СТИЛ

Здружението Спасител започна со реализација на проектни активности со поддршка на Општина Крива Паланка

Здружението, службата за спасување и помош,,Спасител“ започна со реализација на активностите од проектот „Биди свој“, кој е финансиски поддржан од Општина Крива Паланка со средства наменети за поддршка на здруженија и фондации од буџетот на општината. Согласно планот за имплементација на проектот “Биди свој”, експертот за национална сигурност, м-р Велин …

Повеќе »

ТРИУМФАЛЕН ВИКЕНД СО ОСВОЈУВАЊЕ НА 7 НАГРАДИ НИЗ СВЕТОТ ЗА “ГОСПОД ПОСТОИ, ИМЕТО И’ Е ПЕТРУНИЈА”

Фантастичен триумф за “Петрунија” за овој викенд каде на три фестивали низ светот освои седум награди. Започнувајќи со Филмскиот фестивал во Мароко, Salé Women Film Festival, Петрунија освои три награди. Специјалната награда од жирито за режија, ја доби нашата режисерка Теона Стругар Митевска, наградата за најдобар актер ја доби прекрасната …

Повеќе »

Работодавачот и кажал: Ако не можеш да работиш со полна пареа, ќе најдам сто здрави кои ќе работат како коњ

Почитувани политичари, Вчера во аптеката чув една млада мајка: Немам толку! Пребаруваше по новчаникот, додека околу нозете и се плеткаше измрсулавено три годишно детенце. Ја праша: Што немаш мамо? Му кажа: Има мама, има. На аптекарката и шепна: Дајте ми некоја замена за тој лек, било што до 150 денари! …

Повеќе »

Сопругата на претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше на одбележувањето на светскиот ден на Алцхајмерова болест 

Сопругата на претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска вчера учествуваше и се обрати на одбележувањето на меѓународниот ден на Алцхајмеровата болест, 21 септември. Во своето обраќање Ѓоргиевска посочи дека како и на светско ниво, така и кај нас се повеќе се зголемува бројот на болни од Алцхајмерова болест, најмногу …

Повеќе »

50 години СВЕТСКА ГАЛЕРИЈА НА КАРИКАТУРИ 1969-2019

На 20 септември во 20 часот, во Музеј „Куќата на Робевци” во Охрид со одржа промоција и отворање на изложба на карикатури. Изложбата се состои од 50 карикатури – добитници на највисоката награда на секоја од 50-те изданија на Светската галерија на карикатури Скопје од 1969 – 2019 и ќе …

Повеќе »

ПОЧНА ЕСЕНСКАТА АКЦИЈА ЗА ГЕНЕРАЛНО ЧИСТЕЊЕ НА СКОПСКИТЕ ОПШТИНИ

По повод Светскиот ден на чистењето – 21 септември, Градот Скопје и ЈП „Комунална хигиена“ вчера фпочнаа масовна акција за генерално чистење на сите скопски општини. Во акцијата ќе бидат отстранети и графитите со навредлива содржина, коишто промовираат говор на омраза, верска и етничка нетрпеливост. Воедно, во периодот од 21.09 …

Повеќе »

Пријатели, Ве молам да се споделува, околу 14h во Катланово е изгубена баба Јелица

„Пријатели, Ве молам да се споделува, околу 14h во Катланово е изгубена Јелица Здравковска ( боледува од деменција и паркинсова болест) на 81 годишна возраст. Мештаните велат дека ја виделе како се качува во сиво BMW X5. Ве молам да не контактирате Лила 072228931 и Снежана 070 277790 и мене …

Повеќе »

Девојка од Кисела Вода со победа над Грција освои злато во Романија

Денеска градоначалникот Филип Темелковски во просториите на Општина Кисела Вода оствари средба со Катерина Ацевска, победничка на Светскиот куп во џиу џица и со нејзиниот тренер Александар Ацевски. На Светскиот куп одржан во Букурешт, Романија македонската џиу џица репрезентација, претставувана од Катерина Ацевска од Кисела Вода, во категорија жени У16, …

Повеќе »

По петти пат, оваа недела во Градски Парк се трча за поддршка на заболените од Вилсон

Во недела, на 22ри септември, во Градскиот Парк во Скопје, кај Школка, со почеток во 10.00 часот, ќе се одржи хуманитарната штафетна трка Подај рака 2019 за поддршка на заболените од ретката болест Вилсон. Трката, која се одржува по петти пат, е во организација на Здружението на граѓани за поддршка …

Повеќе »