СТИЛ

Сопственикот на кулите близначки ќе ги тужи авиокомпаниите за паднатите авиони?

Се очекува оваа недела американскиот судија да се произнесе за случајот на сопственикот на двете кули на Светскиот трговски центар во Њујорк и дали може да поднесе тужба против авиокомпаниите чии авиони беа киднапирани и подоцна урнати во зградите на 11 септември 2001 година. Тоа го напиша електронското издание на …

Повеќе »

Груевски: Растот во туризмот резултат на фокусираноста и вложувањата во оваа гранка

Континуираниот раст на бројот на туристи во земјата е резултат на напорите и вложувањата од страна на Владата и нејзината силна фокусираност на ова прашање, изјави премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по денешната средба со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“. – Задоволен сум што имаме континуирано зголемување …

Повеќе »

Кина објави војна на нелегалните лекови

Кина соопшти дека ќе започне сериозни мерки на национално ниво за продажба на нелегални лекови. Освен тоа ќе бидат затегнати и регулациите во фармацевтската индустрија, информира “Ројтерс”. Тоа е решение кое дополнително ја усложнува ситуацијата за компаниите во секторот по неодамнешниот корупциски скандал околу британскиот гигант GlaxoSmithKline. Тешките реформи и …

Повеќе »

OMV се “врати” во Либија

Австриската нафтена-гасна компанија OMV го обнови производството на нафта во Либија, кој беше запрен на 25 јуни поради немирите во земјата, соопшти прес-службата на групата, пренесува ИТАР-ТАСС. “Производството беше оживеано на 12 јули и сега го достигна нормалното ниво од 30 000 барели условно гориво на ден”, се наведува во …

Повеќе »

Палата во САД излезе на пазарот со продажна цена од 118 милиони долари

Имот со површина од 314 хектари на островот Мартас Винјард се продава за 118 милиони долари. Цената е рекордна за регионот во Њу Ингланд и го прави имотот еден од најскапите, прогласени за продажба во САД, информира WSJ. Палата се наоѓа во Вест Тисбери, Масачусетс и е сопственост на Гери …

Повеќе »

Холандија поставува полначи на станиците за електромобили

Швајцарска компанија ќе испорача полначи, со кои ќе бидат опремени 200 патни станици за електромобили во Холандија. Станиците ќе бидат изградени на територијата на целата земја, пишува CNet.com. Изградбата на станиците е доделена на локалната компанија Fastned која ја избрала за свој снабдувач швајцарската ABB. Самите уреди ќе можат да …

Повеќе »

Златото продолжува да поевтинува

Златото ја намали вредноста за 0,6% до 1 215.89 долари за унца на берзата во Сингапур, јави “Блумберг”. На 28 јуни благородни металот забележа пад во цената од 1,7% до 1 180.50 долари за унца, што е најниско ниво од август 2010 година.

Повеќе »

Монархијата на Британците чинела со 1 милион фунти повеќе во 2012

Со малку повеќе од 1 милијарда се зголемија државните расходи за британската монархија за минатата година. Тие дошле до 33,3 милиони фунти (51 милиони долари, 39 милиони евра), но се намалија во реални бројки, соопшти сметководството на Бакингемската палата. Британските даночни обврзници платиле со 3 милиони фунти помалку за монархијата, …

Повеќе »

Пад на руските туристи во Истанбул

Бројот на руските туристи во Истанбул падна за 45-55% поради протестите кои го зафатија дел од градот, соопшти извршниот директор на Здружението на тур-оператори на Русија (АТОР) Маја Ломидзе, пренесува Интерфакс. Таа истакна дека интересот за турските плажи останува висок. “Протокот на туристи во одморалиштата не се намалува. Во Турција …

Повеќе »