СТИЛ

Почнува М15 меѓународен тениски турнир во Скопје

На терените на тенискиот клуб Југ денес почнува интернационален M15 тениски сингл турнир за мажи со награден фонд од 15.000 долари. Ова е вториот тениски турнир кој во краток период се одржува во Скопје, по M25 турнирот кој се одржа од 6 до 12 јуни. Квалификациите за турнирот започнаа на …

Повеќе »

„Нема да биде крај на светот“ е прогласена за најдобра претстава во целина на фестивалот БиХ драма Зеница – БиХ

„Нема да биде крај на светот” е прогласена за најдобра претстава во целина на фестивалот БиХ драма Зеница – БиХКопродукцискиот проект помеѓу МНТ, Перипетија продукција и Сараевски ратни театар САРТР, „Нема да биде крај на светот” е добитник на наградата од новинарското жири за најдобра претстава во целина на фестивалот …

Повеќе »

Денес времето проследено со обилни дождови и можност за град

Денес во попладневните часови ќе биде нестабилно со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а локално процесите ќе бидат поинтензивни со пообилни врнежи и услови за појава на град. Во вторник ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи, претежно во планинските подрачја, а од среда ќе настапи …

Повеќе »

Пламенка Трајковска – гудачки квартет ќе реализира ексклузивен концерт во Истанбул, Турција

Пламенка Трајковска – гудачки квартет ќе реализира ексклузивен концерт во Истанбул, Турција. Концертот ќе се реализира на 13 јуни во 19 часот во Православната црква Пресвета Богородица во Истанбул на покана на Светата Архиепископија на Константинопол во општина Јеникој. Концертот е во чест на Неговата Света Светост Екуменски Патријарх Вартоломеј …

Повеќе »

Почнува Неделата на јапонски филм

Од денеска почнува Неделата на јапонски филм во чии рамки ќе бидат прикажани седум наслови од најновата продукција на јапонската кинематографија. Се работи за филмовите „Носери:Непостојана вечност“, „Ние правиме антиквитети“, „Буден“, „По зајдисонце“, „Миење коски“, „Густо плетено“ и „Секој ден е добар ден“. Филмовите се снимени во последниве години, во …

Повеќе »

Облачно со дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде облачно, посвежо и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Наместа врнежите ќе бидат поројни и пообилни, локално со над 20 литри на квадратен метар наврнат воден талог, проследени со силни електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град. Максималната температура ќе биде …

Повеќе »

Четири награди за претставата „Народен непријател“ и Македонскиот народен театар на 56. МТФ „Војдан Чернодрински“

На денешната прес-конференција од страна на оценувачката комисија на 56. МТФ „Војдан Чернодрински” – Прилеп се соопштија одлуките на наградените. Во официјалната фестивалска програма на која учествуваа осум претстави во продукција на македонски театарски куќи, како и Македонскиот народен театар со претставата „Народен непријател” од Хенрик Ибзен, во режија на …

Повеќе »

172 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (08.06.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 172 возачи. Од нив 12 возила се движеле со брзина над 50 километри на …

Повеќе »

ЈП Водовод и канализација – Скопје со известување до граѓаните за работно време

Шалтерите за наплата, во Дирекцијата на ЈП Водовод и канализација – Скопје, во петок (10.05.2022) ќе работат само прва смена од 7:30 до 15:30 часот, додека пак во сабота (11.05.2022) нема да работат. Со редовни работни активности ќе се продолжи во понеделник, 13.05.2022. Ве повикуваме да ја искористите можноста дадена …

Повеќе »