СТИЛ

Apple пушта iTV

Американскиот технолошки гигант Apple ќе го објави на крајот на тековната година на пазарот сопствениот телевизор – iTV, соопшти аналитичар, пренесува Ар. Уредот ќе чини помеѓу $ 1500 и $ 2500 и ќе биде со 60-инчен екран, но ќе има и верзии со екран 50 инчи и 55 инчи, изјави …

Повеќе »

Поминуваме 2 милијарди минути во Skypе на ден

Корисниците на комуникациската платформа Skype поминуваат вкупно по 2 милијарди минути во системот. Оваа импресивна статистика беше објавенa од софтверскиот гигант Microsoft, кој во 2011 година го купи Skype за 8,5 милијарди долари, потсетуваат од технолошкиот сајт Еweek.com. Во овие 2 милијарди минути, кои се изедначуваат грубо на цели 3805 …

Повеќе »

Најдобрите вработени не си ја сакаат работата

Најдобрите вработени не се заинтересирани за она што го прават. Најлошите пак всушност воопшто не знаат дека не работат како што треба. Ова се заклучоците од новото истражување на седиште во Вашингтон, САД, аналитичката компанија Leadership IQ, пренесува списанието “Форбс”. Истражувањето е содржи податоци од статистиката на одделенијата за човечки …

Повеќе »

Најиновативниот град во светот

Вториот по големина град во Колумбија, Меделин е одреден за најиновативен град во светот од листата на “Вол стрит журнал” City of the Year. Веднаш по него се наоѓа вториот по големина град и главен град на Израел Тел Авив, а третото место го зазема еден од симболите на американската …

Повеќе »

Tokyo Gas купи нафтено наоѓалиште во САД

Компанијата Tokyo Gas Co соопшти дека постигнала договор да се здобие со 25% од гасните и нафтените активи на наоѓалиштето Barnett Shale во американската држава Тексас. Спогодбата е за $ 485 милиони од Quicksilver Resources, пренесе DPA. Најголемата јапонска компанија за гас, исто така, посочи дека ќе создаде заедничка компанија …

Повеќе »

Сакате да спиете? Открија идеална работа за вас

Хотел во центарот на Хелсинки открива работно место за “специјалист за спиење”, пишува Kauppalehti. На најуспешниот кандидат ќе биде предложен договор за период од 35 дена и пристојна плата. Огласот  за кандидат ќе трае до средината на април, а тој ќе пристапи кон работа во мај.

Повеќе »

Како да го најдете брзо најдоброто работно место

Освен здравствената состојба и брачната состојба има уште еден многу важен фактор, а тоа е работното место. Сигурно секој човек се возбудува од изнаоѓање на најдобрата работа, бидејќи тоа е важен услов за целокупното ниво на задоволство. Ако сеуште се потпрете само на весниците, за да си најдете работа, најверојатно …

Повеќе »

Минхен, Берлин и Лондон се градовите со најдобри економски перспективи

Капиталот веќе се заработува тешко. Ако пред време банките со задоволство ги отвораа трезорите за да финансираат атрактивни зделки, тоа денес да го направат, треба да добијат навистина сериозни гаранции за профитабилноста на бизнисот. Инвеститорите се принудени да истражуваат длабоко во постојните пазари, за да се потпираат на добрата капитална …

Повеќе »

Кои се најбогатите жени во светот

Повеќе жени влегуваат во овогодинешното рангирање на списанието Forbes на најбогатите луѓе во светот. Од 1426 милијардери 138 се дами. За споредба минатата година жените во рангирањето биле само 104. Најбогатата жена во светот е Лилијан Бетанкур. 90-годишната наследничка на козметичката компанија L’Oreal поседува 30 милијарди долари. Бетанкур ја зголемила …

Повеќе »