СТИЛ

ССНМ: Ги осудуваме онлајн нападите врз новинарите и бараме реација од институциите

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) ги осудува онлајн нападите и заканите на социјалните мрежи врз колегата Мишко Иванов, како и зачестените напади врз други новинари и новинарки. По тој повод ССНМ апелира до сите новинари и медиумски работници сите овие напади, закани, онлајн малтретирање и слично да …

Повеќе »

Повеќе од 20 деца, од кои најмалите имаат две години, се примени во њујоршките болници со мистериозни симптоми на болест

Повеќе од 20 деца, од кои најмалите имаат две години, се примени во њујоршките болници со мистериозни симптоми на болест, кои до сега не им се целосно јасни на лекарите, а се чини дека имаат врска со коронавирусот. Како што пишува „Њујорк Тајмс”, четири од децата се позитивни на коронавирусот, …

Повеќе »

Бразил/Ковид-19: Рекорден број новозаразени и смртни случаи

Во Бразил во последните 24 часа регистрирани се рекордни 6.935 нови случаи на коронавирусот, а починале 600 лица. Досега речиси 115.000 луѓе се заразени со вирусот во земјата и околу 8.000 починале, со што Бразил е најтешко погодената земја со Ковид-19 во Латинска Америка. Најмногу болни има во државите Сао …

Повеќе »

Физичката неактивност и стресот се најчест предизвикувач на болки во грбот и вкочанетост – Како да се справиме?

Високото ниво на стрес и недостатокот на физичка активност се новиот предизвик со кој сите се соочуваме, поради мерките за справување со светската пандемија со COVID-19 и постојаното седење дома. Колку и да се трудиме да бидеме имуни, новото време во кое што живееме изминатиов период секако влијаат врз нашето …

Повеќе »

Каков е сообраќајот на државните патишта денес?!

Г.П. Илинден – Струга известува дека на ден 06.05.2020 (среда), на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека – с.Врбјани, помеѓу 10.00 – 13.00ч. сообраќајот ќе биде во прекин во период од 15 – 20 минути поради изведување градежни работи на пат (минирање). Патниот правец Р2332 Охрид – …

Повеќе »

Најдоцна до крајот на септември Шар Планина станува заштитено подрачје во категорија II – Национален парк

Владата на Република Северна Македонија на денешната 49-та седница, ги разгледа и усвои Информациите за потребата, како и одлуките за прифатливост за прогласување на дел од Шар Планина за заштитено подрачје во категорија II – Национален парк и за прогласување на дел од Осоговските Планини за заштитено подрачје во категорија …

Повеќе »

Времето ќе биде облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд

Времето ќе биде облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, а локално ќе биде нестабилно со пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од два до девет степени, а дневната температура од 14 до 25 степени. Во Скопје претежно …

Повеќе »

Трамп ќе објави детали со кои ќе ја поткрепи теоријата дека новиот коронавирус е „пуштен” од лабораторија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека ќе објави детали со кои ќе ја поткрепи теоријата дека новиот коронавирус е „пуштен” од лабораторија во кинескиот град Вухан, каде што започна пандемијата. – Ќе информираме дефинитивно во одреден период, истакна Трамп на прес-конференција во Белата куќа. Првите случаи на Ковид-19 се …

Повеќе »

„Фајзер” почна испитување на вакцина против Ковид-19 врз луѓе

Американската фармацевтска компанија „Фајзер” (Pfizer) почнува испитување врз луѓе на евентуалната вакцина против новиот коронавирус. Компанијата за лекови, заедно со германскиот партнер, врши тестирање врз здрави доброволци, пишува „Њујорк тајмс”. Таа е единствена од неколку компании, која ги забрза обидите да пронајде сигурна, ефикасна вакцина против Ковид-19. Имено, „Фајзер” и …

Повеќе »