Breaking News

СВЕТ

Советник на Стејт департментот на турнеја низ Западен Балкан

Советникот на американскиот Стејт департмент Дерек Чолет следната недела ќе го посети Западен Балкан, а главни теми на неговите разговори ќе бидат енергетската безбедност, напредокот на патот кон ЕУ и дијалогот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. Како што најави Стејт департментот, Чолет од 12 до 17 декември ќе ги посети Косово, …

Повеќе »

Разменетиот руски затвореник Виктор Бут изјави дека Запад сака да ја уништи Русија

Рускиот дилер на оружје, Виктор Бут, кој беше ослободен во размена на затвореници за американската кошаркарска ѕвезда Бритни Гринер, денеска за руските медиуми изјави дека западните земји се обидуваат да ја „уништат” и „поделат” Русија, пренесоа француските медиуми. „Западот верува дека не не довршија во 1990 година, кога Советскиот Сојуз …

Повеќе »

Хрватска итно набавува ракетен систем за противвоздушна одбрана од Франција

Хрватската Влада на денешната седница донесе одлука за итна набавка на ракетен систем за противвоздушна одбрана со краток дострел од Франција и во врска со тоа ги прераспредели буџетските средства и го овласти Министерството за одбрана да ги преземе обврските за буџетските средства од 2024 до 2026 година. – Околностите …

Повеќе »

Околу 120.000 домаќинства во Париз ноќеска кратко време останаа без струја

Околу 120.000 домаќинства во Париз останаа без струја поради дефект на електричен трансформатор на електродистрибутерот Енедис, соопшти Одделот за пренос на електрична енергија (РТЕ). „Синоќа околу 22:15 часот снема струја во третиот, четвртиот и петтиот арондисман на Париз. Дефектот е отстранет околу 23:00 часот и дистрибуцијата на електрична енергија продолжи …

Повеќе »

Повторно инциденти во ромски населби во Атина

Трет ден по ред продолжија инцидентите во неколку ромски населби во западниот дел на областа Атика, поширокиот регион на Атина поради случајот со 16-годишниот Ром во Солун, кој во понеделникот беше застрелан од полицаец, јави дописничката на МИА од Атина. Инцидентите се случија доцна синоќа, кога група Роми палеле канти …

Повеќе »

Уапсен специјалниот обвинител во случајот „државен удар“ во Црна Гора

По наредба на црногорското Специјално обвинителство, утрово во Подгорица беше уапсен специјалниот државен обвинител Саша Чаѓеновиќ. Во краткото соопштение од Специјалното обвинителство се вели дека Чаѓеновиќ е осомничен за „сторено кривично дело создавање злосторничка организација и повеќе кривични дела злоупотреба на службената положба” од средината на 2020 година до 2022 …

Повеќе »

Едно лице загина во поплавите предизвикани од обилните дождови во Лисабон

Лисабон, 9 декември 2022 – Едно лице загина во поплави предизвикани од невообичаено обилен дожд во Португалија, во областа Лисабон, соопшти денеска службата за цивилна заштита.Лицето се удавило во поплавен подрум, а на други места се спасени десетици луѓе.   Во областа Лисабон, поплавата оштети многу автомобили, затворени се неколку …

Повеќе »

Романија поднесе протестна нота поради непријателскиот гест на Австрија за приемот во Шенген

Шефот на романската дипломатија, Богдан Ауреска, ја повика австриската амбасадорка во Букурешт, Аделхајде Фоли, за да и врачи протестна нота „поради неправедниот и непријателски однос на Австрија” во однос на приемот на Романија во Шенген. Од Министерството посочија дека ваквиот гест на Австрија ќе има последици за билатералните односи. Протест …

Повеќе »