СТИЛ

Модна ноќ на невести во Скопје: Македонски блогерки во венчаници од соништата

Свадбените фантазии на познатата инфлуенсерка Никица Ацева и моделот и блогерка Ангела Ѓоргиева станаа реалност, во пресрет на гламурозниот настан што ќе се одржи на 8 февруари (сабота) во Skopje Marriott Hotel. Во специјално изработениот едиторијал, како најава за шоурумот и ревиите во склоп на програмата, тие блеснаа во ним …

Повеќе »

Денеска почнуваат активностите за изведба на новиот парк во Карпош 4

Долж Кејот на реката Вардар, после Aлпинистичката карпа до бунарите на река Лепенец, ќе се простира нова зелена површина на површина од 60.000 метри квадратни. Градот Скопје ќе распише конкурс за избор на идејно решение за паркот, со цел во уредувањето на јавниот простор да биде вклучена и јавноста. На …

Повеќе »

Општина Аеродром ќе субвенционира дел од топлиот оброк на учениците

Советот на Општина Аеродром на вчерашната седница донесе одлука да се субвенционира дел од топлиот оброк на учениците во основните училишта на нејзината територија. Со оваа одлука, семејствата што имаат ученици во дневен престој или во целодневна настава ќе добиваат по 500 денари месечно, со цел да им се намалат …

Повеќе »

За една недела скопските пожарникари изгаснале 7 огнови на отворено

Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје во периодот од 23.01 до 29.01.2020 година на телефонскиот број 193, кој е дел од кампањата „Пријави оган на отворено“, регистрирала 13 пријави од граѓаните. Од вкупниот број јавувања, во седум случаи пожарникарите излегле на терен со противпожарни возила и го изгаснале огнот …

Повеќе »

Уште еден милионски град погоден од Коронавирус

Коронавирусот, исто така, се шири силно во градот Хуанганг, потврди гувернерот на провинцијата Хубеи и предупреди дека на градот не смее да му се дозволи да стане новиот Вухан, инаку центар на смртоносна епидемија на вируси. Хуанганг е град со околу 7,5 милиони луѓе и еден од десетина градови во …

Повеќе »

ИЗВЕСТУВАЊЕ ДО ЈАВНОСТА ЗА ЛАЖНА ДОЈАВА И ПОВТОРНО НОРМАЛНО ФУНКЦИОНИРАЊЕ НА СКОПЈЕ СИТИ МОЛ

Со ова известување би сакале да ја информираме јавноста дека денешната дојава за подметната експлозивна направа во просториите на трговски центар – Скопје Сити Мол, е ЛАЖНА, велат од Скопје Сити Мол. „Оваа лажна дојава денес беше причина нашиот објект да биде затворен на неколку часа, додека не се применат …

Повеќе »

„Водовод и канализација“ и „Пакомак“ ќе испорачуваат сметки на рециклирана и биоразградлива хартија

ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје е првото претпријатие во државата кое од овој месец ќе испорачува сметки на рециклирана, еколошка и биоразградлива хартија со цел заштита на животната средина. Оваа иницијатива беше покрената во партнерство со „Пакомак“, како почеток на соработката меѓу двете страни во борбата за подигнување на …

Повеќе »

Како ја надминав болката во мускулите

Пред да се обратам кај стручно лице, пробав да ги решам проблемите на секој можен начин што ми беше познат до тој момент. Но, постојаното стегање во мускулите, вкочанетоста во грбот и зглобовите и непријатното печење низ целото тело ме спречуваа да извршувам било какви активности кои требаше да ми …

Повеќе »

Кошаркарките на „Бадел 1862“ го заземаа четвртото место на табелата на втората Јадранска лига

Изминатиот викенд, во рамките на третиот турнир од втората Јадранска лига за кошаркарки до 17 години, ЖКК „Бадел 1862″ од Кисела Вода гостуваше во Грац, Австрија. При ова гостување „баделки” одигра два натпревари. Жолто-сините на првиот одигран натпревар убедливо го победија домаќинот „ГАК КАНГАРООС”, со резултат 84:35. Додека на вториот …

Повеќе »