СТИЛ

Здружението „Една може”: Да се реши проблемот на самохраните родители кои мора да одат на работа, а нема кој да им ги чува децата

Здружението за унапредување на правата на самохраните мајки „Една може!” преку соопштение бара од надлежните органи, националните институции, одлучувачките тела и локалните самоуправи, а во овој период и од Владата, Кризниот тим за постапување во вонредни состојби и Министерството за труд и социјална политика, да се реши проблемот на самохраните …

Повеќе »

Прво регионално истражување за загубите и отпадот од храна

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” (УКИМ) е дел од тимот што го спроведува досега најголемото истражување за отпадот и загубите на храна во регионот. Последните податоци покажуваат дека на светско ниво, околу една третина од производите наменети за консумација од страна на човекот завршува како отпад, што доведува до сериозни …

Повеќе »

Сончево со мала доумерена облачност и температура до 31 степен

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, преку денот најизразен ќе биде во источните делови на земјава и вдолж Повардарието. Минималната температурара ќе биде во интервал од 12 до 20, а максималната ќе достигне од 23 до 31 степен. УВ …

Повеќе »

Популарните плажи во Рио де Жанеиро официјално ќе бидат отворени за пливачите дури кога ќе се најде вакцина против коронавирус

Популарните плажи во Рио де Жанеиро официјално ќе бидат отворени за пливачите дури кога ќе се најде вакцина против коронавирус, изјави градоначалникот Марсело Кривела. Во моментов, плажите во Рио се отворени за вежбање и спортови на вода, иако во последните неколку викенди правилата честопати беа прекршени. Многумина не носат маски …

Повеќе »

Многу пари ќе влезат во џебот на 4 хороскопски знаци за неколку дена

Астролозите веќе долго време веруваат дека постои поврзаност помеѓу финансиите и хороскопските знаци. Зошто некои луѓе не можат да се збогатат целиот свој живот и колку и да заработуваат, парите им се како песок меѓу прстите. Од друга страна, има и други луѓе кои живеат во постојано изобилство и што …

Повеќе »

Експертите советуваат: Како треба да се однесуваме на плажа оваа година

Летото официјално започна, носи сончеви денови и секако одмори. Оваа година, луѓето копнеат по морето повеќе од кога било по неколкумесечната изолација предизвикана од коронавирусот. Конрад Валишевски, ко-основач и извршен директор на апликацијата за патувања во TripScout, рече дека верува оти плажите ширум светот ќе доживеат вистински туристички бум. Затоа, …

Повеќе »

Нови правила: Еве што за прв пат во својот живот треба да направите за време гласањето на избори

Гласањето на претстојните избори, и покрај актуелната пандемија на Ковид-19, ќе биде безбедно за граѓаните кои ќе решат да го остварат своето избирачко право, тврдат надлежните. Ќе се гласа согласно протоколите на Комисијата за заразни болести кои предвидуваат мерки на заштита на избирачките места, за луѓето кои го спреведуваат гласањето, …

Повеќе »

ОН: Се зболемува бројот на фалсификувани медицински препарати

Лавината на побарувачка на лекови и производи во борбата против пандемијата на коронавирус доведе до ширење на супстандардни и фалсификувани производи – медицински маски, наметки, опрема, дијагностички комплети, разни супстанции, па дури и хлорокин. Предупредувањето е содржано во студијата „Незаконска трговија со медицински помагала во контекст на Ковид-19 како закана …

Повеќе »

Видео на ТЕЛМА: Полицаец во Карпош 4 му удира шамар на момче

Видео во кое полицаец му удира шамар на момче испратија до редакцијата на Телма загрижени граѓани кои биле сведоци на настанот. Според нивното кажување инцидентот се случил вчера попладне на партизанска во Карпош 4. Најверојатно полицијата го сопрела момчето за тоа што со своето возило поминал на црвено, но по тоа еден …

Повеќе »