Breaking News

СВЕТ

Кина продолжи да издава визи за јапонските граѓани

Кина продолжи да издава обични визи за јапонските граѓани, соопшти денеска кинеската Амбасада во Јапонија. Почнувајќи од денеска, кинеската Амбасада и конзулатите во Јапонија ќе продолжат со обработка и издавање обични визи за јапонските граѓани кои сакаат да ја посетат Кина, се вели во соопштението на Амбасадата. Овој месец, Кина …

Повеќе »

Турција ги предупреди граѓаните на можни дискриминаторски напади во Европа и САД

Турција ги предупреди своите граѓани за можни дискриминаторски напади во Европа и САД по серијата исламофобични инциденти и откако Шведска, Норвешка и Данска издадоа предупредувања до своите граѓани да избегнуваат големи собири во Турција. „Граѓаните кои живеат или патуваат во Европа или САД треба да бидат внимателни и да избегнуваат …

Повеќе »

Британскиот премиер го разреши претседателот на владејачката Конзервативна партија поради кршење на министерскиот кодекс

Британскиот премиер Риши Сунак денеска го отпушти претседателот на неговата владејачка Конзервативна партија поради „сериозно кршење” на министерскиот кодекс. Притисокот врз Надим Захави се зголемуваше поради наводите дека подмирил неплатени даноци од неколку милиони долари додека бил на чело на државната каса. Во писмото до Захави, Сунак наведува дека бил …

Повеќе »

Столтенберг во посета на Јужна Кореја за зајакнување на врските со Азија

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска пристигна во Јужна Кореја како дел од турнејата чија цел е зајакнување на врските со американските сојузници во услови на војна во Украина и растечкото ривалство со Кина, а во понеделник ќе ја посети Јапонија. Столтенберг во јужнокорејската престолнина Сеул се сретна со …

Повеќе »

Најмалку 41 лице загина во сообраќајна несреќа во Пакистан

Повеќе од 40 лица загинаа во сообраќајна несреќа во која автобус падна во клисура во јужната пакистанска провинција Балучистан, јавија локалните медиуми. Хамза Анџум, заменик-комесар за Лазбела, област во Балучистан, изјави дека возилото најпрво удрило во мост, по што паднало во клисура и се запалило. Тој додаде дека 41 лице …

Повеќе »

Мароко повторно ја отвори својата амбасада во Ирак по 18 години отсуство

Мароканското Министерство за надворешни работи повторно ја отвори својата амбасада во Багдад по 18-годишно отсуство. Мароканската амбасада во Багдад беше затворена во 2005 година, а дел од дипломатската мисија беше префрлена во Јордан поради „влошените безбедносни услови” во Ирак. Шефот на мароканската дипломатија Насер Бурита присуствуваше на повторното отворање на …

Повеќе »

Иран одби напад со дрон на воена локација во Исфахан

Иран ноќеска одби напад со беспилотни летала на воена локација во Исфахан во централниот дел на земјата, соопшти Министерството за одбрана. „Нападот, кој не успеа, беше извршен со беспилотни летала на еден од комплексите со опрема на Министерството за одбрана”, се вели во соопштението и се додава дека во нападот …

Повеќе »

Генералот Павел ветува дека ќе биде претседател на сите Чеси

Новиот претседател на Чешка, пензионираниот генерал Петр Павел (61), денеска упати апел до Чесите да не се чувствуваат поразени доколку не гласале за него, бидејќи има намера да разговара со сите кои имаат идеи и решенија, и дека победиле демократските и граѓанските вредности. „Знам дека многумина се разочарани затоа што …

Повеќе »

На претседателските избори во Чешка води генералот Петр Павел

Во вториот круг директни избори за нов претседател на Чешка води пензионираниот генерал, поранешен шеф на Воениот комитет на НАТО, Петр Павел. По пребројувањето на гласовите од 50 отсто од избирачките места, Павел води со 55,25 отсто освоени гласови, додека поранешниот популистички премиер, лидер на опозицијата, петтиот најбогат милијардер во …

Повеќе »

Борел: Израел да не користи смртоносна сила како одговор на нападите, освен во краен случај

Шефот за европската дипломатија Жозеп Борел го повика Израел да не користи смртоносна сила, „освен во краен случај”, како одговор на палестинските напади вчера и денеска, во кои загинаа седум лица, а ранети се 12. „Две лица се ранети од огнено оружје во нов напад денеска во источен Ерусалим”, соопшти …

Повеќе »