата на земјата веќе одлучила да даде дозвола за изградба на казино-одморалиштето како можност за заживување на економијата и зголемување на приходите во буџетот.

Повеќе »

Monsanto се одбива да сади ГМ0 во ЕУ

Гигантот во областа на биотехнологијата – Monsanto, се откажал од плановите да развива нови видови генетички-модифицирани посеви во ЕУ. Monsanto е производител на голем број ГМО посеви и земјоделски хемикалии кои се користат активно во САД и други делови на светот. Компанијата е и една од најпознатите компромитирачки во светот, …

Повеќе »

Цените на недвижностите во Велика Британија достигнаа рекордно ниво

Продавачите на недвижности во Велика Британија ја подигнаа својата понуда, па така цените за седмиот месец, достигнуваат до рекордно ниво, пренесува “Блумберг”. Ова го покажуваат податоците на британскиот портал за недвижности Rightmove, кој најави дека оваа година вредностите ќе се зголемат двојно повеќе од првичните прогнози (за 4% на годишна …

Повеќе »