СТИЛ

Како размислуваат богатите?

Повеќето богати луѓе во светот имаат различен однос кон парите во споредба со сите други. До овој заклучок стигнува Стив Сиболд по серијата интервјуа кои ги прави во текот на три децении. Во својата книга “Како мислат богатите” тој ја објаснува нивната филозофија во однос на парите, информира економи.

Повеќе »

Милионер потроши 500 000 долари за шампањ во ноќен клуб

Британскиот милионер Чарлс Шејкер потроши 500 000 долари за една вечер, за да бидат послужени со шампањ посетителите на еден ноќен клуб, пишува Mirror. Пред очите на задоволните VIP гости, меѓу кои и шефот на Формула 1 Флавио Бријаторе, 12 келнери ги отвориле деветте шишиња шампањско со различна големина.

Повеќе »

Британец освои 81 милиони фунти на лото

Британски државјанин освои 81 милиони фунти од играта “Евромилиони”, соопшти Daily Mail. Добиената сума го поставува на 908-то место по богатство во земјата и на 6-то место меѓу богатите во лотарија. Во 2011 година е освоен најголем износ досега од лотаријата игра “Евромилиони”. Тогаш среќата донела 161 милиони фунти. Среќното …

Повеќе »

Бил Гејтс со 5 милијарди долари предност пред Карлос Слим

Најбогатиот човек на светот ко-основачот на Microsoft Бил Гејтс, ја зголеми предноста до 5,1 милијарди долари пред вториот најбогат човек во светот – мексиканскиот телекоминукациски магнат Карлос Слим. Ова го покажуваат најновите податоци на индексот на милијардери Bloomberg Billionaires Index. Речиси сите инвестиции на Бил Гејтс ја зголемија својата вредност …

Повеќе »

171 000 жители на Хонгконг населуваат станови со површина под 4 метри квадратни

Бројот на жители на Хонг Конг кои живеат во мали станови со површина под 4 метри квадратни, е три пати поголем од официјално познатиот, покажува истражување на барање на владата. Тоа сведочи дека постои криза во пазарот за домување во регионот кој има највисоки кирии во светот, пренесе Франс прес. …

Повеќе »

Shard се покажа целосен неуспех

72-катниот облакодер Shard, кој се издигнува на повеќе од 300 метри, во лондонското небо, е симбол на комерцијални амбиции. Тој беше отворен пред една година со раскошна церемонија како највисоката зграда во Европа. Покрај спектакуларното откривање и стотиците пораки поврзани со “стаклената кратенка”, созданието на архитектот Ренцо Пијано се покажа …

Повеќе »

Bugatti зеде награда за најдобар ретро автомобил

Bugatti 57SC Atlantic од 1938 година освои награда за “Најдобар автомобил” на саемот за класични автомобили “Concorso d’Eleganza Villa d’Este”, соопшти електронското издание Motorauthority. Автомобилот е сопственост на американскиот моделиер Ралф Лорен, кој ја доби наградата на жирито. Аналитичари го дефинираат моделот како еден од најскапите во светот. Пред години …

Повеќе »

Најсреќната нација Австралија веќе трета година по ред ја предводи листата

Австралија останува најдоброто место за живеење во развиениот свет според Better Life Index на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД). Индексот рангира 30 развиени земји според различни критериуми како што се работни места, приходи, животна средина и здравствена состојба. Земјата трета година по ред е на врвот на листата. …

Повеќе »

Кратка историја на парите низ вековите

Во античкото време од нашата историја, животните и производите направени од нив, биле користени како единица за договарање. Некогаш школките од полжави биле толку важни за трговијата во Кина, така што првичниот концепт за парите бил базиран на нив. Во Западна Африка пак племињата тргувале со нараквици од бакар и …

Повеќе »