СТИЛ

Најбезбедните професии на иднината

Иако невработеноста останува сериозен проблем за речиси сите земји во светот, одредени сектори напредуваат, се вработуваат нови кадри, но и платите растат. Повикувајќи се на податоци на Бирото за труд статистика на САД, весникот Kiplinger претставува листа на професиите на иднината. Вреди да се напомене дека не сите од нив …

Повеќе »

Кина купува авиопревозник на Кипар?

Кипарската влада е близу до договор за продажба на Cyprus airways на кинески инвеститори, објавува електронското издание на кипарскиот грчки весник “Филелефтерос”. Кипарската компанија Yi Xiang Da Investment Co Ltd. покажала интерес. Раководството на Cyprus airways имало средба со претставниците на кинеската компанија.

Повеќе »

Луксембург ќе воведе поголема транспарентност на банкарскиот сектор

Луксембург размислува да воведе поголема транспарентност во банкарскиот сектор. Целта е да се запре даночно затајување, коментира министерот за финансии пред германски весник. Во интервјуто објавено во неделата, Лук Фријден изјавил дека сака да ја “зајакне соработката со странските даночни органи”. Луксембург е позната со премногу таен банкарски сектор. Германија …

Повеќе »

Земјите со највисока стапка на невработеност во светот

Во Северна Кореја тврдат дека имаат 0% невработеност. Во Европската Унија просекот за ЕУ 10.2%. Во САД невработеноста е 7,5%. Погледнете кои се 10-те земји со највисока стапка на невработеност во светот:

Повеќе »

Невработените семејства во Америка, земаат по 8 000 долари помош годишно!

Американската влада склучила договор за помош за безбработни милионери во вкупна вредност од 80 милиони долари за време на најтешкиот период од економската криза, открива извештајот на Bloomberg, објавен денеска, врз основа на информации на даночните служби. Рекордер е еден од примателите, кој има годишни приходи во вредност од 29,9 …

Повеќе »

Apple пушта iTV

Американскиот технолошки гигант Apple ќе го објави на крајот на тековната година на пазарот сопствениот телевизор – iTV, соопшти аналитичар, пренесува Ар. Уредот ќе чини помеѓу $ 1500 и $ 2500 и ќе биде со 60-инчен екран, но ќе има и верзии со екран 50 инчи и 55 инчи, изјави …

Повеќе »

Поминуваме 2 милијарди минути во Skypе на ден

Корисниците на комуникациската платформа Skype поминуваат вкупно по 2 милијарди минути во системот. Оваа импресивна статистика беше објавенa од софтверскиот гигант Microsoft, кој во 2011 година го купи Skype за 8,5 милијарди долари, потсетуваат од технолошкиот сајт Еweek.com. Во овие 2 милијарди минути, кои се изедначуваат грубо на цели 3805 …

Повеќе »

Најдобрите вработени не си ја сакаат работата

Најдобрите вработени не се заинтересирани за она што го прават. Најлошите пак всушност воопшто не знаат дека не работат како што треба. Ова се заклучоците од новото истражување на седиште во Вашингтон, САД, аналитичката компанија Leadership IQ, пренесува списанието “Форбс”. Истражувањето е содржи податоци од статистиката на одделенијата за човечки …

Повеќе »

Најиновативниот град во светот

Вториот по големина град во Колумбија, Меделин е одреден за најиновативен град во светот од листата на “Вол стрит журнал” City of the Year. Веднаш по него се наоѓа вториот по големина град и главен град на Израел Тел Авив, а третото место го зазема еден од симболите на американската …

Повеќе »