СВЕТ

СЗО: Во европскиот регион над 60 милиони заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата

Женева, 3 август 2021 (МИА) – Според Светската здравствена организација (СЗО), бројот на случаи на коронавирус во европскиот регион надмина 60 милиони од почетокот на пандемијата. Воедно, СЗО потсети дека „патувањата во странство не се без ризик”. – Крајот на пандемијата е далеку и за жал, има повеќе од 1,2 …

Повеќе »

Во САД 70 отсто од возрасните примиле барем една доза вакцина, еден месец по рокот поставен од Бајден

САД ја достигнаа стапката од 70 проценти од возрасните кои примиле барем една доза од вакцината против коронавирус, речиси еден месец по предвидениот рок поставен од американскиот претседател Џо Бајден. Податоците од Центарот за превенција и контрола на болестите (ЦДЦ), исто така, покажуваат дека 60,6 проценти од возрасните и 49,7 …

Повеќе »

Словенија до есен планира да вакцинира 90 отсто од граѓаните

Словенечката Влада ја забрзува кампањата за вакцинација против Ковид-19, така што центрите за имунизација ќе бидат отворени за сите заинтересирани граѓани од 8 до 22 часот. Епидемиолозите предупредуваат дека доколку не се зголеми вакцинацијата, есенскиот бран поради дента варијантата може да биде и полош од оној од минатата година. -Ако …

Повеќе »

Во Иран рекорден број на новозаразени со коронавирус во еден ден

Рекордни 37.189 нови случаи на коронавирус се пријавени во Иран. Министерството за здравство ги објави најновите податоци за бројот на заразени и починати од последиците предизвикани од Ковид-19. Во последните 24 часа регистрирани се 37.189 случаи на инфекција, што е нов рекорд, додека вкупно 4.317 лица се хоспитализирани. Ова го …

Повеќе »

Албанскиот бизнис кон „Отворен Балкан” гледа со оптимизам и смета дека Албанија ќе има придобивки

Тирана, 1 август 2021 (МИА) – Кон договорот за соработка „Отворен Балкан” што деновиве во Скопје го потпишаа Албанија, Северна Македонија и Србија, со кој се отстрануваат граничните бариери за трговија, бизнисот во Албанија гледа со оптимизам и смета дека земјата ќе има придобивки, пренесува Топ чанел. Додава дека според Институтот …

Повеќе »

Статистика: Среде пандемија зголемен бројот на милионери

Вашингтон, 1 август 2021 (МИА) – Минатата година, кругот на милионери уште еднаш се прошири, и покрај фактот дека пандемијата имаше катастрофално економско влијание врз земјите низ целиот свет. Според податоците обезбедени од BlockArabia.com, повеќе од 5,2 милиони луѓе се приклучија на клубот на милионери среде пандемија, а една третина од …

Повеќе »

Германија ги категоризира земјите во само две ковид зони: „висок ризик” и „вирусна варијација”

Берлин, 1 август 2021 (МИА) –  Од денеска сите кои од странство пристигнуваат во Германија мора да достават негативен тест за коронавирус, документ дека биле заразени со коронавирус или дека се вакцинирани. Мерката не се однесува на деца под 12 -годишна возраст. Исто така, од денеска, Германија ќе ги категоризира земјите …

Повеќе »

Црногорската Влада им препорача на трговците да ги ограничат маржите во малопродажба

Подгорица, 1 август 2021 (МИА) – Црногорската влада им препорача на трговците да ги ограничат маржите на мало до 15 проценти за сончогледово масло, бел шеќер и млеко, и до 18 проценти за јајца. Како што јави Радио-телевизија Црна Гора, владата ја усвои информацијата за спроведената анализа на маржите на трговијата …

Повеќе »

Светските организации бараат итно снабдување на сиромашните земји со вакцини против Ковид

Њујорк, 1 август 2021 (МИА) – Лидерите на Светската здравствена организација, Светската трговска организација, Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка колективно ги повикаа производителите на вакцини против Ковид-19 да им дадат приоритет на испораките за посиромашните земји. Во заедничката изјава, тие рекоа дека земјите што се многу напредни во вакцинирањето против …

Повеќе »