СВЕТ

Блумберг: Индија го забрзува купувањето на руските системи С-400

Њу Делхи, 23 јуни 2020 (МИА) – Индија планира, во што е можно покуси рокови, да ги добие руските ракетни системи С-400, пред се, поради тензиите долж границата со Кина, јави агенцијата Блумберг. Ова е главна причина за посетата на индискиот министер за одбрана, Раџнат Синг на Русија, каде ќе …

Повеќе »

Азиските берзи закрепнаа по потресот поради изјавата на Наваро

Сиднеј, 23 јуни 2020 (МИА) – Азиските берзи денеска закрепнаа откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека трговскиот пакт меѓу САД и Кина е „целосно недопрен”, со што ја отстрани забуната претходно предизвикана од изјавата на Белата куќа за судбината на тој договор. Најширокиот индекс на азиско-пацифичките акции, со исклучок на …

Повеќе »

Израел лани извезол воена опрема и вооружување во вредност од 7,2 милијарди долари

Израел лани извезол воена опрема и оружје во вредност од 7,2 милијарди долари, што е за пет проценти помалку од претходната 2018 година, соопшти денеска израелското Министерство за одбрана. Најпродавани биле ракетите, ракетните и системите за воздушна одбрана, наведе МО. Во однос на 2017 година, извозот е помал за 23 …

Повеќе »

Овие две земји се најсиромашни во Европа, но дали знаете кои од нив се најбогати?

Најбогатата држава во Европа е Луксембург, а по неа следат Ирска, Данска, Холандија, Австрија и Германија. Албанија и Босна и Херцеговина се најсиромашните земји во Европа, според податоците објавени од страна на европската статистичка агенција Евростат минатата недела. Агенцијата објави податоци за „вистинската индивидуална потрошувачка“ (AIC), што претставува мерка за …

Повеќе »

Казахстан следниот викенд воведува дводневен карантин во пет града

Казахстан следниот викенд ќе воведе дводневен карантин во северниот град Костанај и уште четири помали градови, поради драстичното зголемување на бројот на нови случаи на коронавирус, јавија денеска казахстанските медиуми. Со одлуката за дводневен карантин на граѓаните ќе им биде забрането на 27 и 28 јуни да ги напуштат своите …

Повеќе »

Израелскиот парламент денеска треба да гласа за предлог-закон со кој се легализира употребата на канабис

Израелскиот парламент денеска треба да гласа за предлог-закон со кој се легализира употребата на канабис, пишува „Ерусалим Пост”. Според израелскиот весник, Кнесетот треба да го усвои предлог-законот што го предложи Шарн Хаскел од владејачката партија, конзервативната Ликуд. – Мојот предлог-закон за декриминализација на канабисот ќе биде усвоен денеска од законодавниот …

Повеќе »

Ковид-19: Рекорден број новозаразени во Индија

Њу Делхи, 21 јуни 2020 (МИА) – Бројот на заразени со коронавирусот во Индија денеска надмина 400.000, откако во послелдните 24 часа се потврдени уште 15.413 нови случаи, соопшти Министерството за здравство. Вкупниот број заразени достигна 410.461, а уште 306 лица починаа во последното деноноќие, така што вкупниот број на …

Повеќе »

Потоп за најголемиот организатор на крстарења во светот

Британско-американскиот организатор за крстарење „Карневал“ објави дека го завршил вториот фискален квартал со нето загуба од 4,4 милијарди долари поради пандемијата „Ковид-19“. Нето загубата во тримесечниот период што завршува во мај е најголема во историјата на водечкиот светски оператор за крстарење. Во истиот период минатата година, компанијата работела со нето …

Повеќе »

САД нудат по 10 милиони долари за двајца лидери на ФАРК

САД понудиле награда од по 10 милиони долари за информации кои ќе овозможат апсење на двајца поранешни лидери на колумбиската бунтовничка група ФАРК. Саухис Хернандес и Лусијано Марин, познати по своите герилски прекари Хесус Сантрич и Иван Маркес, првично ги поддржале мировните преговори во 2016 година меѓу колумбиската влада и …

Повеќе »