СТИЛ

Лидерите со подлабок глас заработуваат повеќе

Длабокиот глас обично симболизира авторитет, сериозност и сила. Ова се квалитети кои се очекуваат да ги поседува секој успешен лидер. Има ли врска помеѓу гласот и успехот? Откако ги истражувале гласовните карактеристики на 800 извршни директори на големи јавни претпријатија, научниците од Универзитетот Дјук и Калифорнискиот универзитет, Сан Диего, утврдиле …

Повеќе »

6 совети за подобрување на концентрацијата

Lifehack нудат неколку совети за тоа како да ја совладате концентрацијата поуспешно и да ги вршите работите така како што треба – ефикасно, брзо и насочено.   Прилагодување на шумот За да се концентрира човек му се потребни минути – најчесто околу петнаесетина, за да “влезе, како што се вели, …

Повеќе »

Christie’s го продаде најскапиот брилијант во светот

Популарната аукциска куќа Christie’s продаде огромен розов брилијант на аукција во Њујорк, пренесе ИТАР-ТАСС. Името на купувачот, кој е вклучен во тендерското јавување по телефон, не е соопштено. Според вработените на компанијата цената од 39,3 милиони долари е платена за накитот, а тоа е највисокиот продаден брилијант на аукција.

Повеќе »

Открија кој е рускиот милијардер што го купи најскапиот грчки остров

Купувач на најпознатите грчки острови Скорпиос и Спарта е рускиот милијардер Дмитриј Риболовлев, пренесува Forbes. Формално, островите биле купени од еден од тенковите, постапувајќи во интерес на ќерката на бизнисменот Катерина, а цената, која досега не е соопштена официјално, најверојатно е над 100 милиони евра. 

Повеќе »

Мажите кои се женат млади, прават повеќе пари

Да одлучиш да создадеш семејство, пред да наполниш 30 години, е добар потег за кариера на мажите, но не и за жените во САД, покажа новото истражување, пренесува “Бизнис инсајдер”. Резултатите од анализата на научниците од Универзитетот во Вирџинија се изненадувачки, ако се има предвид фактот дека тие се спротивни …

Повеќе »

40 илјади кандидати за шесте најдобри работни места во светот

40 илјади кандидати ќе се борат за шест работни места најдобри во светот. Во Австралија заврши регрутирањето, од кои ќе бидат избрани по тројца кандидати за секоја позиција. Иницијативата на австралиските власти да рекламираат туризам со “најдобрата работа на светот” веќе се проширa и се нудат уште пет работни места.

Повеќе »

Белгијци влечат капитал од банките во Луксембург

Се повеќе Белгијци ги повлекуваат своите заштеди од банките во Луксембург поради укинувањето на тајната на влоговите, соопшти весникот “Авнир”. Се очекува до крајот на годината властите во Белгија да ги зголемат казните за непријавените заштеди. Според статистичките податоци, од 2006 година Белгијците вратиле во својата татковина заштеди од 2,58 …

Повеќе »

Најбезбедните професии на иднината

Иако невработеноста останува сериозен проблем за речиси сите земји во светот, одредени сектори напредуваат, се вработуваат нови кадри, но и платите растат. Повикувајќи се на податоци на Бирото за труд статистика на САД, весникот Kiplinger претставува листа на професиите на иднината. Вреди да се напомене дека не сите од нив …

Повеќе »