СТИЛ

Kој е најскапиот автомобил во светот?

Ferrari 250 GTO, произведено во 1963 година, стана најскапиот автомобил во светот, пишува “Блумберг”. Суперколата е поранешна сопственост на колекционери од американската држава Конектикат Паул Папалардо и била купена за 52 милиони долари минатиот месец од неидентификуван купувач, според запознаени извори. Пред тоа колата била сопственост на Паул Папалардо и …

Повеќе »

55 евра на вечер за стан во кој живеела Меркел

Двособен стан во Источен Берлин, во кој Ангела Меркел живеела 4 години до падот на ѕидот во 1989 година, се нуди за изнајмување по цена од 55 евра на ноќ. “Сега секој може да го изнајми студентското сместување на младата Ангела Меркел”, пишува весникот “Билд”. Сопственикот го нарекол огласот “Да …

Повеќе »

Како да постигнеме професионален успех?

Сите сакаме успешна реализација во животот, но незнаеме како да го постигнеме тоа и од каде да почнеме. Животот може и да изгледа нефер во некои моменти, но треба да сфатиме дека тешкотиите се отскочна даска за подобра иднина. Оваа ментална мапа на IQ Matrix открива како да минуваме низ …

Повеќе »

4 милиони руски туристи во Турција

Бројот на руските туристи во Турција во крајот на 2013 година може да достигне рекорден показател од 4 милиони луѓе. Ова го соопшти денеска турскиот заменик-министер за култура и туризам Озгур Јозаслан, пренесува ИТАР-ТАСС. Јоозаслан посочи дека во последно време е забележано зголемување за 15 отсто на руските туристи во …

Повеќе »

Младите жени ги остават мажите да управуваат со парите

Жените од генерацијата Y (родени помеѓу крајот на 70-тите и средината на 90-тите години на минатиот век) ги оставаат мажите да носат важни одлуки за финансиските прашања. Тоа го покажа истражувањето за пензионирање кај паровите , направено од американската компанија Fidelity Investment .

Повеќе »

Што сакаат богатите во нивната куќа?

Новата мода во богаташките куќи во САД, а како што знаеме модата се пренесува полека и кај нас. Истражување на Coldwell Banker Previews International покажува на што се фокусираат богатите, кога купуваат куќа. Во истражувањето се испрашани 300 Американци со годишен приход од над 250 000 долари. Оваа година со …

Повеќе »

Нашата канцеларија побрзо не старее

Ако работите цел ден во канцеларија, ќе си обезбедите побрзо стареење, предупредуваат британските експерти, пренесува весникот “Дејли експрес”. Според Џил Зендар – основач на Клиниката за кожно подмладување, седењето и работата над бирото, се директно поврзани со стареењето.

Повеќе »

Рекорден број на странски туристи во Шпанија

Рекорден број на странски туристи ја посетиле Шпанија во август – 8,3 милиони гости, што е со 7,1% повеќе од истиот период минатата година. Значително повеќе се туристите од Франција и Русија, иако најбројни остануваат Британците, покажуваат податоците од националната статистика, пренесе “Ројтерс”.

Повеќе »

Авиокомпаниите заработуваат 27 милијарди долари од такси

Ново истражување покажува дека некои авиокомпании заработуваат во просек по 30 долари по патник од дополнителни трошоци. Во некои случаи поединечните такси достигнуваат до 20 % од приходите на авиокомпаниите, пишува CNN. Според авторот на студијата, трендот за дополнителни трошоци, кој беше заштитен знак за нискобуџетните компании, веќе е финансиска …

Повеќе »