СТИЛ

Најиновативниот град во светот

Вториот по големина град во Колумбија, Меделин е одреден за најиновативен град во светот од листата на “Вол стрит журнал” City of the Year. Веднаш по него се наоѓа вториот по големина град и главен град на Израел Тел Авив, а третото место го зазема еден од симболите на американската …

Повеќе »

Tokyo Gas купи нафтено наоѓалиште во САД

Компанијата Tokyo Gas Co соопшти дека постигнала договор да се здобие со 25% од гасните и нафтените активи на наоѓалиштето Barnett Shale во американската држава Тексас. Спогодбата е за $ 485 милиони од Quicksilver Resources, пренесе DPA. Најголемата јапонска компанија за гас, исто така, посочи дека ќе создаде заедничка компанија …

Повеќе »

Сакате да спиете? Открија идеална работа за вас

Хотел во центарот на Хелсинки открива работно место за “специјалист за спиење”, пишува Kauppalehti. На најуспешниот кандидат ќе биде предложен договор за период од 35 дена и пристојна плата. Огласот  за кандидат ќе трае до средината на април, а тој ќе пристапи кон работа во мај.

Повеќе »

Како да го најдете брзо најдоброто работно место

Освен здравствената состојба и брачната состојба има уште еден многу важен фактор, а тоа е работното место. Сигурно секој човек се возбудува од изнаоѓање на најдобрата работа, бидејќи тоа е важен услов за целокупното ниво на задоволство. Ако сеуште се потпрете само на весниците, за да си најдете работа, најверојатно …

Повеќе »

Минхен, Берлин и Лондон се градовите со најдобри економски перспективи

Капиталот веќе се заработува тешко. Ако пред време банките со задоволство ги отвораа трезорите за да финансираат атрактивни зделки, тоа денес да го направат, треба да добијат навистина сериозни гаранции за профитабилноста на бизнисот. Инвеститорите се принудени да истражуваат длабоко во постојните пазари, за да се потпираат на добрата капитална …

Повеќе »

Кои се најбогатите жени во светот

Повеќе жени влегуваат во овогодинешното рангирање на списанието Forbes на најбогатите луѓе во светот. Од 1426 милијардери 138 се дами. За споредба минатата година жените во рангирањето биле само 104. Најбогатата жена во светот е Лилијан Бетанкур. 90-годишната наследничка на козметичката компанија L’Oreal поседува 30 милијарди долари. Бетанкур ја зголемила …

Повеќе »

Nike оди уверено на патот кон победата

Квартални профити на Nike се покажаа повисоки од прогнозите на аналитичарите. Причината за тоа е обновувањето на продажбата во САД и пониските трошоци за материјали кои го компензираат континуираното слабо претставување на компанијата во Кина, информира “Би-Би-Си”. Најголемиот производител на спортски чевли и облека ги објавува податоците за своите приходи …

Повеќе »

Кина веќе е втор најголем филмски пазар во светот

Кина веќе е втор најголем филмски пазар во светот, откако ја замени Јапонија. Големата азиска страна го истакна клучното значење за Холивуд, коментира “Би-Би-Си”. Приходите од бокс-канцелариите во Кина се зголемиле за 36% до 2,7 милијарди долари во 2012 година, покажуваат податоците на филмската асоцијација на Америка. Растот доаѓа откако …

Повеќе »

Основачот на Twitter кандидат градоначалник на Њујорк?

Основачот на социјалната мрежа Twitter Џек Дорси планира да се кандитира за градоначалник на Њујорк, пренесува ИТАР-ТАСС. 36-годишниот програмер и бизнисмен, чие богатство е над една милијарда долари, изјави дека Њујорк одамна го привлекува со својата енергија и “наелектризираност”.

Повеќе »