СТИЛ

Најдобриот и најпопуларен фудбалери на сите времиња Диего Армандо Марадона наполни 59 години

Диего Армандо Марадона (шпан. Diego Armando Maradona, роден 30 октомври 1960 во Вила Фиорито, Буенос Аирес) е поранешен аргентински фудбалер, светски првак од Мексико 1986 и еден од најдобрите и најпопуларни фудбалери на сите времиња. Марадона моментално ја обавува должноста селектор на аргентинската фудбалска репрезентација. На 20 октомври 1976 година …

Повеќе »

ОТВОРЕН КОНКУРС ЗА ОФИЦИЈАЛНА ИЛУСТРАЦИЈА НА ФЕСТИВАЛОТ „ЛИТЕРА 2020“

Фестивалот за литература за деца и илустрација „Литера“ распиша меѓународен конкурс за креирање на визуелниот идентитет на второто издание на фестивалот кое ќе се одржи во април, идната година. Ова е отворена покана, но и несекојдневна можност за сите илустратори од земјата и регионот да дадат свој придонес во создавањето …

Повеќе »

Вчера седум возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената во Скопје

Во текот на 28.10.2019 година на подрачјето на СВР Скопје преземени се мерки и активности и констатирано е дека седум возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај се исклучени 15 возачи, од кои: четири возачи затоа што управувале возила под дејство на алкохол, 10 возачи затоа што …

Повеќе »

„Еден месец на село” ќе биде изведена пред црногорската публикa на сцената на Црногорско народно позориште

Македонскиот народен театар со претставата „Еден месец на село” кое е дело од врвниот книжевен опус на рускиот автор Иван Сергеевич Тургењев, а во режија на славниот италијански режисер Паоло Маџели, на 1 ноември 2019 г. ќе гостува на сцената на Црногорско народно позориште, Подгорица, Р. Црна Гора. „Еден месец …

Повеќе »

„Д Стронгест & РУТС БЏЏ“ од Кисела Вода освои 41 медал на „ABU DHABI PRO MACEDONIA 2019“

Изминатиов викенд натпреварувачите на „Д Стронгест & РУТС БЏЏ” од Кисела Вода на „ABU DHABI PRO MACEDONIA 2019″ направија голем успех, освоија 41 медал, 15 златни, 16 сребрени и 10 бронзени медали. „За прв пат во Македонија, со помош на Агенцијата за млади и спорт и директорот Дарко Каевски во …

Повеќе »

ТРАДИЦИОНАЛЕН АТЛЕТСКИ КРОС ВО ПРЕСРЕТ НА ДЕНОТ НА О.КАРПОШ

Денеска, на патеката на Кејот на реката Вардар (кај Амфитеатарот), во пресрет на Денот на Општина Карпош се одржа традиционалниот Атлетски крос, накојшто учествуваа ученици (девојчиња и момчиња), од шесто, седмо, осмо и деветто одделение од сите основни училишта во Карпош. На амфитеатарот на Кејот на реката Вардар, признанијата на …

Повеќе »

Во Филхармонија ќе настапи германскиот виолончелист Николас Алштед – еден од најбараните инструменталисти на светската музичка сцена

Овој четврток (31.10) во Филхармонија ќе настапи германскиот виолончелист Николас Алштед, еден од најбараните инструменталисти на светската музичка сцена. На програмата е Концертот за виолончело и оркестар од Мјачеслав Вајнберг и „Чудесниот Мандарин“ од Барток, едно од највпечатливите дела во светската историја на музиката. Со оркестарот ќе диригира Ален Бурибајев …

Повеќе »

6 работи кои успешните луѓе ги практикуваат на почетокот на неделата

Колку и да ја сакаме својата работа, повеќето од нас не ги сакаат понеделниците, но овој ден е особено важен за продуктивноста во текот на целата недела, а повеќето успешни луѓе имаат сличен модел на однесување токму во понеделник. Се будат рано. Успешните деловни луѓе во недела навечер порано легнуваат …

Повеќе »

20. Моден Викенд Скопје: Познати имиња, нови таленти и странски гости за десетгодишнината од настанот

Дваесеттата сезона на најголемото домашно модно случување ќе се одржи од 1 до 3 ноември во Музејот на град Скопје, приклучувајќи се кон прославата на 70-тиот јубилеј на овој монументален објект во метрополата. Под слоганот „десет години заедно – приказната продолжува“, Моден Викенд Скопје ќе навлезе во втората декада од …

Повеќе »