СТИЛ

АДКОМ: Право на граѓаните е да живеат во здрава животна средина

Северна Македонија е загрижувачки се позагадена држава. Граѓаните заслужуваат чиста вода за пиење, здрава животна средина и квалитетни комунални услуги по пристапни цени. На одбележувањето на 15 години од формирањето на АДКОМ, здружение во кое членуваат повеќе од 80 јавни комунални претпријатија, отворено се проговори за сите проблеми. Се апелираше …

Повеќе »

За една недела во град Скопје отстранети 283 непрописно паркирани возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (24.10 – 30.10.2019 година) со специјалните возила пајак се подигнати 283 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 43 се отстранети од зонските паркиралишта, а преостанатите 240 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање на …

Повеќе »

Скопје сведочеше на гејминг спектакал каков што не видел досега!

Повеќе од 3000 посетители, 48 натпреварувачи, 6 експо изложувачи и многу други партнери и компании беа дел од Good Game настанот за кој уште долго ќе се зборува во Скопје. Гејмингот е жив во нашата земја, а македонските гејмери се луѓе кои навистина знаат да препознаат можност за добра забава, …

Повеќе »

Млад брачен пар ги донираше своите пари од свадбата за 32 годишниот Никола Новоселски

Младиот брачен бар Мартин и Бети докажаа дека вербата во луѓето не треба никогаш да ја изгубиме и дека доброто на овој свет се’уште постои! Направија гест кој секогаш ќе биде запаметен, бидејќи парите собрани од својата свадбена веселба ги донираа за Никола Новоселски, пренесува Струмица Денес. Инаку, 32 Годишниот …

Повеќе »

Петар Стојковски од Витаминка се стекна со најпрестижното признание „Business Elite’s 40 under 40“

Петар Стојковски, директорот за продажба за српскиот пазар од Витаминка, е еден од 40те најуспешни млади лидери прогласени на годинешната Global Top Brand Awards програма. Стојковски е издвоен врз основа на неговите успеси во досегашната кариера и постигнатите резултати во зацврстувањето на позицијата на Витаминка и нејзините брендови на српскиот …

Повеќе »

Најдобриот и најпопуларен фудбалери на сите времиња Диего Армандо Марадона наполни 59 години

Диего Армандо Марадона (шпан. Diego Armando Maradona, роден 30 октомври 1960 во Вила Фиорито, Буенос Аирес) е поранешен аргентински фудбалер, светски првак од Мексико 1986 и еден од најдобрите и најпопуларни фудбалери на сите времиња. Марадона моментално ја обавува должноста селектор на аргентинската фудбалска репрезентација. На 20 октомври 1976 година …

Повеќе »

ОТВОРЕН КОНКУРС ЗА ОФИЦИЈАЛНА ИЛУСТРАЦИЈА НА ФЕСТИВАЛОТ „ЛИТЕРА 2020“

Фестивалот за литература за деца и илустрација „Литера“ распиша меѓународен конкурс за креирање на визуелниот идентитет на второто издание на фестивалот кое ќе се одржи во април, идната година. Ова е отворена покана, но и несекојдневна можност за сите илустратори од земјата и регионот да дадат свој придонес во создавањето …

Повеќе »

Вчера седум возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената во Скопје

Во текот на 28.10.2019 година на подрачјето на СВР Скопје преземени се мерки и активности и констатирано е дека седум возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај се исклучени 15 возачи, од кои: четири возачи затоа што управувале возила под дејство на алкохол, 10 возачи затоа што …

Повеќе »

„Еден месец на село” ќе биде изведена пред црногорската публикa на сцената на Црногорско народно позориште

Македонскиот народен театар со претставата „Еден месец на село” кое е дело од врвниот книжевен опус на рускиот автор Иван Сергеевич Тургењев, а во режија на славниот италијански режисер Паоло Маџели, на 1 ноември 2019 г. ќе гостува на сцената на Црногорско народно позориште, Подгорица, Р. Црна Гора. „Еден месец …

Повеќе »