СТИЛ

Во Турција над 3.000 починати од Ковид-19

Анкара, 29 април 2020 (МИА) – Во последните 24 часа во Турција од Ковид-19 починале 89 лица, со што вкупниот број на смртни случаи се зголеми на 3.081, јави агенцијата Анадолија. Според податоците на интернет страницата на Министерството за здравство на Турција, во последните 24 часа регистрирани се 2.986 нови …

Повеќе »

Рестартирањето на Бундеслигата доби зелено светло и од германското Министерство за труд

Берлин, 29 април 2020 (МИА) – Планот за обновување на натпреварите во Бундеслигата на 9 мај е уште поблизу до успешна реализација, откако денеска доби зелено светло од германското Министерство за труд. Според идејата на Германската фудбалска лига, остатокот од сезоната во првите две нивоа на фудбалот ќе се доигра …

Повеќе »

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

Скопје, 29 април 2020 (МИА) – Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени вкупно 3.188.027 лица. Од нив починале 225.606, а оздравеле 986.473 луѓе. – Во Швајцарија од 11 мај ќе се олеснат мерките воведени со цел спречување на ширењето на Ковид-19, изјави претседателката на земјата …

Повеќе »

На 11 и 18 мај, под специјални правила и услови, поделени во групи, грчките средношколци ќе се вратат во училишните клупи

Средните училишта на 11 мај ќе се отворат за матурантите, а една седмица подоцна и за останатите ученици, училишната година ќе биде продолжена до 12 јуни, а новата школска година, на есен, ќе започне порано, веројатно на 1 септември (наместо на 11 септември). На 11 и 18 мај, под специјални …

Повеќе »

СВР Велес доби нови насоки за оперативни дејствија за расветлување на случајот со починатите мајка и син што беа пронајдени во нивниот стан на 6 април

Велес, 29 април 2020 (МИА) – Од обвинителот на Основното јавно обвинителство се добиени нови насоки за оперативни дејствија за расветлување на случајот со починатите мајка и син и припадниците на МВР постапуваат по нив, информира портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски на денешната прес-конференција. Тој потсети за настанот кога …

Повеќе »

Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот

Скопје, 29 април 2020 (МИА) – Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени вкупно 3.163.323 лица. Од нив починале 219.332, а оздравеле 975.925 луѓе. – Коронавирусот ќе го забрза намалувањето на употребата на готовина, бидејќи луѓето долгорочно преминуваат на електронско плаќање, наведуваат експертите. Рестриктивните мерки доведоа …

Повеќе »

Податоците покажуваат дека епидемијата во Србија се смирува, 227 новозаразени и 5 починати

Белград, 29 април 2020 (МИА) – Србија досега има евидентирано 8.724 заразени лица со коронавирус, 173 починати и 1.292 излечени граѓани, јави дописникот на МИА од Белград. Во изминатите 24 часа, тестирани се 5.579 лица, од кои бројот на позитивни на вирусот изнесува 227 лица, што за прв пат изнесува …

Повеќе »

Излегоа резултатите и за второто тестирање на КОВИД-19 на премиерот Спасовски

Скопје, 29 април 2020 (МИА) – Премиерот Оливер Спасовски на Фејсбук објави дека е негативен и на вториот тест за коронавирус, за кој резултатот го добил денеска. Воедно и порачува дека е многу е важно сите да ги почитуваат мерките и препораките. – Многу е важно сите до еден целосно …

Повеќе »

Починати се 2 лица а потврден 21 нов случај на ковид 19 во нашата држава

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 38 оздравени пациенти во: Скопје-19, Тетово-3, Струга-9, Битола-4 и Гостивар-3. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје на 50 години, хоспитализиран на 6 април, а пациентот 17 дена бил на механичка вентилација. На клиниката …

Повеќе »