СТИЛ

Токио кулата Skytree пречека 50 милиони посетители годишно

Телевизиската кула во Токио Skytree одбележа една година од отворањето, а управата забележа 50,8 милиони посетители за овој период.   Само на долната тераса за набљудување, која се наоѓа на надморска височина од 350 метри, престојувале 6.38 милиони луѓе.

Повеќе »

Ангела Меркел повторно е највлијателна жена во светот

Германскиот канцелар Ангела Меркел останува и оваа година повторно највлијателна жена во светот, надминувајќи ја бразилската претседателка Дилма Русеф и бизнисменката на САД и филантроп Мелинда Гејтс во годинешниов пласман на списанието “Форбс”. Меркел е на врвот на листата на највлијателните жени во светот трета година по ред. Хилари Клинтон …

Повеќе »

Во Саудиска Арабија градат златна метро станица

Најлуксузната метро станица во светот ќе биде изградена во главниот град на Саудиска Арабија – Ријад, пренесе ИТАР-ТААС. Ѕидовите на станицата ќе бидат покриени со злато, а подот ќе биде од мермер. Нестандардниот објект е идеја на првата жена добитник на наградата “Прицкер” Zaha Адид. Благодарение на своите мазни контури, …

Повеќе »

7 мајки милиардерки на 2013 година

Вдовицата на Коосновачот на Apple Стив Џобс не се потпира на парите и успехот на сопругот. Освен што е мајка на три деца, таа е ко-основач на компанијата Terravera и е член на одборот на директори на Achieva. Располага со лично богатство од над 10 милијарди долари. Денес мајките милиардерки …

Повеќе »

Aston Martin беше продаден за рекордни 4.85 милиони долари на аукција

Aston Martin, модел DB4, постави рекордна цена на аукција за брендот, откако беше продаден за 4.85 милиони долари во текот на викендот, информира Bloomberg. Во истaта аукција на аукциската куќа Bonhams Aston Martin DB5 од 1964 година, пак, беше продаден за 320 700 британски фунти (486 469 американски долари). Возилото …

Повеќе »

13% пад на побарувачката на злато

Светската побарувачка на злато е намаленa за 13% до 963 тони во првиот квартал на оваа година. Во вредност тоа изнесува $ 50,5 милијарди. Ова се наведува во извештајот на Светскиот совет за злато, пренесува ИТАР-ТАСС. Во документот се истакнува дека 62% од светската потрошувачка на скапоцениот метал потпаѓа на …

Повеќе »

Закупците во САД со сериозни проблеми

Пазарот за недвижности во најголемата светска економија може и да се опоравува, но за многу од закупците работите не стануваат подобри. Поседувањето на дом стана подостапно, но вработувањето оди во спротивна насока, покажуваат податоците. За периодот од 2008-2011 година, трошоците за вработување на домување се зголемиле за 6%, а во …

Повеќе »

Најалчните милијардери

Списанието Spy одлучи да спроведе истражување на еден љубопитнo прашање: кој од светски богаташи е најголем скржавец?! Затоа списанието одлучи да прибегне кон една нестандардна техника, а кампањата го доби името “Национален информативен центар за враќање”. За почеток од списанието испратиле на 58 милијардери чекови во вредност од 1,11 долари. …

Повеќе »

Анонимен плати 610 илјади за средба со шефот на Аррle

Aукционният сајт CharityBuzz одржа аукција за “средба на кафе” со главниот извршен директор на Apple Тим Кук. За време на аукцијата имаше вкупно 86 наддавањa за на крајот победник да испадне анонимен корисник со никнеим “а ******** s”, кој понудил 610 илјади долари, пренесува Kaldata. Иницијативата на CharityBuzz е со …

Повеќе »