СТИЛ

Европски квиз на парите: Тимот на Северна Македонија втор во Европа

Во конкуренција на финалисти од дваесет и осум европски земји, претставниците на Северна Македонија, младите велешани Викторија Панова и Марко Инѓилизов, го освоија второто место на финалето на Европскиот квиз на парите што се одржа вчера во Брисел, Белгија. Првото место го освоија претставниците на Словенија, додека третопласиран е тимот …

Повеќе »

Акција за нaсочување на младите кон машинска индустрија

Заедничка координирана акција на стопанството, институциите, општините, учениците и родителите започнува со  Првиот училишен саем на машинска и енергетска индустрија – „Како до квалификуван кадар за пазарот на труд“, кој ќе се одржи на 10 и 11 мај во средното училиште на град Скопје „ЕМУЦ 8. Септември“ . Целта на …

Повеќе »

„Јас внимавам“ со едукативни видеа ќе влијае на свеста на учесниците во сообраќајот

Кампањата „Јас внимавам“ на компанијата ОКТА, преку едукативни видеа, ќе ја зголемува свеста за безбедноста во сообраќајот. Секое од видеата обработува некоја од најчестите причини за секојдневните сообраќајни незгоди. Главната цел е преку содржината на овие видеа да се информира за опасностите што ги создава непочитувањето на сообраќајните правила, како …

Повеќе »

Што нуди најскапиот хотел во светот кој чини 100.000 долари за една ноќ?!

Муса Кеј на Бахамите, во сопственост на Дејвид Коперфилд, чини 42.000 долари за вечер. Приватниот остров Ричард Бренсон, островот Некер, на Британските Девствени Острови, наплаќа за гостите 77.500 долари за вечер. Но, новото одморалиште на Banwa Private Island во Филипините ги надминува сите со цена од 100.000 долари за вечер. …

Повеќе »

Наставник немал добиено плата два месеци: Погледнете како реагирале неговите ученици кога разбрале за ова (видео)

Бразилскиот професор Бруно Рафаел Паива не добил плата 2 месеци, па морал да спие во училиштето затоа што немал пари да плати кирија. Но, кога учениците дознале за ова, се решиле да се органзиираат така што собрале околу 150 бразилски реали (околу 30 евра) и му ги подариле на наставникот. …

Повеќе »

Тимот на Ramstore заедно  со своите верни потрошувачи и пријатели од трисомија 21 со учество на  Скопскиот Маратон 2019

Тимот на Рамсторе на 4 мај во саботата, учествуваше и успешно ја заврши трката на Виз Ер Скопскиот Маратон и докажа дека од година до година расте тимскиот и спортски дух, остварува нови цели, мотивира пријателства и многу дружење. Оваа година за првпат на нашиот тим се приклучија и нашите …

Повеќе »

ЈСП: Утре превозот ќе биде бесплатен за сите граѓани

Утре, вторник (7.05.2019 година), за време на Апостолската посета на Папата Франциск ќе има посебен режим на сообраќање на возилата од јавниот превоз во период од 5 до 19 часот, информираат од ЈСП Скопје. Поголем дел од линиите ќе имаат изменет режим на сообраќање, ќе возат по изменети траси од …

Повеќе »

Поради посетата на Папата Франциск апел за преместување на возилата од големиот ринг

Поради посетата на Папата Франциск, во Скопје се воведува посебен сообраќаен режим и промени во движењето на граѓаните. Поради специјалниот режим на движење, граѓаните што живеат во централното градско подрачје, во зоната „Голем ринг“, во вторник нема да може да ги користат своите возила, до колку сакаат да ги користат …

Повеќе »

ЕНВЕР МАЛИЌИ ОФИЦИЈАЛНО ПРОГЛАСЕН ЗА ПОЧЕСЕН КОНЗУЛ НА МЕКСИКО

Заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи е официјално именуван за почесен конзул на Мексико во Македонија од претседателот на Обединетите Мексикански Држави. Конзуларните функции на г-дин Малиќи се заштита на интересите на мексиканските државјани и организирање бројни активности со цел промовирање на Мексико на полето на трговијата, културата и туризмот. „Mојата …

Повеќе »