СВЕТ

Трамп одржа прес конференција по повод Денот на трудот во САД

Вашингтон, 7 септември 2020 (МИА) – Во САД денеска е празник, Денот на трудот, и по овој повод претседателот Доналд Трамп одржа брифинг за новинарите во Белата куќа. Акцентот во неговото воведно обраќање беше ставен на економските успеси на неговата Администрација кои „не можеле да бидат постигнати без работниците”. Тој …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Скопје, 7 септември 2020 (МИА) – Според последните податоци, во светот од новиот коронавирус досега се заразиле вкупно 27.374,682 лица. Од нив починале 894,342, а оздравеле 19.446,615 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Грција повторно е регистриран зголемен број смртни случаи од Ковид-19, починаа пет лица, додека пак бројот …

Повеќе »

Анти-ковид вакцината ќе биде достапна во Австралија во јануари 2021 година

Сиднеј, 7 септември 2020 (МИА) – Австралиските власти соопштија дека првите количества од вакцината против Ковид-19 ги очекува во јануари, а премиерот Скот Морисон вчера кажа дека дневниот број на новоинфицирани е најмал во последните 10 недели. Морисон притоа откри дека владата со компанијата CSL Ltd постигнала договор за производство …

Повеќе »

Според последните податоци, во светот од новиот коронавирус досега починале 885.810 луѓе

Според последните податоци, во светот од новиот коронавирус досега се заразиле вкупно 27.206.270. Од нив починале 885.810, а оздравеле 19.291.124 луѓе. –Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 144 нови случаи на Ковид-19, бројка помала во споредба со изминатите денови, а од почетокот на епидемијата заразени се вкупно 11.524 лица. Во …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, во светот од новиот коронавирус досега се заразиле вкупно 27.206.270. Од нив починале 885.810, а оздравеле 19.291.124 луѓе. –Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 144 нови случаи на Ковид-19, бројка помала во споредба со изминатите денови, а од почетокот на епидемијата заразени се вкупно 11.524 лица. Во …

Повеќе »

По средбата во Белата куќа, Иванка Трамп објави порака за Србија

Ќерката и совтеник на претседателот на Соединетите држави учествуваше во разговорите меѓу двете делегации што се одржаа во петокот во Белата куќа во Вашингтон. По средбата таа на својот Твитер профил соопшти: „Честитки за @realDonaldTrump, @RichardGrenell, @RobertcObrien & Jared Kushner за денешниот историски чекор напред – нормализирање на економските врски …

Повеќе »

Во светот од новиот коронавирус досега се заразиле вкупно 26.931.948 лица

Скопје – Според последните податоци, во светот од новиот коронавирус досега се заразиле вкупно 26.931.948 лица. Од нив починале 881.191, а оздравеле 19.026.093 луѓе. Белград – Во Србија во последните 24 часа биле тестирани 7.848 лица , од кои 77 се позитивни на коронавирусот. Уште две лица починаа од Ковид-129, …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Скопје – Според последните податоци, во светот од новиот коронавирус досега се заразиле вкупно 26.931.948 лица. Од нив починале 881.191, а оздравеле 19.026.093 луѓе. Белград – Во Србија во последните 24 часа биле тестирани 7.848 лица , од кои 77 се позитивни на коронавирусот. Уште две лица починаа од Ковид-129, …

Повеќе »

До сега починале 876.000 лица од коронавирус во светот

Според последните податоци, во светот од новиот коронавирус досега се заразиле вкупно 26.634.913. Од нив починале 876.000, а оздравеле 18.779.749 луѓе. Белград – Во Србија во последните 24 часа се потврдени 96 нови случаи на коронавирус, а три лица починале. Во моментов има 39 пациенти на респиратори, покажуваат новите податоци …

Повеќе »