СТИЛ

Скопје на 10-то место по загаденост на воздухот во светот

Во Скопје вчера во воздухот беа измерени 129 микрограми ПМ 10 честици на метар кубен со што главниот град, па така се најде на 10-то место по загаденост на воздухот во светот. Претходните неколку дена алармантна загаденост имаше во Куманово, каде ПМ 10 честиците беа 35 пати над дозволената граница

Повеќе »

ЈП „Комунална хигиена“-Скопје започнува со употреба на новите електрични метларки за вакуумско чистење

ЈП „Комунална хигиена”–Скопје денеска започна да ги употребува новонабавените 12 електрични метларки наменети за вакуумско чистење. Станува збор за еколошки машини што работат на електричен погон, така што не го загадуваат амбиенталниот воздух. Електричните метларки ќе се употребуваат за одржување на хигиената на јавните површини во градот Скопје. Во текот на …

Повеќе »

Апел до сите хумани граѓани да се приклучат во хуманитарната акција за четиригодишната Симона Хаџи-Тошев!

Четиригодишната Симона Хаџи-Тошев, за жал боледува од акутна нелимфобластна лекумија. Деновиве се собрани над 30.000 евра, а малата Симона со родителите веќе се во Загреб. Потребно е да соберат 140 000 евра за лекувањето. Зоолошка градина Скопје се приклучува во хуманитарната акција и ги повикува сите посетители да донираат за …

Повеќе »

Златниот пливач Трпковски се сретна со градоначалникот Марин

Пливачот Стефан Трпковски, кој освои златен медал на Летните игри на Специјалната олимпијада во Абу Даби, се сретна со градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин. Аеродромецот Трпковски, кој од градоначалникот доби пофалница за постигнатиот успех, ги пренесе своите впечатоци од Олимпијадата на која освои злато на 50 метри во слободен …

Повеќе »

56 возачи во град Скопје вчера и завчера управувале возила со брзина поголема од дозволената

Во текот на изминатите денови (22 и 23.10.2019) на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје преземени се мерки и активности и констатирано е дека 56 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај се исклучени 44 возачи од кои: девет возачи затоа што управувале возила под дејство …

Повеќе »

Преку 50.000 луѓе направија #ПаузаЗаПреглед – направи и ти!

Живееме во динамично време, но модерната технологија денес ги поврзува луѓето на многу едноставен начин, менувајќи ги во целост нивните навики и потреби. Технологијата ни го олеснува животот, и иако растргнати во секојдневието, таа ни овозможува соодветно да се информираме и едуцираме. Микросајот www.pauzazapregled.mk  којшто беше пуштен во функција на …

Повеќе »

Вечерва пред скопската јавност своја изложба ќе има македонскиот визуелен уметник Страхил Петровски

Вечерва со почеток 20.00 часот во Мала Станица пред скопската јавност своја изложба ќе има македонскиот визуелен уметник Страхил Петровски на тема “Ехoа од иднината”. Проектот е составен од три целини, во кои авторот имплементира повеќе визуелни медиуми: објекти, “ready-made” предмети, “found objects”, инсталации, фотографија, видео и видео перформанс, аудио …

Повеќе »

Големата награда ЛОРЕНЦО ИЛ МАГНИФИКО за Мице Јанкуловски на Фиренца Биенале 2019

Синоќа, 22 октомври 2019 во 19 ч. на Мице Јанкуловски свечено му беше доделена големата награда „Лоренцо ил Магнифико” за животно остварување на престижното Фиренца Биенале 2019 г. На церемонијата на доделувањето на наградата присуствуваа и зедоа збор за творештвот на Јанкуловски: проф. Манос Стефанидис, Грција – уметнички критичар и …

Повеќе »

Не им давајте пари на жените со бебе во раце, посебно на таа кај Бит-пазар

Скопјанка на „Фејсбук“ предупредува да не се даваат пари на питачите со бебе во рацете, бидејќи позади тоа стои многу пострашна приказна. Мерсиха посебно ја посочува и жената која редовно проси кај Бит-пазар, пренесува Република. Женава на слика постојано е на раскрсницата на Бит-пазар со дете во раце кое секогаш …

Повеќе »