СТИЛ

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Скопје, 10 мај 2020 (МИА) – Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.145,6389 лица. Од нив починале 281.921, а оздравеле 1.462,578. – Принцот Чарлс и неговата сопруга Камила се заблагодарија на сите вработени во „Ројал мејл” поради тоа што помагаат семејствата и пријателите да останат во …

Повеќе »

Седумнаесет илјади посетители за седум години постоење на Музејот на традиционална тиквешка храна

Седумнаесет илјади посетители за седум години постоење го посетиле Музејот на традиционална тиквешка храна во Кавадарци, попознат како Куќа на мирис и вкус. – Одбележуваме седумгодишно постоење. Иако во време на карантин и затворен за посетители, Музејот продолжи да ги реализира активностите онлајн преку фејсбук страница и ги запознава сите …

Повеќе »

Денеска се потврдени 20 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1642, оздравени се 24 пациенти

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти во: Скопје-11, Куманово-10, Тетово-1, Велес-2. Во изминатите 24 часа направени се 275 тестирања, а потврдени се 20 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-12, Куманово-1, Прилеп-3, Тетово-2, Битола-1, Гостивар-1. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во …

Повеќе »

Тетово е новото жариште: Повторно раст на новозаболени од Ковид-19

Скопје, 10 мај 2020 (МИА) – Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Вчера беа регистрирани 36 нови случаи, со што вкупниот број дијагностицирани од почетокот на епидемијата, досега, достигна 1.622, а има и 419 активни случаи. Со вчера објавените од Институтот за јавно здравје, 12 …

Повеќе »

Еден од најдобрите ресторани во светот можеби нема повторно да се отвори после кризата со круната

Еден од најдобрите и најпознатите ресторани во светот може да биде затворен откако ќе заврши коронарната криза, иако многу други членови на индустријата бараат можности да се вратат на работа. Иднината на Eleven Madison Park во Њујорк, кој во 2017 година беше награден како најдобар ресторан во светот, останува нејасна. …

Повеќе »

Во Велес шест новозаразени со Ковид-19

Велес, 9 мај 2020 (МИА) – Изминатите 24 часа во Велес има шест новозаболени со Ковид-19, со што бројката на регистрирани порасна на 107, информира Центарот за јавно здравје. На Клиниката за инфективни болести во Скопје починал пациент од Велес на 58 години хоспитализиран на Клиниката пред една недела со тешка …

Повеќе »

Изградба на куќа е најисплатливата инвестиција од аспект на вложените средства!

За повеќето луѓе прашањето за семејното домување претставува една од најзначајните животни одлуки, пред се поради тоа што во најголемиот број случаи претставува долгорочна инвестиција. Како и секој друга инвестиција, изградбата на куќа или купувањето на стан не е без ризик. Затоа, пред да донесете конечна одлука, многу е важно …

Повеќе »

Повеќе од 500 работници во фабрика во Гана заболеле од Ковид-19

Акра, 9 мај 2020 (МИА) – Од вкупно 1.300 работници во фабрика во Гана, 533 се позитивни на новиот коронавирус, соопштија здравствените власти, без да прецизираат за која фабрика станува збор. Вкупниот број на случаи на коронавирус во Гана се искачи на 4.012, односно се зголеми за 30 проценти за еден …

Повеќе »

На кое растојание ќе треба да седат гостите во угостителските објекти?!

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) подготви прирачник со сет на препораки за организирање на работата на угостителите во услови на пандемија со коронавирусот во пресрет на најавеното укинување на дел од мерките и ограничувањата донесени поради епидемијата на вирусот КОВИД 19 и разгледување на можноста од страна на Комисијата …

Повеќе »